Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
International Tour of Rhodes 2019 (2.2)
Greece  /  8 March - 10 March

Edition: 19 (486.6 Km)
Winner: BUDDING Martijn

2018    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 2 > Rhodes - Koskinou
9 March / 156.50 kilometer
Stagewinner:04:04:21 BUDDING Martijn
Race leader:07:36:21 BUDDING Martijn

Description
Result

Classification
Stage results
1. BUDDING Martijn NED Beat Cycling Club 4:04:21
2. HOELGAARD Markus NOR Uno - X norwegian development team 0:00:00
3. MILTIADIS Andreas CYP CYPRUS 0:00:06
4. RÜEGG Lukas SUI SWISS RACING ACADEMY 0:00:06
5. HOEM Bjørn Tore NOR JOKER FUEL OF NORWAY 0:00:06
6. MEREDITH Charlie GBR 0:00:06
7. RUTSCH Jonas GER Team lotto - Kern haus 0:00:06
8. THALMANN Roland SUI Team Vorarlberg Santic 0:00:06
9. DINA Márton HUN PANNON CYCLING TEAM 0:00:06
10. LÜSCHER Damian SUI SWISS RACING ACADEMY 0:00:10
11. FORFANG Ole NOR JOKER FUEL OF NORWAY 0:00:11
12. LEWIS Adam GBR Beat Cycling Club 0:00:30
13. SKAARSETH Anders NOR Uno - X norwegian development team 0:00:39
14. ROGINA Radoslav CRO ADRIA MOBIL 0:00:57
15. KACZMAREK Jakub POL TEAM HUROM 0:01:21
16. ABRAHAMSEN Jonas NOR Uno - X norwegian development team 0:01:33
17. MADSSTUEN Asbjørn NOR 0:01:37
18. STÜSSI Colin Chris SUI Team Vorarlberg Santic 0:01:55
19. SUTER Joel SUI AKROS - Thömus 0:02:49
20. LEINAU Joann GER TEAM SAUERLAND NRW P / B SKS GERMANY 0:02:49
21. MENGOULAS Alex NED Beat Cycling Club 0:03:54
22. KUEN Maximilian AUT Team Vorarlberg Santic 0:07:09
23. RESELL Erik Nordsaeter NOR Uno - X norwegian development team 0:10:12
24. KORTSIDAKIS Michail GRE GREECE 0:13:30
25. VANGSTAD Andreas NOR JOKER FUEL OF NORWAY 0:15:13
26. WOOD Reece GBR 0:15:13
27. BUGTER Luuc NED Beat Cycling Club 0:15:17
28. HODAPP Johannes GER TEAM SAUERLAND NRW P / B SKS GERMANY 0:15:17
29. KUREK Adrian POL TEAM HUROM 0:15:17
30. GIEßELMANN Michel GER TEAM SAUERLAND NRW P / B SKS GERMANY 0:15:17
31. HAVIK Piotr NED Beat Cycling Club 0:15:17
32. ORRICO Davide ITA Team Vorarlberg Santic 0:15:17
33. INTRA Felix GER TEAM SAUERLAND NRW P / B SKS GERMANY 0:15:17
34. PAUMANN Fabian SUI SWISS RACING ACADEMY 0:15:17
35. HUGGER Jan GER Team lotto - Kern haus 0:15:17
36. TYRPEKL Karel CZE TUFO – PARDUS PROSTEJOV 0:15:26
37. DIAZ GALLEGO Jose Manuel ESP Team Vorarlberg Santic 0:15:29
38. AEBI Antoine SUI AKROS - Thömus 0:15:29
39. DOGAN Halil TUR TURKEY 0:15:29
40. SZATMÁRY András HUN PANNON CYCLING TEAM 0:15:29
41. PIASKOWY Emanuel POL TEAM HUROM 0:15:29
42. KIRIAKIDIS Ioannis GRE 0:15:29
43. YILMAZ Yunus TUR TURKEY 0:15:29
44. DUVERGER Guillaume FRA 0:15:29
45. GÜLLER Timo SUI AKROS - Thömus 0:15:29
46. ORKEN Ahmet TUR TURKEY 0:15:29
47. GKAZONIS Petros GRE 0:15:29
48. ZEGKLIS Nicolaos GRE 0:15:29
49. DÖRRIE Marc GER Team lotto - Kern haus 0:15:29
50. GIANNOUTSOS Miltiadis GRE GREECE 0:15:29
51. BANZER Gordian SUI Team Vorarlberg Santic 0:15:29
52. QUARTERMAN Charles GBR 0:15:29
53. ELLINGSEN Jonas NOR 0:15:29
