Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
International Tour of Rhodes 2021 (2.2)
Greece  /  8 April - 11 April

Edition: 21 (288.5 Km)
Winner: DVERSNES Frederik

2020    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 3 > Rodos - Afando
11 April / 153.50 kilometer
Stagewinner:03:51:41 LAUK Karl Patrick
Race leader:11:04:09 DVERSNES Frederik

Description
Result

Classification
Stage results
1. LAUK Karl Patrick EST 3:51:41
2. DVERSNES Fredrik NOR TEAM COOP 3:51:41
3. VAN TRICHT Stan BEL SEG RACING ACADEMY 3:51:41
4. FOLTÁN Adam SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:51:41
5. THURAU Sven GER TEAM DAUNER | AKKON 3:51:41
6. HODAPP Johannes GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:51:41
7. FIORELLI Filippo ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:41
8. PLANET Charles FRA TEAM NOVO NORDISK 3:51:41
9. DELACROIX Tristan FRA 3:51:41
10. STOCKMAN Michiel BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:51:41
11. BERNAS Pawel POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:51:41
12. ZANA Filippo ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:41
13. GARDELLA Florent FRA 3:51:41
14. HECHT Gage USA AEVOLO 3:51:41
15. MILTIADIS Andreas CYP CYPRUS 3:51:41
16. GRUBER Pavel CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:51:41
17. JOLIBERT Clément FRA 3:51:41
18. ŠTOČEK Matúš SVK TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:51:41
19. HEMING Miká GER MALOJA PUSHBIKERS 3:51:41
20. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:51:41
21. AGROTIS Alexandros CYP CYPRUS 3:51:41
22. KOCH Christian Maximilian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:51:41
23. VERMEULEN Moran AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:51:41
24. HEIDUK Kim Alexander GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:51:41
25. TUREK Daniel CZE TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:51:41
26. ILIAS Periklis GRE 3:51:41
27. HUGGER Jan GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:51:41
28. BRUNNER Eric USA AEVOLO 3:51:41
29. HOOLE Daan NED SEG RACING ACADEMY 3:51:41
30. CRISTA Daniel ROU ROMANIA 3:51:41
31. BATTAGLIN Enrico ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:41
32. DIMA Emil ROU ROMANIA 3:51:41
33. STACHOWIAK Adam POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:51:41
34. BICHLMANN Daniel GER MALOJA PUSHBIKERS 3:51:41
35. DAVIS Corey USA MALOJA PUSHBIKERS 3:51:41
36. STOCKMAN Abram BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:51:41
37. KLABOUCH Petr CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:51:41
38. GIANNOUTSOS Miltiadis GRE 3:51:41
39. CAMRDA Karel CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:51:41
40. GUDMESTAD Tord NOR TEAM COOP 3:51:41
41. SCHUNK Conor USA AEVOLO 3:51:41
42. ERIKSSON Jacob SWE TEAM COOP 3:51:41
43. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 3:51:41
44. TYRPEKL Karel CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:51:41
45. ŘEHA Filip CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:51:41
46. ACOSTA Thomas FRA 3:51:41
47. WOOD Harrison GBR SEG RACING ACADEMY 3:51:41
48. CASTELLARNAU Florent FRA 3:51:41
49. MCNEIL Aidan USA AEVOLO 3:51:41
50. TARLTON Alexander GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:51:41
51. BENDIXEN Louis DEN TEAM COOP 3:51:41
52. CARBONI Giovanni ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:41
