Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Istarsko Proljee - Istrian Spring Trophy 2019 (2.2)
(Istarsko proljece-Jadranska magistrala-Istrian Spring Trophy)
Croatia  /  14 March - 17 March

Edition: 59 (480.0 Km)
Winner: GALL Felix

2018    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 1 > Porec - Labin
15 March / 161.00 kilometer
Stagewinner:03:38:35 VALTER Attila
Race leader:03:40:37 VALTER Attila

Description
Result

Classification
Stage results
1. VALTER Attila HUN CCC DEVELOPMENT TEAM 3:38:35
2. KOROŠEC Rok SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 3:38:35
3. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 3:38:35
4. MALECKI Kamil POL CCC DEVELOPMENT TEAM 3:38:35
5. SALZMANN Jodok AUT MALOJA PUSHBIKERS 3:38:35
6. ZIMMERMANN Georg GER TIROL KTM CYCLING TEAM 3:38:35
7. OLDANI Stefano ITA KOMETA CYCLING TEAM 3:38:41
8. STORK Florian GER TEAM SUNWEB 3:38:41
9. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:38:41
10. MARTINELLI Ivan ITA D'AMICO UM TOOLS 3:38:41
11. ZURLO Federico ITA GIOTTI VICTORIA 3:38:41
12. SCHLEGEL Michal CZE ELKOV - AUTHOR 3:38:41
13. RAVANELLI Simone ITA BIESSE CARRERA 3:38:45
14. GULDHAMMER Rasmus DEN TEAM WAOO 3:38:45
15. RABITSCH Stephan AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:38:45
16. PALUTA Michal POL CCC DEVELOPMENT TEAM 3:38:45
17. ROGINA Radoslav CRO ADRIA MOBIL 3:38:48
18. ROTA Lorenzo ITA BARDIANI CSF 3:38:48
19. SCHLEMMER Lukas AUT MALOJA PUSHBIKERS 3:38:48
20. MOSCA Jacopo ITA D'AMICO UM TOOLS 3:38:48
21. TSCHERNOSTER Jan GER HEIZOMAT RAD - NET.DE 3:38:48
22. CANTON SERRANO Isaac ESP KOMETA CYCLING TEAM 3:38:51
23. STOSZ Patryk POL CCC DEVELOPMENT TEAM 3:38:51
24. BRKIC Benjamin AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:38:51
25. BROZYNA Piotr POL CCC DEVELOPMENT TEAM 3:38:54
26. HALLER Patrick GER HEIZOMAT RAD - NET.DE 3:38:54
27. GROŠELJ Žiga SLO ADRIA MOBIL 3:38:54
28. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 3:38:54
29. PRIMOŽIČ Jaka SLO 3:38:54
30. HEIDEMANN Miguel GER HERRMANN RADTEAM 3:38:54
31. FLUECKIGER Mathias SUI SWITZERLAND 3:38:54
32. DINKLER Jonathan GER P & S METALLTECHNIK 3:38:54
33. HOLLMANN Juri GER HEIZOMAT RAD - NET.DE 3:38:54
34. BELLIA Matteo ITA BIESSE CARRERA 3:38:54
35. SVENDGAARD Michael Carbel DEN TEAM WAOO 3:38:54
36. KATRAŠNIK Gašper SLO ADRIA MOBIL 3:38:54
37. ERIKSSON Jacob SWE TEAM COOP 3:38:54
38. BAJC Andi SLO TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:38:54
39. BAYER Tobias AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 3:38:54
40. HAMPL Petr CZE 3:38:54
41. BARAC Antonio CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:39:00
42. FINKŠT Tilen SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 3:39:00
43. DIMA Emil ROU GIOTTI VICTORIA 3:39:00
44. PÖLL Stefan AUT 3:39:00
45. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 3:39:00
