Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol 2020 (2.Pro)
(Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol)
Spain  /  19 February - 23 February

Edition: 66 (687.9 Km)
Winner: FUGLSANG Jakob

2019    



Videos (5)
Winners of the Race




Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. FUGLSANG Jakob AST 17:30:01
2. LANDA MEANA Mikel TBM 17:30:15
3. HAIG Jack MTS 17:30:36
4. IZAGIRRE INSAUSTI Ion AST 17:31:02
5. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 17:31:45
6. TEUNS Dylan TBM 17:31:46
7. SOLER GIMENEZ Marc MOV 17:32:42
8. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén FOR 17:32:51
9. VANHOUCKE Harm LTS 17:32:51
10. MCNULTY Brandon UAD 17:33:00
11. TOLHOEK Antwan TJV 17:33:21
12. ZEITS Andrey MTS 17:33:30
13. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 17:34:11
14. BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel FOR 17:34:29
15. HARPER Chris TJV 17:35:15
16. BOOKWALTER Brent MTS 17:35:34
17. ARMEE Sander LTS 17:35:39
18. DILLIER Silvan ALM 17:37:02
19. DELAPLACE Anthony ARK 17:37:24
20. CUADROS MORATA Alvaro CJR 17:37:43
21. MAS NICOLAU Enric MOV 17:38:16
22. CABEDO Oscar BBH 17:38:18
23. BAKELANTS Jan CWG 17:38:49
24. CASTRILLO ZAPATER Jaime EKP 17:39:08
25. RAVASI Edward UAD 17:39:15
26. SPRENGERS Thomas SVB 17:40:32
27. SCHÖNBERGER Sebastian VCB 17:40:58
28. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 17:41:10
29. ADRIÁ OLIVERAS Roger EKP 17:43:16
30. CARUSO Damiano TBM 17:43:41
31. PRONSKIY Vadim AST 17:44:21
32. NAESEN Oliver ALM 17:45:27
33. AASVOLD Kristian RIW 17:45:43
34. DE TIER Floris AFC 17:45:54
35. OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe BBH 17:48:59
36. VAN POUCKE Aaron SVB 17:49:30
37. SICARD Romain TDE 17:49:31
38. SIMON Julien TDE 17:49:48
39. BERRADE FERNANDEZ Urko EKP 17:49:51
40. CEPEDA HERNANDEZ Jefferson Alveiro CJR 17:49:57
41. VERVAEKE Louis AFC 17:50:04
42. JANSSENS Jimmy AFC 17:50:14
43. LAMMERTINK Maurits CWG 17:50:27
44. LIETAER Eliot WVA 17:50:53
45. SERRANO Gonzalo CJR 17:52:00
46. MADRAZO Ángel BBH 17:52:42
47. ARCAS PEÑA Jorge MOV 17:52:50
48. AZURMENDI Ibai FOR 17:53:08
49. VENTURINI Clément ALM 17:53:15
50. AULAR SANABRIA Orluis CJR 17:53:34
51. SHAW James Callum RIW 17:53:39
52. COVI Alessandro UAD 17:53:55
53. ITURRIA SEGUROLA Mikel FOR 17:53:59
54. MARTENS Paul TJV 17:54:19
55. VANENDERT Jelle WVA 17:54:26
56. VELASCO Simone GAZ 17:54:49
57. OWSIAN Lukasz ARK 17:54:54
58. NYCH Artem GAZ 17:55:29
59. MARCZYNSKI Tomasz LTS 17:55:56
60. RYBALKIN Aleksey GAZ 17:58:06
61. GUERRERO BONILLA Pablo BBH 17:59:22
62. CONTI Valerio UAD 17:59:28
63. MORTIER Julien WVA 17:59:45
64. SHALUNOV Evgeny GAZ 18:00:34
65. DELTOMBE Kevin SVB 18:00:56
66. MORENO SANCHEZ Iván EKP 18:01:09
67. VAKOC Petr AFC 18:01:26
68. LUNKE Sindre Skjøstad RIW 18:01:26
69. PASQUALON Andrea CWG 18:01:30
70. OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 18:01:59
71. VAN GOETHEM Brian LTS 18:02:57
72. VLIEGEN Loïc CWG 18:03:11
73. RIESEBEEK Oscar AFC 18:03:27
74. COLBRELLI Sonny TBM 18:04:03
75. LAENGEN Vegard Stake UAD 18:04:11
76. PLANCKAERT Edward SVB 18:04:23
77. GOOSSENS Kobe LTS 18:04:28
78. MOHORIC Matej TBM 18:04:47
79. PARRA José Félix EKP 18:04:48
80. VAN GESTEL Dries TDE 18:04:57
81. OLDANI Stefano LTS 18:04:58
82. LISSON Christopher RIW 18:05:13
83. NAESEN Lawrence ALM 18:05:26
84. CUBERO GALVEZ Jorge BBH 18:07:05
85. EDMONDSON Alexander MTS 18:07:17
86. SMIT Willie BBH 18:07:57
87. MARTIN GALAN Sergio Roman CJR 18:08:09
88. HOULE Hugo AST 18:08:14
89. HOFSTEDE Lennard TJV 18:08:20
90. AFFINI Edoardo MTS 18:09:06
91. VAN DER HOORN Taco TJV 18:10:04
92. THWAITES Scott AFC 18:10:17
93. BOUDAT Thomas ARK 18:11:01
94. PLANCKAERT Emiel SVB 18:11:11
95. GOUGEARD Alexis ALM 18:11:25
96. JARRIER Benoit ARK 18:12:18
97. COQUARD Bryan VCB 18:12:19
98. LINDEMAN Bertjan TJV 18:12:24
99. CAPIOT Amaury SVB 18:12:33
100. WARLOP Jordi SVB 18:12:34
101. VACHON Florian ARK 18:13:14
102. ROELANDTS Jurgen MOV 18:13:58
103. JUARISTI ARRIETA Txomin FOR 18:15:19
104. ROBEET Ludovic WVA 18:17:15
105. GUERNALEC Thibault ARK 18:18:51
106. KONYCHEV Alexander MTS 18:19:08
107. AGIRRE EGAÑA Jon EKP 18:19:33
108. SANZ UNZUE Enrique EKP 18:20:14
109. TERPSTRA Niki TDE 18:21:50
110. LOBATO DEL VALLE Juan Jose FOR 18:22:34
111. HOLST ENGER Sondre RIW 18:23:22
112. DEBUSSCHERE Jens VCB 18:24:03
113. SIX Franklin WVA 18:24:29
114. MORA VEDRI Sebastian MOV 18:24:33
115. COUSIN Jerome TDE 18:25:35
116. NOPPE Christophe ARK 18:25:41
117. HOLMES Matthew LTS 18:25:54
118. KUZMIN Anton GAZ 18:26:36
119. ARANBURU ARRUTI Jokin FOR 18:27:03
120. REZA Kévin VCB 18:27:07
121. PADUN Mark TBM 18:27:35
122. PETIT Adrien TDE 18:31:41
123. STALNOV Nikita AST 18:32:26
124. LEEZER Tom TJV 18:33:51
125. GAUDIN Damien TDE 18:34:04
126. GRUZDEV Dmitriy AST 18:34:43
127. MORICE Julien VCB 18:38:24
128. VAN GENECHTEN Jonas VCB 18:45:41
129. URBANO Carmelo CJR 18:46:36








--- advertisement ---