53. KRUL Wessel NED SEG RACING ACADEMY 3:51:41
54. GABBURO Davide ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:51:51
55. FLYNN Sean GBR SEG RACING ACADEMY 3:51:54
56. ZOIDL Riccardo AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:51:58
57. GROŠELJ Žiga SLO TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:52:02
58. MANGERTSEDER Matthias GER TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:52:12
59. FRIEDRICH Marco AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:52:18
60. BANASZEK Alan POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:52:18
61. CHRISTAKOS Dimitrios GRE GREECE 3:52:18
62. TAEBLING Paul GER MALOJA PUSHBIKERS 3:52:18
63. GUICHARD Mickael FRA 3:52:18
64. BONNEFOIX Edouard FRA 3:52:18
65. ANDREEV Yordan BUL BULGARIA 3:52:18
66. BENNETT Stéfan FRA 3:52:25
67. MCGILL Scott USA AEVOLO 3:52:25
68. LUNDER Eirik NOR TEAM COOP 3:52:34
69. BÁRTA TomᚠCZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:52:37
70. KEUP Pierre-Pascal GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:52:37
71. PETRUŠ Jiří CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:52:48
72. KASTRANTAS Charalampos GRE GREECE 3:53:33
73. STÖCKLI Jan SUI 3:53:33
74. KUBIŠ LukᚠSVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:53:33
75. BRAND Sam GBR TEAM NOVO NORDISK 3:53:33
76. BANASZEK Norbert POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:53:33
77. MATSANGOS Alexandros CYP CYPRUS 3:53:33
78. TZORTZAKIS Polychronis GRE GREECE 3:53:33
79. RAßMANN Frederik GER TEAM DAUNER | AKKON 3:53:33
80. MESSERSCHMIDT Jonas Fabian GER TEAM DAUNER | AKKON 3:53:33
81. IRVINE Declan AUS TEAM NOVO NORDISK 3:53:33
82. WOLLENBERG Tim GER MALOJA PUSHBIKERS 3:53:33
83. ILIADIS Ioanis GRE 3:53:33
84. VILA Emiljano GRE GREECE 3:53:33
85. CHRISTOPOULOS-CHELLER Panagiotis GRE GREECE 3:53:33
86. GRĹSVOLD Dennis NOR TEAM COOP 3:53:33
87. DOBRIN Ioan ROU ROMANIA 3:53:33
88. HENNEQUIN Paul FRA 3:53:33
89. SCHORMAIR Fabian GER TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:53:33
90. GOUBERT Jean FRA 3:53:33
91. BUDZINSKI Tomasz POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:53:33
92. DAY Thomas GBR SEG RACING ACADEMY 3:55:47
93. DREßLER Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:55:47
94. VORRIAS Ioannis GRE 3:55:47
95. GRÄSSLE Pavel CZE TUFO - PARDUS PROSTEJOV 3:55:47
96. BOGUSLAWSKI Marceli POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 3:55:47
97. MUNDAY Samuel AUS TEAM NOVO NORDISK 3:55:47
98. GENOV Nikolay BUL BULGARIA 3:55:47
99. BORRESCH Julian GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 3:55:47
100. FIALA Petr CZE TOPFOREX ATT INVESTMENTS PRO CYCLING TEAM 3:55:47
101. HUPPERTZ Joshua GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 3:55:47
102. PAPASTAMATAKIS Kyriakos GRE 3:55:47
103. SAVINI Daniel ITA BARDIANI CSF FAIZANE' 3:55:47
104. SHIPLEY Gabriel USA AEVOLO 3:55:47
105. LUNCAN Serban ROU ROMANIA 3:55:47
106. BELLAN Juraj SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 3:55:47
107. GATHEMANN Albert GER TEAM DAUNER | AKKON 3:55:47
108. PAPANOV Martin BUL BULGARIA 3:55:47
109. PLESEA Valentin ROU ROMANIA 3:57:38
110. CAŃAVERAL VARGAS Johnatan COL BARDIANI CSF FAIZANE' 3:57:38
111. NOBEL Rick NED EUROCYCLINGTRIPS - CMI PRO CYCLING 4:00:21
112. KUNZ Dominic SUI 4:05:13
113. RYUSTEMOV Deniz BUL BULGARIA 4:05:13
114. GALKA Michal POL MALOJA PUSHBIKERS 4:12:01







--- advertisement ---