54. TURGUT Onur TUR TURKEY 0:15:29
55. BÁRTA TomᚠCZE 0:15:29
56. BEKKEN Andre Rahd NOR 0:15:29
57. JARC Aljaž SLO ADRIA MOBIL 0:15:29
58. RAJOVIC Dusan SRB ADRIA MOBIL 0:15:29
59. HORVAT Žiga SLO ADRIA MOBIL 0:15:29
60. SKJERPING Kristoffer M NOR 0:15:29
61. EVENSEN Henrik NOR JOKER FUEL OF NORWAY 0:15:29
62. KNOTTEN Iver Johan NOR 0:15:29
63. MATSANGOS Alexandros CYP CYPRUS 0:15:29
64. COOLEN Yves BEL Beat Cycling Club 0:15:29
65. STEINACHER Cyrill SUI 0:15:29
66. BACHMANN Laurin SUI AKROS - Thömus 0:15:29
67. BIEL Patryk POL 0:15:29
68. GUINCHARD Benoît SUI SWISS RACING ACADEMY 0:15:29
69. PER Gorazd SLO ADRIA MOBIL 0:15:29
70. SEKER Cebrail TUR TURKEY 0:15:52
71. BERGSJØ Christian NOR 0:15:58
72. BEKKEN Jon-Anders NOR 0:15:58
73. BRULAND Eirik NOR 0:15:58
74. MEILER Lukas GER Team Vorarlberg Santic 0:15:58
75. DINA Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 0:15:58
76. TUKO Edvardt NOR 0:16:07
77. KENNEALLY Ben GBR 0:16:07
78. DÖRING Jonas SUI AKROS - Thömus 0:16:07
79. PROCOPIDES Petros CYP CYPRUS 0:16:07
80. KNAUP Tobias GER Team lotto - Kern haus 0:16:16
81. HOLSTAD Ludvik Aspelund NOR JOKER FUEL OF NORWAY 0:16:16
82. DAHL Herman NOR JOKER FUEL OF NORWAY 0:16:18
83. HAMILTON Ben NZL 0:16:18
84. RØINÅS Fridtjof Rasin NOR 0:16:18
85. SKJØRTEN Erlend NOR 0:16:18
86. HÄRTIG Jonas GER TEAM SAUERLAND NRW P / B SKS GERMANY 0:16:18
87. SAYAR Mustafa TUR TURKEY 0:16:18
88. MÓRICZ Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 0:16:18
89. KRÄHEMANN Raphael SUI SWISS RACING ACADEMY 0:16:18
90. CHRISTOPHER Patrick GBR 0:16:18
91. DOMAGALSKI Karol POL TEAM HUROM 0:16:18
92. ZIELINSKI Kamil POL TEAM HUROM 0:16:18
93. HUPPERTZ Joshua GER Team lotto - Kern haus 0:16:18
94. STAVRAKAKIS Giorgios GRE GREECE 0:16:18
95. HENN Luca GER Team lotto - Kern haus 0:16:18
96. FARANTAKIS Stylianos GRE GREECE 0:16:18
97. EIKELAND Ken-Levi NOR 0:16:29
98. NEILAS Giorgios GRE 0:16:34
99. SANVICENTE Lilian FRA 0:16:34
100. RUGOVAC Denis CZE TUFO – PARDUS PROSTEJOV 0:16:34
101. BOUGLAS Georgios GRE GREECE 0:16:51
102. SEYE Guillaume BEL Beat Cycling Club 0:16:55
103. ZOBRIST Manuel SUI AKROS - Thömus 0:16:59
104. TRÆEN Torstein NOR Uno - X norwegian development team 0:17:09
105. KULSET Kristian NOR Uno - X norwegian development team 0:17:09
106. NOWAK Florian GER Team lotto - Kern haus 0:17:09
107. BREIVOLD Jon Soeveras NOR 0:17:09
108. DUFAUX Loïs SUI AKROS - Thömus 0:17:09
109. TZORTZAKIS Polychronis GRE GREECE 0:17:37
110. KASTRANTAS Charalampos GRE GREECE 0:17:55
111. DRAPER Nathan GBR 0:19:22
112. DRIVENES Magnus NOR 0:19:22
113. DARTET Thomas FRA 0:27:01
114. RÜTIMANN Stefan SUI 0:27:01
115. HASLER Iwan SUI 0:27:04
116. SOULIOS Zisis GRE 0:27:04
117. HARRIS Joe GBR 0:27:04
118. CORNWELL Thomas GBR 0:27:04
119. GASIOROWSKI Mariusz POL TEAM HUROM 0:27:04
120. TIRYAKI Oguzhan TUR TURKEY 0:27:14
121. GREEN Simeon GBR 0:27:16
122. RICE Justin Brooks USA 0:27:16
123. BLÅLID Marius NOR 0:27:18








--- advertisement ---