Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
International Tour of Rhodes 2020 (2.2)
Greece  /  6 March - 8 March

Edition: 20 (458.1 Km)
Winner: WAERENSKJOLD S¸ren

2019    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 1 > Rhodos -
6 March / 149.70 kilometer
Stagewinner:03:49:44 WAERENSKJOLD Søren
Race leader:03:49:34 WAERENSKJOLD Søren

Description
Result

Classification
Stage results
1. WÆRENSKJOLD Søren NOR JOKER Fuel of Norway 03.49.44
2. KOCH Christian Maximilian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 00.00:00
3. RØINÅS Fridtjof Rasin NOR JOKER Fuel of Norway 00.00:00
4. SKAARSETH Iver NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 00.00:00
5. BANASZEK Alan POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 00.00:00
6. TRÆEN Torstein NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 00.00:00
7. BALKAN Onur TUR TURKEY 00.00:00
8. STÜSSI Colin Chris SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 00.00:00
9. JOHNSTON Calum GBR 00.00:00
10. DOUBLE Paul GBR 00.00:00
11. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 00.00:00
12. BÁRTA TomᚠCZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 00.00:00
13. KUSZTOR Péter HUN TEAM NOVO NORDISK 00.00:00
14. SOULIOS Zisis GRE 00.00:00
15. BERNAS Pawel POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 00.00:00
16. HEIDUK Kim Alexander GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 00.00:00
17. HOLLYMAN Mason GBR 00.00:00
18. WÆRSTED Syver NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 00.00:00
19. URIANSTAD Martin Bugge NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 00.00:00
20. HUPPERTZ Joshua GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 00.00:00
21. THURAU Sven GER TEAM DAUNER | AKKON 00.00:00
22. TYRPEKL Karel CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 00.00:00
23. STAUNE-MITTET Andreas NOR JOKER Fuel of Norway 00.00:00
24. ODDLI Anders NOR 00.00:00
25. GUERIN Alexis FRA TEAM VORARLBERG SANTIC 00.00:00
26. MÜNSTERMANN Per Christian GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 00.00:00
27. BELLAN Juraj SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 00.00:00
28. LUKKEDAL Øivind NOR JOKER Fuel of Norway 00.00:00
29. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 00.00:00
30. ROSE-DAVIES Louis GBR 00.00:00
31. IRVINE Declan AUS TEAM NOVO NORDISK 00.00:00
32. HUGGER Jan GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 00.00:00
33. KAMSTRA Brian NED TEAM NOVO NORDISK 00.00:00
34. KULSET Sindre NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 00.00:00
35. KACZMAREK Jakub POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 00.00:00
36. EIDE Mikkel NOR 00.00:00
37. WOLLENBERG Tim GER MALOJA PUSHBIKERS 00.00:00
38. SAVAGE Kieran GBR 00.00:00
39. KULSET Kristian NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 00.00:00
40. DOGAN Halil TUR TURKEY 00.00:00
41. SAYAR Mustafa TUR TURKEY 00.00:00
42. HUYS Branko BEL TEAM DAUNER | AKKON 00.00:00
43. ACHTERBERG Yannik GER 00.00:00
44. KUBIŠ LukᚠSVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 00.00:00
45. HODAPP Johannes GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 00.00:00
46. TYBOR Patrik SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 00.00:00
47. CULLY Jan Andrej SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 00.00:00
48. KNOLLE Jon GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 00.00:00
49. HOLTER Ådne NOR JOKER Fuel of Norway 00.00:00
50. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 00.00:00
51. HENN Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 00.00:00
52. MAMOS Philipp GER TEAM DAUNER | AKKON 00.00:00
53. GIANNOUTSOS Miltiadis GRE GREECE 00.00:00
54. KORTSIDAKIS Michail GRE 00.00:00
55. PIASKOWY Emanuel POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 00.00:00
56. KIMBER George GBR 00.00:00
57. SKJELBRED Aleksander Andersen NOR 00.00:00
58. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC 00.00:00
59. MESSERSCHMIDT Jonas Fabian GER TEAM DAUNER | AKKON 00.00:00
60. STOČEK Bruno CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 00.00:00
61. DUVERGER Romain FRA EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 00.00:00
62. TZORTZAKIS Polychronis GRE GREECE 00.00:00
63. SCHÖSSWENDTER Christoph AUT MALOJA PUSHBIKERS 00.00:24
