Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de Normandie 2019 (2.2)
France  /  25 March - 31 March

Edition: 39 (1131.5 Km)
Winner: FORFANG Ole

2018    



Videos (7)
Winners of the Race




Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. FORFANG Ole NOR JOKER FUEL OF NORWAY 26h17'32''
2. DE KLEIJN Arvid NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 26h18'03''
3. TRONDSEN Trond Håkon NOR TEAM COOP 26h18'05''
4. KOWALSKI Dylan FRA 26h18'05''
5. HUPPERTZ Joshua GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 26h18'10''
6. KRUL Stef NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 26h18'10''
7. MANNAERTS Jelle BEL TARTELETTO - ISOREX 26h18'11''
8. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING 26h18'12''
9. SWIFT Connor GBR MADISON GENESIS 26h18'13''
10. SAINT MARTIN Clement FRA 26h18'13''
11. BILLON Alexandre FRA 26h18'14''
12. O'MAHONY Daragh IRL 26h18'14''
13. ABRAHAMSEN Jonas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 26h18'16''
14. BERNARD Enzo FRA 26h18'16''
15. LUKKEDAL Øivind NOR JOKER FUEL OF NORWAY 26h18'16''
16. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 26h18'16''
17. HOEM Bjørn Tore NOR JOKER FUEL OF NORWAY 26h18'16''
18. VERMEERSCH Florian BEL 26h18'16''
19. GOOSSENS Kobe BEL 26h18'16''
20. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 26h18'16''
21. DAVY Clement FRA GROUPAMA - FDJ 26h18'16''
22. MAGNUSSON Kim SWE RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 26h18'16''
23. WOLFE Benjamin USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC 26h18'16''
24. STOCKMAN Abram BEL TARTELETTO - ISOREX 26h18'30''
25. GUGLIELMI Simon FRA GROUPAMA - FDJ 26h18'32''
26. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING 26h18'32''
27. NONNEZ Théo FRA GROUPAMA - FDJ 26h18'33''
28. KNEISKY Morgan FRA GROUPAMA - FDJ 26h18'33''
29. BLIGAARD LYHNE Daniel DEN TEAM COLOQUICK 26h18'33''
30. LINO Julian FRA 26h18'33''
31. DENIS Thomas FRA 26h18'40''
32. CHRISTIANSEN Steffen Munk DEN TEAM COLOQUICK 26h18'41''
33. HUGGER Jan GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 26h18'41''
34. KOOISTRA Marten NED SEG RACING ACADEMY 26h18'46''
35. VAN DEN BERG Marijn NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 26h18'46''
36. MAITRE Florian FRA 26h18'48''
37. AAEN Jonas DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 26h18'48''
38. SKAARSETH Anders NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 26h18'48''
39. PUTT Tanner USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC 26h18'55''
40. SCHLEGEL Michal CZE ELKOV - AUTHOR 26h19'05''
41. SCHÄPPI Martin SUI IAM EXCELSIOR 26h19'10''
42. LIENHARD Fabian SUI IAM EXCELSIOR 26h19'11''
43. RIVIERE David FRA 26h19'30''
44. CORNU Jeremy FRA 26h19'32''
45. RESELL Erik Nordsaeter NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 26h20'18''
46. SCARONI Cristian ITA GROUPAMA - FDJ 26h20'26''
47. VAN DALEN Jason NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 26h20'46''
48. CHAMPION Thomas FRA 26h20'49''
49. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 26h21'04''
50. MAAS Jan NED LEOPARD PRO CYCLING 26h22'29''
51. WALKER Joey GBR MADISON GENESIS 26h22'33''
52. JOSEPH Thomas BEL TARTELETTO - ISOREX 26h22'35''
53. YSSAAD Yannis FRA 26h22'46''
54. MONIQUET Sylvain BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM 26h23'18''
55. BURKE Jack CAN LEOPARD PRO CYCLING 26h23'19''
56. PELLAUD Simon SUI IAM EXCELSIOR 26h23'45''
57. VAN VUCHELEN Tom BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM 26h24'03''
58. ANTUNES Tiago POR SEG RACING ACADEMY 26h24'04''
