Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de Suisse Women 2022 (2.Pro)
Switzerland  /  18 June - 21 June

Edition: 2 (295.6 Km)
Winner: BRAND Lucinda

2021    



Videos (4)
Winners of the Race




Last Winners







Stage 3 > Vaduz - Chur
20 June / 124.00 kilometer
Stagewinner:03:18:40 BALSAMO Elisa
Race leader:05:00:35 FAULKNER Kristen

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. BALSAMO Elisa TFS 03:18:40
2. MUZIC Evita FDJ 00:00:00
3. LIPPERT Liane DSM 00:00:00
4. SANGUINETI Ilaria VAL 00:00:00
5. PALADIN Soraya CSR 00:00:00
6. GASKJENN Ingvild HPU 00:00:00
7. NEFF Jolanda NSUI 00:00:00
8. ROOIJAKKERS Pauliena CSR 00:00:00
9. KOPPENBURG Clara COF 00:00:00
10. MACKAIJ Floortje DSM 00:00:00
11. KOREVAAR Jeanne LIV 00:00:00
12. MAGNALDI Erica UAD 00:00:00
13. BARIL Olivia VAL 00:00:00
14. SQUIBAN Maëva SRC 00:00:00
15. FAULKNER Kristen BEX 00:00:00
16. BRAND Lucinda TFS 00:00:00
17. IVANCHENKO Alena UAD 00:00:00
18. KELLER Alessandra NSUI 00:00:00
19. STIASNY Petra CGS 00:00:00
20. WILLIAMS Georgia BEX 00:00:00
21. STANNARD Lizzie VAL 00:00:00
22. CHAPMAN Brodie FDJ 00:00:00
23. BRADBURY Neve CSR 00:00:00
24. FREI Sina NSUI 00:00:00
25. HÄBERLIN Steffi 00:00:00
26. RUEGG Noemi JVW 00:00:00
27. ALLIONE Marine SRC 00:00:00
28. ARZUFFI Alice Maria VAL 00:00:00
29. GRINCZER Natalie SRC 00:00:00
30. WIEL Jade FDJ 00:00:00
31. ZIGART Urska BEX 00:00:00
32. ANDERSSON Caroline HPU 00:00:00
33. SOET Aafke JVW 00:00:00
34. FUCHS Lea 00:00:00
35. RIEDMANN Linda JVW 00:00:00
36. BORGLI Stine Andersen FDJ 00:00:00
37. ROY Sarah CSR 00:00:00
38. KRAAK Amber JVW 00:00:00
39. TON Quinty LIV 00:00:00
40. BUJAK Eugenia UAD 00:00:00
41. CURINIER Léa DSM 00:00:00
42. GUILMAN Victorie FDJ 00:00:00
43. BARALE Francesca DSM 00:00:00
44. DOCX Mieke LSL 00:00:00
45. BLÖCHLINGER Ronja NSUI 00:00:00
46. HARRIS Ella CSR 00:00:00
47. INDERGAND Linda NSUI 00:00:00
48. ACHTEREEKTE Carlijn JVW 00:00:00
49. GEURTS Mijntje LSL 00:00:00
50. STEIGENGA Nicole HPU 00:00:00
51. BERTEAU Victoire COF 00:00:00
52. RAGUSA Katia LIV 00:00:00
53. ZANETTI Linda UAD 00:00:00
54. ABGRALL Noémie SRC 00:00:00
55. SEITZ Aline CGS 00:00:00
56. KOLLER Nicole NSUI 00:00:00
57. TRAXLER Anna Gabrielle CGS 00:00:00
58. NEYLAN Rachel COF 00:00:00
59. NOVOLODSKAIA Mariia UAD 00:00:00
60. ZABELINSKAYA Olga CGS 00:00:00
61. GRANGIER India SRC 00:00:00
62. DEMEY Valerie LIV 00:00:00
63. KUMIEGA Karolina VAL 00:00:00
64. BAUR Caroline CGS 00:00:00
65. CASTRIQUE Alana COF 00:00:00
66. KNIGHT Josie LSL 00:00:00
67. KRÄHEMANN Lara 00:00:00
68. VAN DER SANDE Elise LSL 00:00:00
69. PATERNOSTER Letizia TFS 00:00:00
70. BAKER Georgia BEX 00:00:00
71. KLEIN Lisa CSR 00:00:00
72. VIGIE Margaux VAL 00:00:00
73. HANSON Lauretta TFS 00:00:00
74. SUTER Nicole 00:00:00
75. LIECHTI Jasmin 00:00:00
76. DIDERIKSEN Amalie TFS 00:00:00
77. JANSE VAN RENSBURG Frances SRC 00:00:00
78. WATERREUS Kylie LSL 00:00:00
79. ALLEN Jessica BEX 00:00:00

16 Abandoned
14. TAN Chelsie Wei Shi BEX OTL
72. GAFINOVITZ Rotem CGS DNF
81. BASTIANELLI Marta UAD DNF
92. BURI Fabienne ASC DNS
93. JONKER Kerry ASC DNS
94. LOOSER - ADRIAN Vera ASC DNS
95. METTRAUX Lena ASC DNS
101. BRENNAUER Lisa WNT DNS
102. ALONSO DOMINGUEZ Sandra WNT DNS
104. FIDANZA Martina WNT DNS
105. SEIDEL Clea WNT DNS
106. TEUTENBERG Lea Lin WNT DNS
111. ALZINI Martina COF DNF
123. JØRGENSEN Tiril HPU DNF
134. GIELKENS Esmée LSL DNF
176. LIEHNER Annika OTL








--- advertisement ---