64. NIELSEN Philip Birker DEN 00.00:24
65. CHRISTOPOULOS Cheller GRE 00.00:24
66. MUNDAY Samuel AUS TEAM NOVO NORDISK 00.00:24
67. REED Jordan GBR 00.00:24
68. TSOPOUROGLOU Vasilios GRE 00.00:24
69. AALRUST Håkon Lunder NOR JOKER Fuel of Norway 00.00:29
70. CLAUSS Marc GER TEAM DAUNER | AKKON 00.00:29
71. RUTKIEWICZ Marek POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 00.00:29
72. PODLASKI Michal POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 00.00:29
73. PASSFIELD Charlie GBR 00.00:29
74. BOLLAND David GBR 00.00:33
75. DAVIS Corey USA MALOJA PUSHBIKERS 00.00:33
76. STALLAERT Joeri BEL TEAM VORARLBERG SANTIC 00.00:33
77. MEWES Ben GBR 00.00:33
78. STENSBY Anton H NOR 00.00:37
79. POLI Umberto ITA TEAM NOVO NORDISK 00.00:37
80. BEAKE Charlie GBR 00.00:37
81. MORRIS Samuel GBR 00.00:37
82. MATSANGOS Alexandros CYP CYPRUS 00.00:37
83. VLČÁK Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 00.00:37
84. VARABEI Anton CAN 00.00:43
85. TARLTON Alexander GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 00.00:43
86. SAMUEL Travis CAN 00.00:00
87. BEKKEN Jon-Anders NOR 00.01:06
88. HOLLINS Jake GBR 00.01:09
89. CHRISTAKOS Dimitrios GRE GREECE 00.01:17
90. MIDTSVEEN Sondre NOR JOKER Fuel of Norway 00.01:25
91. KARATSIVIS Panagiotis GRE GREECE 00.02:06
92. YILMAZ Yunus TUR TURKEY 00.02:08
93. PEYROTON DARTET Thomas FRA EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 00.04:10
94. RØNNING Vebjørn NOR 00.04:10
95. GKAZONIS Petros GRE 00.04:10
96. STEIGNER Kilian GER TEAM DAUNER | AKKON 00.04:10
97. ŘEHA Filip CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 00.05:36
98. KUHN Jan GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 00.00:00
99. PAPASTAMATAKIS Kiriakos GRE 00.06:15
100. ECHTERMANN Leon GER MALOJA PUSHBIKERS 00.08:06
101. GIEßELMANN Michel GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 00.08:06
102. DRIVENES Magnus NOR 00.09:34
103. BLIKRA Erlend NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 00.09:34
104. AGROTIS Alexandros CYP CYPRUS 00.09:36
105. MILTIADIS Andreas CYP CYPRUS 00.09:36
106. KASTRANTAS Charalampos GRE GREECE 00.09:36
107. AVDELAS Alexandros GRE 00.09:56
108. BENHAMOUDA Mehdi FRA TEAM NOVO NORDISK 00.09:56
109. XOURIS Panagiotis GRE 00.09:56
110. ILIADIS Ioanis GRE 00.09:56
111. MOUTSIOS Martinos GRE GREECE 00.09:56
112. BALDINGER Lukas GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 00.09:56
113. TIRYAKI Oguzhan TUR TURKEY 00.09:56
114. BAUER Dominik GER TEAM DAUNER | AKKON 00.09:56
115. BERGSJØ Christian NOR 00.09:56
116. BRITTMARK Øystein NOR 00.09:56
117. HNÍK Jakub CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 00.09:56
118. MÜLLER Maxim CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 00.09:56
119. EKREN Thomas NOR 00.09:56
120. EIKELAND Ken-Levi NOR 00.09:56
121. TURGUT Onur TUR TURKEY 00.09:56
122. CARR Frazier GBR 00.09:56
123. HEMING Miká GER MALOJA PUSHBIKERS 00.09:56
124. WINTER Laurin GER MALOJA PUSHBIKERS 00.09:56
125. DOLNÍČEK Marek CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 00.09:56
126. IHLE Ådne NOR 00.09:56
127. KUREK Adrian POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 00.09:56
128. RUDDERHAM Ryan CAN 00.09:56
129. CLANCY Stephen IRL TEAM NOVO NORDISK 00.09:56
130. TRONSTAD Karl Jonas NOR 00.10:02
131. SKINNER George GBR 00.13:13
132. CETİN Melih TUR TURKEY 00.13:16
133. CHREN Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 00.13:16
134. ARCHIMANDRITES Armando CYP CYPRUS 00.13:19
135. PROCOPIDES Petros CYP CYPRUS 00.13:19
136. HAWKINS Angus GBR 00.13:20
137. SKALLEBERG Sondre Nobel NOR 00.13:20
138. BIEL Patryk POL 00.15:40
139. HARRIS Joe GBR 00.15:40
140. ZEGKLIS Nicolaos GRE 00.15:40
141. GREEN Siméon GBR EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 00.19:16
142. MOWATT James AUS EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 00.19:17
143. BLAVAKIS Emmanouil GRE 00.20:19
144. NEILAS Giorgios GRE 00.21:22
145. DEGUEURCE Joffrey FRA EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 00.23:01
146. THYMIDES Constantinos CYP CYPRUS 00.28:17
147. SOULA Guillaume FRA EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 00.28:24
148. BARBER Farley GBR 00.28:24
149. KRISTENSEN Sondre Peder NOR 00.28:24
150. RIVERS Grahame CAN 00.28:24








--- advertisement ---