Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
56° Giro della Regione Friuli Venezia Giulia 2020 (2.2)
(Giro del Friuli Venezia Giulia)
Italy  /  8 October - 11 October

Edition: 56 (511.6 Km)
Winner: LEKNESSUND Andreas

2019    



Videos (4)
Winners of the Race


Last Winners







10 October / 148.00 kilometer
Stage results
1. LEKNESSUND Andreas NOR UNO - X PRO CYCLING TEAM 03:33:20
2. HELLEMOSE Asbjřrn DEN 03:34:22
3. GUERIN Alexis FRA TEAM VORARLBERG SANTIC 03:34:23
4. ADRIA OLIVERAS Roger ESP EQUIPO KERN PHARMA 03:34:28
5. VAN GILS Maxim BEL 03:34:32
6. BRAJKOVIC Janez SLO ADRIA MOBIL 03:34:32
7. BERRADE FERNANDEZ Urko ESP EQUIPO KERN PHARMA 03:34:53
8. STÜSSI Colin Chris SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 03:36:02
9. VANDENABEELE Henri BEL 03:36:02
10. VAN BOVEN Luca BEL 03:36:02
11. TRACZ Szymon POL CCC DEVELOPMENT TEAM 03:36:02
12. ZAMBANINI Edoardo ITA 03:36:02
13. HINDSGAUL MADSEN Jacob DEN UNO - X PRO CYCLING TEAM 03:36:02
14. LUCCA Riccardo ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 03:36:02
15. ADAMIETZ Johannes GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 03:36:05
16. BAYER Tobias AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 03:36:05
17. TOLIO Alex ITA CASILLO - PETROLI FIRENZE - HOPPLA' 03:36:05
18. PEKALA Piotr POL CCC DEVELOPMENT TEAM 03:36:05
19. LIPOWITZ Florian GER TIROL KTM CYCLING TEAM 03:36:08
20. BAIS Davide ITA 03:37:48
21. GOLDSTEIN Edo ISR ISRAEL CYCLING ACADEMY 03:37:48
22. ČEMAŽAR Nik SLO 03:37:48
23. MARIS Elias BEL 03:37:48
24. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 03:37:48
25. EL GOUZI Omar ITA TIROL KTM CYCLING TEAM 03:37:48
26. HOČEVAR Kristjan SLO ADRIA MOBIL 03:37:48
27. LAVRIČ Martin SLO NTT CONTINENTAL CYCLING TEAM 03:37:48
28. LOSS Enrico ITA 03:38:42
29. HOEKS Daan NED 03:39:45
30. KRIJNSEN Jelte NED 03:39:47
31. SANTAROMITA VILLA Alessandro ITA 03:39:47
32. PRIMOŽIČ Jaka SLO 03:39:50
33. ZEA CONTRERAS Luis Daniel COL SANGEMINI TREVIGIANI MG.K VIS 03:39:51
34. DE CARLO Giovanni ITA 03:39:53
35. CIBRARIO Luca ITA 03:39:53
36. VAN GESTEL Luuk NED 03:39:53
37. HULGAARD Morten DEN UNO - X PRO CYCLING TEAM 03:39:53
38. BERNAS Pawel POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 03:39:53
39. RADICE Raffaele ITA SANGEMINI TREVIGIANI MG.K VIS 03:39:53
40. MARTINELLI Ivan ITA D'AMICO UM TOOLS 03:39:53
41. CLAEYS Robbe BEL 03:40:43
42. STOCKMAN Abram BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 03:40:47
43. LÜHRS Leslie GER TIROL KTM CYCLING TEAM 03:40:47
44. TOTŇ Paolo ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 03:40:50
45. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 03:40:50
46. TASCA Flavio ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 03:40:54
47. HABETS Jordan NED 03:40:54
48. CARPENE Samuele ITA CASILLO - PETROLI FIRENZE - HOPPLA' 03:40:54
49. SOSA DEL SOL Frank CUB 03:40:54
50. ALEOTTI Giovanni ITA 03:41:00
51. WALKOWIAK Kacper POL CCC DEVELOPMENT TEAM 03:41:00
52. SWEENY Harrison AUS 03:41:00
53. DOMAGALSKI Karol POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 03:41:00
54. BONNEFOIX Edouard FRA 03:43:26
55. ABREHA Negasi Haylu ETH NTT CONTINENTAL CYCLING TEAM 03:43:26
56. SANTORO Antonio ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 03:43:28
57. PLAMONDON Robin CAN ISRAEL CYCLING ACADEMY 03:43:28
58. DRINOVEC Matej SLO 03:43:28
59. POTOČKI Viktor CRO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 03:43:28
60. PALADIN Luca ITA 03:43:28
61. MARQUEZ ROMAN Marti ESP EQUIPO KERN PHARMA 03:43:35
62. CASTRILLO ZAPATER Jaime ESP EQUIPO KERN PHARMA 03:43:35
63. STEINHAUSER Georg GER TIROL KTM CYCLING TEAM 03:43:36
64. STOCKMAN Michiel BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 03:43:58
65. DANIELS Lars BEL 03:43:58
66. BONALDO Kevin ITA 03:44:06
67. NESI Nicolas ITA D'AMICO UM TOOLS 03:44:06
68. ENGELHARDT Felix GER TIROL KTM CYCLING TEAM 03:44:20
69. BELLETTA Pier Elis ITA 03:45:13
