Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol | Euskara

Login / Subscribe   
Tour of Iran (Azarbaijan) 2019 (2.1)
(Tour of Iran)
Iran  /  2 October - 6 October

Edition: 34 (878.4 Km)
Winner: NOVIKOV Savva

2018    


Winners of the Race


Last Winners







Stage 3 > Urmia - Tabriz
4 October / 163.00 kilometer
Stagewinner:03:46:39 NOVIKOV Savva
Race leader:11:26:53 NOVIKOV Savva

Description
Result

Classification
Stage results
1. NOVIKOV Savva RUS LOKOSPHINX 03h46'39''
2. POURHASHEMI Hamid IRI YUNNAN LVSHAN LANDSCAPE 03h46'42''
3. RAILEANU Cristian MDA TEAM SAPURA CYCLING 03h46'50''
4. OVECHKIN Artem RUS TERENGGANU INC. TSG CYCLING TEAM 03h46'54''
5. MAIN Kent RSA PROTOUCH 03h46'59''
6. REGUIGUI Youcef ALG TERENGGANU INC. TSG CYCLING TEAM 03h47'06''
7. WANG Jiancai CHN TIANYOUDE HOTEL CYCLING TEAM 03h47'09''
8. EWART Jesse AUS TEAM SAPURA CYCLING 03h47'09''
9. VDOVIN Alexander RUS LOKOSPHINX 03h47'12''
10. REGUERO CORRAL Gabriel ESP VIB SPORTS 03h47'14''
11. SIERRA SANCHEZ Yecid Arturo COL TIANYOUDE HOTEL CYCLING TEAM 03h47'16''
12. NAJAFI Bahram IRI FENGSHENG SPORTS DFT TEAM 03h47'20''
13. JAMAHISIAN GHALEHSEFIDI Amirhossein IRI 03h47'20''
14. KOLAHDOUZ HAGH Amir IRI TAIYUAN MIOGEE CYCLING TEAM 03h47'22''
15. MOKHTARI MEMAR Farhad IRI TIANYOUDE HOTEL CYCLING TEAM 03h47'26''
16. BAZHKOU Stanislau BLR MINSK CYCLING CLUB 03h47'31''
17. LAGAB Azzedine ALG VIB SPORTS 03h47'34''
18. VANTOMME Maxime BEL TARTELETTO - ISOREX 03h47'40''
19. BEYK KHORMIZI Hamid IRI FENGSHENG SPORTS DFT TEAM 03h47'44''
20. VAN BREUSSEGEM Elias BEL TARTELETTO - ISOREX 03h47'48''
21. NIKIFOROV Arseny RUS LOKOSPHINX 03h47'48''
22. ALIZADEH CHAKHERLOU Jafar IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h47'48''
23. NIKITIN Matvey KAZ VINO - ASTANA MOTORS 03h47'48''
24. MIKAYILZADE Musa AZE 03h47'54''
25. AIT EL ABDIA Anass MAR VIB SPORTS 03h47'57''
26. CHZHAN Igor KAZ VINO - ASTANA MOTORS 03h47'59''
27. MOHD SHUKRI Muhammad Shaiful Adlan MAS TEAM SAPURA CYCLING 03h48'02''
28. OLAMAEI Mahdi IRI FENGSHENG SPORTS DFT TEAM 03h48'04''
29. SEMENOV Alexandr KAZ VINO - ASTANA MOTORS 03h48'11''
30. SOBAL Yauhen BLR MINSK CYCLING CLUB 03h48'12''
31. ORMISTON Callum RSA PROTOUCH 03h48'12''
32. ASADOV Elchin AZE VIB SPORTS 03h48'14''
33. MOUSAZADEH Aliasghar IRI 03h48'14''
34. SEFA Ylber ALB TARTELETTO - ISOREX 03h48'20''
35. ARMOON Mehdi IRI FOOLAD MOBARAKEH SEPAHAN 03h48'29''
36. JOSEPH Thomas BEL TARTELETTO - ISOREX 03h48'31''
37. VOGT Mario GER TEAM SAPURA CYCLING 03h48'31''
38. SEYEDGHALICHI Seyedmiladmohammad IRI FENGSHENG SPORTS DFT TEAM 03h48'37''
39. MOHD ZARIFF Muhamad Nur Aiman MAS TEAM SAPURA CYCLING 03h48'37''
40. STOCKMAN Michiel BEL TARTELETTO - ISOREX 03h48'40''
41. RAKANI Keivan IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h48'40''
42. REZVANI GILKOLAEI Morteza IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h48'46''
43. HENDRICKS Clint RSA PROTOUCH 03h48'46''
44. FOURIE James RSA PROTOUCH 03h48'46''
45. LI Zisen CHN TIANYOUDE HOTEL CYCLING TEAM 03h48'46''
46. MAZOCHIAN Mehdi IRI 03h48'53''
47. RAHMANIBEIRAGH Mohsen IRI FOOLAD MOBARAKEH SEPAHAN 03h48'57''
48. BATMUNKH Maral-Erdene MGL TERENGGANU INC. TSG CYCLING TEAM 03h49'15''
49. GANJKHANLOU Mohammad IRI FOOLAD MOBARAKEH SEPAHAN 03h49'15''
50. PAYDAR SHIRVANEHDEH SAJJAD IRI FENGSHENG SPORTS DFT TEAM 03h49'27''
51. JABRAYILOV Samir AZE MINSK CYCLING CLUB 03h49'33''
52. AZMAN Muhammad Zawawi MAS TEAM SAPURA CYCLING 03h49'37''
53. GAHRAMANLI Kanan AZE 03h49'44''
54. RAJABLOU Mohammad IRI 03h49'51''
55. RAZI Kamal IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h49'56''
56. OVSYANNIKOV Alexandr KAZ VINO - ASTANA MOTORS 03h50'08''
57. MONSALVE Yonnatta VEN TIANYOUDE HOTEL CYCLING TEAM 03h50'10''
58. NEMATI KHIAVI Ali IRI FENGSHENG SPORTS DFT TEAM 03h50'39''
59. IVASHKIN Anton BLR MINSK CYCLING CLUB 03h50'48''
60. SVESHNIKOV Kirill RUS LOKOSPHINX 03h50'56''
61. MALNEV Sergey RUS LOKOSPHINX 03h51'00''
62. SMIRNOV Alexandr RUS LOKOSPHINX 03h51'50''
63. ROSDI Mohd Nor Umardi MAS TERENGGANU INC. TSG CYCLING TEAM 03h52'36''
64. OTHMAN Muhamad Afiq Huznie MAS TERENGGANU INC. TSG CYCLING TEAM 03h52'36''
65. ASTAFYEV Stepan KAZ VINO - ASTANA MOTORS 03h52'36''
66. DU PLOOY Rohan RSA PROTOUCH 03h53'11''
67. VAN HEERDEN Eddie RSA PROTOUCH 03h53'11''
68. BIALIAUSKI Vasili BLR MINSK CYCLING CLUB 03h53'18''
69. NATEGHI Mahdi IRI FOOLAD MOBARAKEH SEPAHAN 03h53'24''
70. GOEMAN Jonas BEL TARTELETTO - ISOREX 03h53'49''
71. CHAICHIRAGHIMI Mohammadesmaeil IRI FOOLAD MOBARAKEH SEPAHAN 03h56'19''
72. ROUZBAHANEH Mahdi IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h57'15''








--- advertisement ---