Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
International Tour of Rhodes 2021 (2.2)
Greece  /  8 April - 11 April

Edition: 21 (288.5 Km)
Winner: DVERSNES Frederik

2020    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 1 > Rodos - Paradisi
9 April / 138.50 kilometer
Stagewinner:03:18:32 KOCH Christian
Race leader:03:21:06 BENDIXEN Louis

Description
Result

Classification
Stage results
1. KOCH Christian Maximilian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:18:32
2. HEIDUK Kim Alexander GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:18:32
3. HEMING Miká GER MALOJA PUSHBIKERS 3:18:32
4. LAUK Karl Patrick EST 3:18:32
5. VAN TRICHT Stan BEL SEG RACING ACADEMY 3:18:32
6. FIORELLI Filippo ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:18:32
7. BENDIXEN Louis DEN TEAM COOP 3:18:32
8. SCHORMAIR Fabian GER TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:18:32
9. ŠTOČEK Matúš SVK TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:18:32
10. HODAPP Johannes GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:18:32
11. THURAU Sven GER TEAM DAUNER | AKKON 3:18:32
12. BANASZEK Alan POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:18:32
13. KUBIŠ Lukáš SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:18:32
14. STOCKMAN Abram BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:18:32
15. STOCKMAN Michiel BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:18:32
16. SAVINI Daniel ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:18:32
17. PLANET Charles FRA TEAM NOVO NORDISK 3:18:32
18. HUGGER Jan GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:18:32
19. DELACROIX Tristan FRA 3:18:32
20. DVERSNES Fredrik NOR TEAM COOP 3:18:32
21. GUDMESTAD Tord NOR TEAM COOP 3:18:32
22. VERMEULEN Moran AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:18:32
23. ZOIDL Riccardo AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:18:32
24. TUREK Daniel CZE TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:18:32
25. KACZMAREK Jakub POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:18:32
26. ZANA Filippo ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:18:32
27. HOOLE Daan NED SEG RACING ACADEMY 3:18:32
28. FOLTÁN Adam SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:18:32
29. AGROTIS Alexandros CYP CYPRUS 3:18:32
30. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 3:18:32
31. KARATSIVIS Panagiotis GRE GREECE 3:18:32
32. ERIKSSON Jacob SWE TEAM COOP 3:18:32
33. KRUL Wessel NED SEG RACING ACADEMY 3:18:32
34. CHRISTAKOS Dimitrios GRE GREECE 3:18:32
35. TAEBLING Paul GER MALOJA PUSHBIKERS 3:18:32
36. KLABOUCH Petr CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:18:32
37. FRIGO Marco ITA SEG RACING ACADEMY 3:18:32
38. BERNAS Pawel POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:18:32
39. CASTELLARNAU Florent FRA 3:18:32
40. MILTIADIS Andreas CYP CYPRUS 3:18:32
41. GENOV Nikolay BUL BULGARIA 3:18:32
42. HUPPERTZ Joshua GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:18:32
43. GIANNOUTSOS Miltiadis GRE 3:18:32
44. TARLTON Alexander GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:18:32
45. GRUBER Pavel CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:18:32
46. GUICHARD Mickael FRA 3:18:32
47. CAŃAVERAL VARGAS Johnatan COL BARDIANI CSF FAIZANE' 3:18:32
48. BICHLMANN Daniel GER MALOJA PUSHBIKERS 3:18:32
49. LUNDER Eirik NOR TEAM COOP 3:18:32
50. GROŠELJ Žiga SLO TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:18:32
51. BELLAN Juraj SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:18:32
52. CARBONI Giovanni ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:18:32
53. GABBURO Davide ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:18:32
54. ORLHAC Boris FRA 3:18:32
55. ACOSTA Thomas FRA 3:18:32
56. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:18:32
57. STACHOWIAK Adam POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:18:32
58. WOOD Harrison GBR SEG RACING ACADEMY 3:18:32
59. DAVIS Corey USA MALOJA PUSHBIKERS 3:18:32
60. DAY Thomas GBR SEG RACING ACADEMY 3:18:32
61. BAUER Dominik GER TEAM DAUNER | AKKON 3:18:32
62. BATTAGLIN Enrico ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:18:32
63. DIMA Emil ROU ROMANIA 3:18:32
64. GRĹSVOLD Dennis NOR TEAM COOP 3:18:32
65. BUDZINSKI Tomasz POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:18:32
66. BOGUSLAWSKI Marceli POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:18:32
67. GALKA Michal POL MALOJA PUSHBIKERS 3:18:32
