Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
International Tour of Rhodes 2021 (2.2)
Greece  /  8 April - 11 April

Edition: 21 (288.5 Km)
Winner: DVERSNES Frederik

2020    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 2 > Rodos - Maritsa
10 April / 150.00 kilometer
Stagewinner:03:51:34 KOCH Christian
Race leader:07:12:32 KOCH Christian

Description
Result

Classification
Stage results
1. KOCH Christian Maximilian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:51:34
2. DVERSNES Fredrik NOR TEAM COOP 3:51:34
3. VAN TRICHT Stan BEL SEG RACING ACADEMY 3:51:34
4. BATTAGLIN Enrico ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:34
5. HEIDUK Kim Alexander GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:51:34
6. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 3:51:34
7. HODAPP Johannes GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:51:34
8. TUREK Daniel CZE TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:51:34
9. ZANA Filippo ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:34
10. STOCKMAN Michiel BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:51:34
11. CASTELLARNAU Florent FRA 3:51:34
12. AGROTIS Alexandros CYP CYPRUS 3:51:34
13. HOOLE Daan NED SEG RACING ACADEMY 3:51:34
14. HECHT Gage USA AEVOLO 3:51:34
15. GABBURO Davide ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:34
16. BERNAS Pawel POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:51:34
17. DAVIS Corey USA MALOJA PUSHBIKERS 3:51:34
18. DIMA Emil ROU ROMANIA 3:51:34
19. ERIKSSON Jacob SWE TEAM COOP 3:51:34
20. BRUNNER Eric USA AEVOLO 3:51:34
21. CAMRDA Karel CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:51:34
22. CAŃAVERAL VARGAS Johnatan COL BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:34
23. WOOD Harrison GBR SEG RACING ACADEMY 3:51:34
24. ILIAS Periklis GRE 3:51:34
25. VERMEULEN Moran AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:51:34
26. HUGGER Jan GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:51:34
27. CARBONI Giovanni ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:42
28. GROŠELJ Žiga SLO TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:52:04
29. TARLTON Alexander GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:52:11
30. STOCKMAN Abram BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:54:16
31. ŠTOČEK Matúš SVK TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:54:16
32. SCHUNK Conor USA AEVOLO 3:54:16
33. ACOSTA Thomas FRA 3:54:16
34. TAEBLING Paul GER MALOJA PUSHBIKERS 3:54:16
35. GIANNOUTSOS Miltiadis GRE 3:54:16
36. SAVINI Daniel ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:54:26
37. ŘEHA Filip CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:57:44
38. CHRISTAKOS Dimitrios GRE GREECE 3:57:44
39. HENNEQUIN Paul FRA 3:57:47
40. BRAND Sam GBR TEAM NOVO NORDISK 3:58:13
41. KUBIŠ LukᚠSVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:58:27
42. FLYNN Sean GBR SEG RACING ACADEMY 3:58:27
43. FOLTÁN Adam SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:58:27
44. HEMING Miká GER MALOJA PUSHBIKERS 3:58:27
45. CRISTA Daniel ROU ROMANIA 3:58:27
46. STÖCKLI Jan SUI 3:58:27
47. MANGERTSEDER Matthias GER TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:58:27
48. GRUBER Pavel CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:58:27
49. BANASZEK Alan POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:58:27
50. BELLAN Juraj SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:58:27
51. ANDREEV Yordan BUL BULGARIA 3:58:27
52. GENOV Nikolay BUL BULGARIA 3:58:27
53. GOUBERT Jean FRA 3:58:27
54. DELACROIX Tristan FRA 3:58:27
55. LUNDER Eirik NOR TEAM COOP 3:58:27
56. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:58:27
57. THURAU Sven GER TEAM DAUNER | AKKON 3:58:27
58. BUDZINSKI Tomasz POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:58:27
59. LAUK Karl Patrick EST 3:58:27
60. BENDIXEN Louis DEN TEAM COOP 3:58:27
61. BICHLMANN Daniel GER MALOJA PUSHBIKERS 3:58:27
62. HUPPERTZ Joshua GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:58:27
63. MCNEIL Aidan USA AEVOLO 3:58:27
64. FRIEDRICH Marco AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:58:27
65. KEUP Pierre-Pascal GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:58:27
66. GRĹSVOLD Dennis NOR TEAM COOP 3:58:27
67. PLANET Charles FRA TEAM NOVO NORDISK 3:58:27
68. SCHORMAIR Fabian GER TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:58:27
69. STACHOWIAK Adam POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:58:27
70. RAßMANN Frederik GER TEAM DAUNER | AKKON 3:58:27
71. ILIADIS Ioanis GRE 3:58:27
72. JOLIBERT Clément FRA 3:58:27
73. TYRPEKL Karel CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 4:03:41
74. GRÄSSLE Pavel CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 4:03:41
75. MESSERSCHMIDT Jonas Fabian GER TEAM DAUNER | AKKON 4:03:52
76. DREßLER Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 4:03:52
77. KRUL Wessel NED SEG RACING ACADEMY 4:03:52
78. MATSANGOS Alexandros CYP CYPRUS 4:03:52
79. CHRISTOPOULOS-CHELLER Panagiotis GRE GREECE 4:03:52
80. DAY Thomas GBR SEG RACING ACADEMY 4:03:52
81. SHIPLEY Gabriel USA AEVOLO 4:03:52
82. PETRUŠ Jiří CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 4:03:52
83. KLABOUCH Petr CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 4:03:52
84. GARDELLA Florent FRA 4:03:52
85. BAUER Dominik GER TEAM DAUNER | AKKON 4:03:52
86. GUDMESTAD Tord NOR TEAM COOP 4:03:52
87. GALKA Michal POL MALOJA PUSHBIKERS 4:03:52
88. MCGILL Scott USA AEVOLO 4:03:52
89. GUICHARD Mickael FRA 4:03:52
90. BENNETT Stéfan FRA 4:03:52
91. IRVINE Declan AUS TEAM NOVO NORDISK 4:09:37
92. TZORTZAKIS Polychronis GRE GREECE 4:09:37
93. VILA Emiljano GRE GREECE 4:09:37
94. VORRIAS Ioannis GRE 4:09:37
95. PAPASTAMATAKIS Kyriakos GRE 4:09:37
96. BONNEFOIX Edouard FRA 4:09:37
97. BORRESCH Julian GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 4:09:37
98. GATHEMANN Albert GER TEAM DAUNER | AKKON 4:09:37
99. KASTRANTAS Charalampos GRE GREECE 4:09:37
100. WOLLENBERG Tim GER MALOJA PUSHBIKERS 4:09:37
101. BANASZEK Norbert POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 4:09:37
102. PAPANOV Martin BUL BULGARIA 4:09:37
103. BOGUSLAWSKI Marceli POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 4:09:37
104. LUNCAN Serban ROU ROMANIA 4:09:37
105. MILTIADIS Andreas CYP CYPRUS 4:09:37
106. JUSSAUME Tristan CAN AEVOLO 4:14:58
107. BÁRTA TomᚠCZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 4:14:58
108. RYUSTEMOV Deniz BUL BULGARIA 4:14:58
109. KUNZ Dominic SUI 4:14:58
110. MUNDAY Samuel AUS TEAM NOVO NORDISK 4:14:58
111. TRIANTAFILLOU Andreas GRE 4:14:58
112. FIALA Petr CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 4:14:58
113. PLESEA Valentin ROU ROMANIA 4:15:05
114. NOBEL Rick NED EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 4:15:11
115. DOBRIN Ioan ROU ROMANIA 4:19:21







--- advertisement ---