46. LEOPOLD Hans-Jörg AUT MALOJA PUSHBIKERS 3:39:00
47. RABOTTINI Matteo ITA MERIDIANA KAMEN TEAM 3:39:00
48. KÄßMANN Fabian GER P & S METALLTECHNIK 3:39:00
49. HOČEVAR Kristjan SLO 3:39:00
50. REPŠE Uroš SLO 3:39:00
51. GIGER Fabian SUI SWITZERLAND 3:39:00
52. FLUECKIGER Lukas SUI SWITZERLAND 3:39:00
53. OTRUBA Jakub CZE ELKOV - AUTHOR 3:39:00
54. ONESTI Emanuele ITA GIOTTI VICTORIA 3:39:00
55. VULCAN Denis Marian ROU GIOTTI VICTORIA 3:39:00
56. SCHINNAGEL Johannes GER MALOJA PUSHBIKERS 3:39:00
57. EL GOUZI Omar ITA TIROL KTM CYCLING TEAM 3:39:00
58. SCHULTZ Jesper DEN TEAM WAOO 3:39:00
59. COLLEONI Kevin ITA BIESSE CARRERA 3:39:00
60. TRACZ Szymon POL CCC DEVELOPMENT TEAM 3:39:00
61. SCHORMAIR Fabian GER P & S METALLTECHNIK 3:39:00
62. ADAMIETZ Johannes GER HERRMANN RADTEAM 3:39:00
63. AALRUST Hĺkon Lunder NOR TEAM COOP 3:39:00
64. VEBER Matic SLO 3:39:16
65. HERDEN Benjamin GER 3:39:16
66. PAJEK Luka SLO 3:39:18
67. BURCHIO Federico ITA D'AMICO UM TOOLS 3:39:18
68. ČEMAŽAR Nik SLO 3:39:22
69. GAMPER Patrick AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 3:39:22
70. THOMSEN Frederik DEN TEAM WAOO 3:39:25
71. MOBACH Jarno NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:39:25
72. LIENHARD Fabian SUI SWITZERLAND 3:39:25
73. BOUBAL Martin CZE 3:39:25
74. PICCOT Michel ITA BIESSE CARRERA 3:39:25
75. NAGLIČ Rok SLO 3:39:32
76. STACCHIOTTI Riccardo ITA GIOTTI VICTORIA 3:39:32
77. HILL Benjamin AUS LJUBLJANA GUSTO SANTIC 3:39:39
78. JAKOUBEK TomᚠCZE 3:39:39
79. ALBANESE Vincenzo ITA BARDIANI CSF 3:39:43
80. IMHOF Claudio SUI SWITZERLAND 3:39:43
81. RITZINGER Felix AUT MALOJA PUSHBIKERS 3:39:43
82. KUMP Marko SLO ADRIA MOBIL 3:39:48
83. PIRIH Aleš SLO 3:39:48
84. SEKANINA Adam CZE 3:39:55
85. LEHNER Daniel AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:39:55
86. STERBINI Simone ITA GIOTTI VICTORIA 3:40:00
87. LHOMME Léo SUI SWITZERLAND 3:40:00
88. WILDAUER Markus AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 3:40:00
89. GROŠELJ Matic SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 3:40:00
90. MALGAY Lukas GER 3:40:00
91. VLČÁK Martin SVK SLOVAKIA 3:40:13
92. DALLA VALLE Nicolas ITA TIROL KTM CYCLING TEAM 3:40:18
93. SONNLEITNER Jonas GER 3:40:18
94. SISR František CZE ELKOV - AUTHOR 3:40:18
95. ZAHÁLKA Matěj CZE ELKOV - AUTHOR 3:40:18
96. SAVINI Daniel ITA BARDIANI CSF 3:40:18
97. MÁLIK Róbert SVK 3:40:18
98. ČOTAR Luka SLO 3:40:24
99. PROCHÁZKA Michal CZE 3:40:31
100. LAKOTA Luka SLO 3:40:44
101. KISERLOVSKI Emanuel CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:40:44
102. MÜLLER Robert GER 3:40:49
103. FRIEDL Nils AUT 3:40:54
104. MAHMIC Nedzad BIH 3:41:03
105. UMHALLER Thomas AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 3:41:04
106. TAGLIETTI Stefano ITA BIESSE CARRERA 3:41:11
107. SEVILLA LOPEZ Diego Pablo ESP KOMETA CYCLING TEAM 3:41:40
108. KVASINA Filip CRO 3:41:40
109. KUSTADINCHEV Roman RUS D'AMICO UM TOOLS 3:41:40