70. PRAH Aljaž SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 03:45:13
71. PELLIZZER Mattia ITA ISEO SERRATURE - RIME - CARNOVALI 03:45:13
72. COLOMBO Raul ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 03:45:17
73. ZANDRI Francesco ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 03:45:17
74. GAFFURI Mattia ITA 03:46:42
75. DEBENEDETTI Davide ITA 03:46:42
76. BURCHIO Federico ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 03:46:42
77. RAGGIO Luca ITA D'AMICO UM TOOLS 03:46:42
78. REPŠE Uroš SLO 03:46:42
79. SLOCK Liam BEL 03:46:42
80. HORVAT Žiga SLO ADRIA MOBIL 03:46:42
81. ABU-FARES Saned ISR ISRAEL CYCLING ACADEMY 03:46:42
82. RAIMONDI Alex ITA CASILLO - PETROLI FIRENZE - HOPPLA' 03:46:42
83. KUREK Adrian POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 03:46:42
84. GARZI Fabio ITA 03:46:42
85. GALVAN FERNANDEZ Francisco ESP EQUIPO KERN PHARMA 03:46:42
86. HODAPP Johannes GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 03:46:42
87. SMARZARO Daniel ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 03:47:29
88. BROWN Connor NZL NTT CONTINENTAL CYCLING TEAM 03:47:29
89. TESFAZION Natnael ERI NTT CONTINENTAL CYCLING TEAM 03:49:37
90. ZANONCELLO Enrico ITA 03:50:37
91. IVANOV Tsvetan BUL 03:50:37
92. PATTYN Steven BEL 03:50:37
93. AIMONETTO Pietro ITA 03:50:37
94. FINKŠT Tilen SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 03:50:37
95. SALVIETTI Niccolo' ITA SANGEMINI TREVIGIANI MG.K VIS 03:50:37
96. FURLAN Francesco ITA 03:50:37
97. KOROŠEC Rok SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 03:50:37
98. KNAUER Florenz GER MALOJA PUSHBIKERS 03:50:37
99. LAKOTA Luka SLO 03:50:37
100. STENSON Adam IRL 03:50:37
101. BILYI Maksym UKR D'AMICO UM TOOLS 03:50:37
102. TAGLIANI Filippo ITA 03:50:37
103. COATI Luca ITA CASILLO - PETROLI FIRENZE - HOPPLA' 03:50:37
104. COLNAGHI Davide ITA 03:50:37
105. CARRETTA Riccardo ITA 03:50:37
106. BASEGGIO Matteo ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 03:50:37
107. SZÖLLŐSI Ferenc HUN 03:50:37
108. COLNAGHI Andrea ITA 03:50:37
109. MURN Boštjan SLO ADRIA MOBIL 03:50:37
110. CERVELLERA Andrea ITA CASILLO - PETROLI FIRENZE - HOPPLA' 03:50:37
111. SOWINSKI Artur POL SANGEMINI TREVIGIANI MG.K VIS 03:50:37
112. PER David SLO ADRIA MOBIL 03:50:37
113. PRITZEN Marc Oliver RSA NTT CONTINENTAL CYCLING TEAM 03:50:37
114. DI SANTE Antonio ITA SANGEMINI TREVIGIANI MG.K VIS 03:50:37
115. FURLAN Matteo ITA ISEO SERRATURE - RIME - CARNOVALI 03:50:37
116. ROCCHETTA Cristian ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 03:50:37
117. GROŠELJ Matic SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 03:50:37
118. IVANOV Borislav BUL 03:50:37
119. CASULE Simone ITA 03:50:37
120. BELLONI Manuel ITA 03:50:37
121. BROEX Victor NED 03:50:37
122. KRAWCZYK Szymon POL CCC DEVELOPMENT TEAM 03:50:57
123. ANDERSEN Idar NOR UNO - X PRO CYCLING TEAM 03:51:03
124. KUEN Maximilian AUT TEAM VORARLBERG SANTIC 03:51:29
125. MANGERTSEDER Matthias GER MALOJA PUSHBIKERS 03:51:29
126. HEMING Miká GER MALOJA PUSHBIKERS 03:51:29
127. PIETROBON Andrea ITA 03:51:32
128. BANASZEK Norbert POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 03:51:32
129. BANASZEK Alan POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 03:51:32
130. ARIOLI Federico ITA 03:51:32
131. MEHAGNOUL Marc NED 03:51:32
132. ZAMBELLI Samuele ITA ISEO SERRATURE - RIME - CARNOVALI 03:51:32
133. KULBE Lars GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 03:51:32
134. MURARO Michele ITA 03:51:32
135. BARISON Emanuele ITA 03:51:32
136. GORAK Dominik POL CCC DEVELOPMENT TEAM 03:51:32
137. COCUSSE Remi FRA 03:51:32
138. VENKOV Ventsislav BUL 03:51:32
139. LARSEN Niklas DEN UNO - X PRO CYCLING TEAM 03:51:32
140. ALDEGHERI Davide ITA 03:51:32
141. KARL Adam HUN 03:51:32
142. DI BERNARDO Nicolo' ITA 03:51:32
143. DALLA POLA Riccardo ITA 03:51:39
144. SALI Edoardo ITA 03:51:41
145. BUDA Simone ITA 03:51:41
146. ALEKSANDROV Yasen BUL 04:03:15









--- advertisement ---