Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l'Espoir 2019 (2.Ncup)
Cameroon  /  4 February - 9 February

Edition: 1 (403.9 Km)
Winner: DEBESAY ABREHAM Yakob

   

Winners of the Race


Last Winners







Stage 5 > Yaoundé - Yaoundé
9 February / 103.40 kilometer
Stagewinner:01:57:29 MUGISHA Moise
Race leader:08:37:13 DEBESAY ABREHAM Yakob

Description
Result

Classification
Stage results
1. MUGISHA Moise RWA RWANDA 01h57'29''
2. MONTENEGRO Santiago ECU ECUADOR 01h59'30''
3. MATSUDA Shoi JPN JAPAN 01h59'34''
4. ABREHA Negasi ETH ETHIOPIA 01h59'37''
5. TESFAZION OCBIT Natnael ERI ERITREA 01h59'55''
6. DEBESAY ABREHAM Yakob ERI ERITREA 01h59'55''
7. CARVALHO Gonçalo POR PORTUGAL 01h59'55''
8. SALGUEIRO Carlos POR PORTUGAL 01h59'55''
9. SABBAHI Lahcen MAR MOROCCO 01h59'55''
10. HARO Wilson ECU ECUADOR 01h59'55''
11. QUINTEROS Alexis ECU ECUADOR 01h59'55''
12. GERRITS Ben NED 01h59'55''
13. OMAE Kakeru JPN JAPAN 01h59'55''
14. MANIZABAYO Eric RWA RWANDA 01h59'55''
15. EBRAHIM Redwan ETH ETHIOPIA 01h59'55''
16. HAKIRUWIZEYE Samuel RWA RWANDA 01h59'55''
17. MEBRAHTOM Natnael ERI ERITREA 02h00'08''
18. SILVA MAGALHÃES Jorge Daniel POR PORTUGAL 02h00'15''
19. SALAS ROBLEDO Juan Eduardo ARG ARGENTINA 02h00'42''
20. MAYER Alexandre MRI MAURITIUS 02h00'42''
21. EJGU Million Beza ETH ETHIOPIA 02h00'52''
22. MEHAGNOUL Marc NED 02h01'04''
23. DAUMONT Paul BUR BURKINA FASO 02h01'25''
24. RUBERWA Jean Damascene RWA RWANDA 02h04'18''
25. HABTEMICHAEL Daniel ERI ERITREA 02h05'09''
26. CHEBLAOUI Oussama ALG ALGERIA 02h06'15''
27. NZAFASHWANAYO Jean Claude RWA RWANDA 02h06'33''
28. KIBREAB Filipos ERI ERITREA 02h06'46''
29. HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan ETH ETHIOPIA 02h07'37''
30. OUSSIFI Mohamed Amine TUN TUNISIA 02h07'37''
31. BDADOU Youssef MAR MOROCCO 02h07'37''
32. MONTENEGRO FARINANGO Lenin Javier ECU ECUADOR 02h07'37''
33. REDY Dylan MRI MAURITIUS 02h08'35''
34. NKURUNZIZA Yves RWA RWANDA 02h08'35''
35. BRITO CAMPOS Francisco Joaquim POR PORTUGAL 02h08'35''
36. ISHIHARA Yuki JPN JAPAN 02h08'37''
37. KAKIZAKI Eugene JPN JAPAN 02h08'37''
38. WATANABE Ayumu JPN JAPAN 02h08'37''
39. EL BASRI Soufiane MAR MOROCCO 02h08'37''
40. LOPES Pedro POR PORTUGAL 02h08'37''
41. TEWELDE Robel ERI ERITREA 02h08'37''
42. Kammoun Khaled TUN TUNISIA 02h12'32''
43. ESSABBANY Abdelillah MAR MOROCCO 02h12'38''
44. ANDRE Jeanlito MRI MAURITIUS 02h12'38''
45. RODRIGUEZ Santiago Agustin ARG ARGENTINA 02h12'42''
46. TLIBA Achraf TUN TUNISIA 02h12'44''
47. Kamdem Fodjo Jordan CMR CAMEROON 02h13'25''
48. KOSSOKO Sadikou CMR CAMEROON 02h13'25''
49. VOUKENG KEMTSOP Ismael CMR CAMEROON 02h14'05''
50. KONE Souleymane BUR BURKINA FASO 02h14'09''
51. RIGGOU Mohammed MAR MOROCCO 02h15'29''
52. DIALLO Sadou BUR BURKINA FASO 02h17'41''
53. HAMZA Yacine ALG ALGERIA 02h17'43''
54. KUERE NOUNAWE Rodrigue Eric CMR CAMEROON 02h19'42''
55. GEBREWAHD Tamrat Meresa ETH ETHIOPIA 02h19'48''
56. ROUGIER-LAGANE Christopher MRI MAURITIUS 02h21'35''
57. PRISO LOBE Alain Junior CMR CAMEROON 02h21'37''
58. OUEDRAOGO Daouda BUR BURKINA FASO 02h21'37''
59. NIKIEMA Bachirou BUR BURKINA FASO 02h22'30''
60. KOUADIO Kouamé Antoine CIV COTE D'IVOIRE 02h23'08''
61. BENGAYOU Abdelraouf ALG ALGERIA 02h24'38''
62. KOUAME Konan Olivier CIV COTE D'IVOIRE 02h25'38''








--- advertisement ---