Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de Suisse 2022 (2.UWT)
Switzerland  /  12 June - 19 June

Edition: 85 (1339.3 Km)
Winner: THOMAS Geraint

2021    



Videos (8)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







Stage 8 > Vaduz - Vaduz
19 June / 25.60 kilometer / Start: 14:10 / Finish: 16:15
Stagewinner:00:28:26 EVENEPOEL Remco
Race leader:33:07:09 THOMAS Geraint
Stage type:Individual Time Trial

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. EVENEPOEL Remco QST 00:28:26
2. THOMAS Geraint IGD 00:00:03
3. KÜNG Stefan GFC 00:00:11
4. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe IGD 00:00:28
5. JUNGELS Bob ACT 00:00:33
6. SCHACHMANN Maximilian BOH 00:00:39
7. GROßSCHARTNER Felix BOH 00:00:55
8. POWLESS Neilson EFN 00:00:59
9. FUGLSANG Jakob ISN 00:01:02
10. VAN BAARLE Dylan IGD 00:01:05
11. HIGUITA GARCIA Sergio Andres BOH 00:01:17
12. HAGA Chad HPM 00:01:25
13. IZAGIRRE INSAUSTI Ion COF 00:00:00
14. MATTHEWS Michael BEX 00:01:28
15. LEKNESSUND Andreas DSM 00:01:32
16. DENZ Nico DSM 00:00:00
17. BAUER Jack BEX 00:00:00
18. LUTSENKO Alexey AST 00:00:00
19. MASNADA Fausto QST 00:00:00
20. RUTSCH Jonas EFN 00:00:00
21. ARNDT Nikias DSM 00:00:00
22. HOULE Hugo ISN 00:00:00
23. GRUZDEV Dmitriy AST 00:00:00
24. SCHÄR Michael ACT 00:00:00
25. REICHENBACH Sébastien GFC 00:00:00
26. POZZOVIVO Domenico IWG 00:00:00
27. MOSCON Gianni AST 00:00:00
28. OURSELIN Paul TEN 00:00:00
29. PINOT Thibaut GFC 00:00:00
30. MONIQUET Sylvain LTS 00:00:00
31. VITZTHUM Simon NSUI 00:00:00
32. AASVOLD Kristian HPM 00:00:00
33. COSNEFROY Benoit ACT 00:00:00
34. FROIDEVAUX Robin NSUI 00:00:00
35. SMITH Dion BEX 00:00:00
36. OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 00:00:00
37. KNOX James QST 00:00:00
38. DECLERCQ Tim QST 00:00:00
39. RODRIGUEZ GARAIKOETXEA Óscar MOV 00:00:00
40. KRON Andreas Lorentz LTS 00:00:00
41. VAN MOER Brent LTS 00:00:00
42. CHAMPOUSSIN Clément ACT 00:00:00
43. BOHLI Tom COF 00:00:00
44. MANNION Gavin HPM 00:00:00
45. JACOBS Johan MOV 00:00:00
46. THALMANN Roland NSUI 00:00:00
47. HOELGAARD Markus TFS 00:00:00
48. DUCHESNE Antoine GFC 00:00:00
49. VOISARD Yannis NSUI 00:00:00
50. MANZIN Lorrenzo TEN 00:00:00
51. BURGAUDEAU Mathieu TEN 00:00:00
52. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 00:00:00
53. REUTIMANN Matthias NSUI 00:00:00
54. PASQUALON Andrea IWG 00:00:00
55. BERTHET Clement ACT 00:00:00
56. PRODHOMME Nicolas ACT 00:00:00
57. SIMMONS Quinn TFS 00:00:00
58. NEILANDS Krists ISN 00:00:00
59. PELLAUD Simon TFS 00:00:00
60. GILBERT Philippe LTS 00:00:00
61. OSS Daniel TEN 00:00:00
62. BEVIN Patrick ISN 00:00:00
63. TURGIS Anthony TEN 00:00:00
64. KRISTOFF Alexander IWG 00:00:00
65. KAMP EGESTED Alexander TFS 00:00:00
66. PLANCKAERT Baptiste IWG 00:00:00
67. NIBALI Antonio AST 00:00:00
68. ASKEY Lewis GFC 00:00:00
69. BADILATTI Matteo GFC 00:00:00
70. HERRADA LOPEZ José COF 00:00:00
71. PETIT Adrien IWG 00:00:00
72. ROCHAS Rémy COF 00:00:00
73. COQUARD Bryan COF 00:00:00
74. SWIRBUL Keegan HPM 00:00:00
75. HOLMES Matthew LTS 00:00:00
76. TORRES BARCELO Albert MOV 00:00:00

5 Abandoned
5. FRAILE MATARRANZ Omar IGD DNS
17. WARBASSE Larry ACT DNS
115. IMPEY Daryl ISN DNS
155. VAN WILDER Ilan QST DNF
206. SAGAN Peter TEN DNS








--- advertisement ---