59. DIAZ GALLEGO Jose Manuel ESP TEAM VORARLBERG SANTIC 26h26'26''
60. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 26h26'29''
61. VINCENT Joris FRA 26h27'13''
62. VANHOOF Ward BEL 26h28'15''
63. PAGE Dylan SUI IAM EXCELSIOR 26h28'19''
64. HYLDGAARD JEPPESEN Andreas DEN TEAM WAOO 26h28'19''
65. RØINÅS Fridtjof Rasin NOR 26h28'27''
66. FLAKSIS Andzs LAT ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC 26h29'08''
67. VEYHE Torkil DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 26h30'15''
68. GUEX Quentin SUI IAM EXCELSIOR 26h30'51''
69. MEEUS Jordi BEL SEG RACING ACADEMY 26h31'13''
70. CLEMMENSEN Silas Zacharias DEN TEAM WAOO 26h32'04''
71. DAINESE Alberto ITA SEG RACING ACADEMY 26h33'19''
72. SISR František CZE ELKOV - AUTHOR 26h33'37''
73. BRYON Miguel USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC 26h33'40''
74. INKELAAR Kevin NED GROUPAMA - FDJ 26h33'43''
75. ZAHÁLKA Matěj CZE ELKOV - AUTHOR 26h34'16''
76. GARBET Nicolas FRA 26h34'30''
77. STÜSSI Colin Chris SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 26h34'33''
78. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 26h34'36''
79. KESSLER Robert William GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 26h35'01''
80. BACON Romain FRA 26h35'41''
81. LÜBBERS Dorian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 26h36'05''
82. KNAUP Tobias GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 26h36'43''
83. EVENSEN Henrik NOR JOKER FUEL OF NORWAY 26h37'00''
84. RHIM Brendan USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC 26h37'29''
85. VANGSTAD Andreas NOR JOKER FUEL OF NORWAY 26h37'53''
86. SOTBERG Andre NOR TEAM COOP 26h38'06''
87. VENNER Quentin BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM 26h38'29''
88. VAN BREUSSEGEM Elias BEL TARTELETTO - ISOREX 26h38'39''
89. ZOCCARATO Samuele ITA IAM EXCELSIOR 26h38'43''
90. OIEN Justin Alexander USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC 26h38'44''
91. ERIKSEN Stein-Erik NOR TEAM COLOQUICK 26h41'08''
92. STEIMLE Jannik GER TEAM VORARLBERG SANTIC 26h42'09''
93. JACOBS Johan SUI 26h43'32''
94. KAŇKOVSKÝ Alois CZE ELKOV - AUTHOR 26h43'47''
95. PONS Gaëtan LUX LEOPARD PRO CYCLING 26h43'47''
96. OREEL Lars NED TEAM DAUNER | AKKON 26h43'47''
97. DÖRRIE Marc GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 26h43'47''
98. VAN DEN BRANDE Julien BEL TARTELETTO - ISOREX 26h44'37''
99. BOIVIN Mael FRA 26h45'18''
100. TRONET Steven FRA 26h45'21''
101. ORCEAU Clement FRA 26h45'23''
102. GUAY Julien FRA 26h45'56''
103. LANGBALLE Johan Tiedemann DEN TEAM WAOO 26h45'57''
104. SAUGSTAD Lars NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 26h47'10''
105. ROWSELL Erick GBR MADISON GENESIS 26h48'50''
106. LEVASSEUR Jordan FRA 26h50'08''
107. DONDERS Jelle BEL TEAM DAUNER | AKKON 26h50'19''
108. MCEVOY Jonathan GBR MADISON GENESIS 26h51'52''
109. JØRGENSEN Christian Moberg DEN TEAM COLOQUICK 26h52'25''
110. MØRCH KONGSTAD Tobias DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 26h59'15''
111. BRIDIER Sonny FRA 26h59'18''
112. BAUER Dominik GER TEAM DAUNER | AKKON 26h59'24''
113. LEMOINE Gaetan FRA 27h00'23''
114. WATRELOT Jean Lou FRA 27h03'17''
115. SPENGLER Mario SUI LEOPARD PRO CYCLING 27h06'59''
116. PIRY Christopher FRA 27h07'05''
117. PAQUOT Tom BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM 27h08'52''
118. GUICHETEAU Quentin FRA 27h13'22''
119. PICOUX Maximilien BEL 27h18'23''
120. KULSET Kristian NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 27h22'28''







--- advertisement ---