68. MANGERTSEDER Matthias GER TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:18:32
69. CHRISTOPOULOS-CHELLER Panagiotis GRE GREECE 3:18:49
70. KEUP Pierre-Pascal GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:19:13
71. HECHT Gage USA AEVOLO 3:19:32
72. ILIADIS Ioanis GRE 3:19:38
73. FLYNN Sean GBR SEG RACING ACADEMY 3:19:38
74. GOUBERT Jean FRA 3:19:38
75. BRUNNER Eric USA AEVOLO 3:19:38
76. ŘEHA Filip CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:19:38
77. VILA Emiljano GRE GREECE 3:19:38
78. DREßLER Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:19:38
79. FRIEDRICH Marco AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:19:38
80. BRAND Sam GBR TEAM NOVO NORDISK 3:19:38
81. ILIAS Periklis GRE 3:19:38
82. MESSERSCHMIDT Jonas Fabian GER TEAM DAUNER | AKKON 3:19:38
83. LEBEAU Mattis FRA 3:19:38
84. HARING Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:19:38
85. MCGILL Scott USA AEVOLO 3:19:38
86. BENNETT Stéfan FRA 3:18:32
87. HNÍK Jakub CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:19:38
88. RAßMANN Frederik GER TEAM DAUNER | AKKON 3:19:46
89. PETRUŠ Jiří CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:20:28
90. PAPANOV Martin BUL BULGARIA 3:20:28
91. ZEGKLIS Nikolaos GRE EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 3:21:26
92. SHIPLEY Gabriel USA AEVOLO 3:21:26
93. CAMRDA Karel CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:18:32
94. TYRPEKL Karel CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:25:59
95. LUMPAROV Georgi BUL BULGARIA 3:29:41
96. BÁRTA Tomáš CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:32:17
97. PAPASTAMATAKIS Kyriakos GRE 3:32:17
98. RYUSTEMOV Deniz BUL BULGARIA 3:32:17
99. MATSANGOS Alexandros CYP CYPRUS 3:32:17
100. STÖCKLI Jan SUI 3:32:17
101. PAVLIDES Konstantinos CYP CYPRUS 3:32:17
102. BILIAS Ioannis GRE 3:32:17
103. KAMSTRA Brian NED TEAM NOVO NORDISK 3:32:17
104. GRÄSSLE Pavel CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:32:17
105. JUSSAUME Tristan CAN AEVOLO 3:32:17
106. BORRESCH Julian GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:32:17
107. LUNCAN Serban ROU ROMANIA 3:32:17
108. DOBRIN Ioan ROU ROMANIA 3:32:17
109. SCHUNK Conor USA AEVOLO 3:32:17
110. VORRIAS Ioannis GRE 3:32:17
111. TZORTZAKIS Polychronis GRE GREECE 3:32:17
112. CRISTA Daniel ROU ROMANIA 3:32:17
113. BONNEFOIX Edouard FRA 3:32:17
114. ROLANT Antony FRA 3:32:17
115. PSZCZOLARSKI Wojciech POL TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:32:17
116. HÄSSIG Marco SUI 3:32:17
117. BANASZEK Norbert POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:32:17
118. FREULER Jan-André SUI 3:32:17
119. PEYROTON DARTET Thomas FRA EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 3:32:17
120. ANDREEV Yordan BUL BULGARIA 3:32:17
121. MUNDAY Samuel AUS TEAM NOVO NORDISK 3:32:17
122. HENNEQUIN Paul FRA 3:32:24
123. FIALA Petr CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:32:24
124. GARDELLA Florent FRA 3:32:24
125. NOBEL Rick NED EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 3:32:24
126. MCNEIL Aidan USA AEVOLO 3:32:24
127. KASTRANTAS Charalampos GRE GREECE 3:32:24
128. JOLIBERT Clément FRA 3:32:24
129. IRVINE Declan AUS TEAM NOVO NORDISK 3:39:24
130. GATHEMANN Albert GER TEAM DAUNER | AKKON 3:39:24
131. VAIDIAN Iustin-Ioan ROU ROMANIA 3:39:24
132. MARCU Adi-Narcis ROU ROMANIA 3:42:41
133. WOLLENBERG Tim GER MALOJA PUSHBIKERS 3:42:41
134. KUNZ Dominic SUI 3:42:41
135. DEGUEURCE Joffrey FRA EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 3:42:41
136. VOLIKAKIS Christos GRE GREECE 3:42:41
137. DE KEIJZER Gerd NED TEAM NOVO NORDISK 3:42:41
138. GREEN Siméon GBR EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 3:42:41
139. TRIANTAFILLOU Andreas GRE 3:42:41
140. XOURIS Panagiotis GRE 3:42:41
141. PLESEA Valentin ROU ROMANIA 3:42:41
142. DOLNÍČEK Marek CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:42:41
143. SOULA Guillaume FRA EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 3:42:41
144. THEILER Ole GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:42:41
145. PLAMBECK Moritz GER TEAM DAUNER | AKKON 3:42:41
146. PHILOKYPROU Christos CYP CYPRUS 3:43:49
147. KARRIS Ioannis GRE 3:51:08
148. GRABCHEV Stanislav BUL BULGARIA 3:51:08
149. VERDIJCK Niels BEL EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 3:51:08
150. SKYLODIMOS Christos GRE 3:52:23
151. MAROSOULIS Theodoros GRE 3:54:06
152. THYMIDES Constantinos CYP CYPRUS 3:54:06







--- advertisement ---