110. GRUBER Pavel CZE 3:41:40
111. PER David SLO ADRIA MOBIL 3:41:40
112. KULHÁNEK David CZE 3:41:40
113. ČIBEJ Simon SLO 3:41:40
114. MODLITBA Vojtěch CZE 3:41:40
115. GRATZER Alexander AUT 3:41:50
116. POTOČKI Viktor CRO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 3:41:53
117. BRAMATI Tommaso ITA BIESSE CARRERA 3:42:00
118. RETSCHKE Robert GER P & S METALLTECHNIK 3:42:00
119. KRIZEK Matthias AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:42:04
120. FRANZ Marcel GER HEIZOMAT RAD - NET.DE 3:42:07
121. MÄRKL Niklas GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:42:07
122. JUNG Lennart GER HERRMANN RADTEAM 3:42:07
123. MAYRHOFER Marius GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:42:07
124. BUDIMIR Kristijan CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:42:07
125. HOLLAND Michael AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 3:42:07
126. HJEMSĆTER Olav NOR TEAM COOP 3:42:07
127. MARENZI Lorenzo CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:42:07
128. VAN ROSSEM Freek NED D'AMICO UM TOOLS 3:42:07
129. AMEZAWA Takeaki JPN LJUBLJANA GUSTO SANTIC 3:42:07
130. CARBONI Giovanni ITA BARDIANI CSF 3:42:07
131. DIK Calvin GER HEIZOMAT RAD - NET.DE 3:42:07
132. WEISPFENNIG Nils GER HERRMANN RADTEAM 3:42:07
133. VIEGAS Daniel POR KOMETA CYCLING TEAM 3:42:07
134. RAFFAELE Angelo ITA D'AMICO UM TOOLS 3:42:07
135. HEINSCHKE Leon GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:42:07
136. MAYER Yannick GER 3:42:07
137. ORSINI Umberto ITA BARDIANI CSF 3:42:38
138. ROTTER Michal CZE 3:42:51
139. ČERNE Gregor Matija SLO 3:43:03
140. KMÍNEK Vojtěch CZE 3:43:03
141. GRUBER Julian AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 3:43:15
142. SAGADIN Luka SLO 3:43:17
143. BOŽIČ Jon SLO ADRIA MOBIL 3:43:24
144. CHREN Martin SVK SLOVAKIA 3:43:28
145. LANGBALLE Johan Tiedemann DEN TEAM WAOO 3:43:28
146. LARSEN Mathias Alexander E. DEN TEAM WAOO 3:43:28
147. TREUBEL Pascal GER HEIZOMAT RAD - NET.DE 3:43:28
148. JÄGELER Robert GER P & S METALLTECHNIK 3:43:28
149. NOLDE Tobias GER P & S METALLTECHNIK 3:43:28
150. GUARDINI Andrea ITA BARDIANI CSF 3:44:28
151. AUER Daniel AUT MALOJA PUSHBIKERS 3:44:28
152. JENKO Robert SLO 3:44:28
153. SOTBERG Andre NOR TEAM COOP 3:44:28
154. OROS Samuel SVK SLOVAKIA 3:44:28
155. TRONDSEN Trond Hĺkon NOR TEAM COOP 3:44:28
156. HLOŽA Michal SVK SLOVAKIA 3:44:28
157. VARHANOVSKY Jakub SVK SLOVAKIA 3:45:40
158. FRANKOVIC Mateo CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:45:40
159. MANGERTSEDER Matthias GER TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:45:40
160. ECHTERMANN Leon GER HERRMANN RADTEAM 3:45:40
161. TAFERNER Stefan AUT 3:45:57
162. KAŠKO Dávid SVK SLOVAKIA 3:47:05
163. CAMACHO DEL FRESNO Juan ESP KOMETA CYCLING TEAM 3:47:38
164. PUPPIO Antonio ITA KOMETA CYCLING TEAM 3:47:57








--- advertisement ---