Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Arctic Race of Norway 2019 (2.HC)
Norway  /  15 August - 18 August

Edition: 7 (693.5 Km)
Winner: LUTSENKO Alexey

2018    

Videos (4)
Winners of the Race




Last Winners







Stage 4 > Lødingen - Narvik
18 August / 166.50 kilometer
Stagewinner:03:35:32 HOELGAARD Markus
Race leader:14:59:27 LUTSENKO Alexey

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. HOELGAARD Markus UXT 03:35:32
2. JANSEN Amund Grøndahl TJV 00:00:00
3. LUTSENKO Alexey AST 00:00:03
4. BARGUIL Warren PCB 00:00:04
5. SBARAGLI Kristian ICA 00:00:04
6. CALMEJANE Lilian TDE 00:00:04
7. GASPAROTTO Enrico TDD 00:00:04
8. ZAKARIN Ilnur TKA 00:00:04
9. NEILANDS Krists ICA 00:00:04
10. LUNKE Sindre Skjøstad RIW 00:00:04
11. HOULE Hugo AST 00:00:09
12. CUMMINGS Stephen TDD 00:00:12
13. STRAKHOV Dmitrii TKA 00:00:20
14. EIKING Odd Christian WGG 00:00:20
15. DECLERCQ Benjamin SVB 00:00:20
16. DE TIER Floris TJV 00:00:20
17. PEYSKENS Dimitri WVA 00:00:20
18. PASQUALON Andrea WGG 00:00:20
19. ERIKSSON Lucas RIW 00:00:20
20. AASVOLD Kristian TCO 00:00:38
21. JANSSENS Jimmy COC 00:00:53
22. GRELLIER Fabien TDE 00:01:16
23. CHETOUT Loïc COF 00:01:22
24. PACHER Quentin VCB 00:01:22
25. TRONDSEN Trond Hakon TCO 00:01:38
26. NILSEN HOEM Bjørn Tore JFN 00:02:17
27. HAAS Nathan TKA 00:02:17
28. CORT NIELSEN Magnus AST 00:02:17
29. BAGUES KALPARSORO Aritz EUS 00:02:17
30. MAGNUSSON Kim RIW 00:02:17
31. MCNULTY Brandon RLY 00:02:17
32. VAN DER POEL Mathieu COC 00:02:57
33. VLIEGEN Loïc WGG 00:03:08
34. JENSEN August ICA 00:03:08
35. LUKKEDAL Oivind JFN 00:03:08
36. DE VOS Adam RLY 00:03:08
37. JOYCE Colin RLY 00:03:08
38. COMBAUD Romain DMP 00:03:08
39. FEDELI Alessandro DMP 00:04:51
40. BONNAMOUR Franck PCB 00:05:00
41. LEYDER Pit COF 00:05:00
42. CARR Simon DMP 00:05:00
43. TAARAMAE Rein TDE 00:05:17
44. HAGEN Krister RIW 00:05:56
45. BACKAERT Frederik WGG 00:05:56
46. WARLOP Jordi SVB 00:05:56
47. WÜRTZ SCHMIDT Mads TKA 00:06:32
48. BENDIXEN Louis TCO 00:06:32
49. COQUARD Bryan VCB 00:06:35
50. ISTA Kevin WVA 00:06:35
51. RESELL Erik Nordsaeter UXT 00:06:48
52. VAN ASBROECK Tom ICA 00:07:16
53. WIRTGEN Tom WVA 00:07:16
54. LIEPINS Emils WVA 00:07:16
55. OFFREDO Yoann WGG 00:07:16
56. MORIN Emmanuel COF 00:07:16
57. NOPPE Christophe SVB 00:07:16
58. AASHEIM Aksel Fischer JFN 00:07:16
59. MOLLY Kenny WVA 00:07:16
60. GREGAARD WILSLY Jonas AST 00:07:16
61. NAULEAU Bryan TDE 00:07:16
62. WYSS Danilo TDD 00:07:16
63. KOCHETKOV Pavel TKA 00:07:16
64. BARRENETXEA URIARTE Ander EUS 00:07:16
65. LEDANOIS Kevin PCB 00:07:16
66. HIVERT Jonathan TDE 00:07:16
67. HANSEN Lasse Norman COC 00:08:36
68. WILLEMS Thimo SVB 00:08:36
69. HJEMSAETER Olav TCO 00:08:36
70. ANDERSON Ryan RLY 00:08:36
71. HOLLMANN Juri TKA 00:08:36
72. MORTIER Julien WVA 00:08:36
73. SKJERPING Kristoffer UXT 00:08:36
74. HVIDEBERG Jonas Iversby UXT 00:08:36
75. DE BONDT Dries COC 00:08:36
76. AALRUST Håkon Lunder TCO 00:08:36
77. LEEZER Tom TJV 00:08:36
78. DEVOLDER Stijn COC 00:10:28
79. SAUGSTAD Lars UXT 00:11:13
80. VANGSTAD Andreas JFN 00:11:40
81. BLIKRA Erlend TCO 00:11:40
82. THOMSON Jay Robert TDD 00:15:06
83. SLAGTER Tom Jelte TDD 00:15:06
84. BØGH WALLIN Rasmus RIW 00:15:06
85. IRIZAR LASKURAIN Julen EUS 00:15:06
86. DAHL Herman JFN 00:15:06
87. MORCH KONGSTAD Tobias RIW 00:15:06
88. JONES Brenton DMP 00:15:06
89. VAN GOMPEL Matthias SVB 00:15:06
90. MÜLLER Patrick VCB 00:15:06
91. VAN MELSEN Kevin WGG 00:15:06
92. BERNARD Enzo TDE 00:15:06
93. VAN HECKE Preben SVB 00:15:06
94. VERGAERDE Otto COC 00:15:06
95. VAN LERBERGHE Bert COF 00:15:06
96. SAGIV Guy ICA 00:15:06
97. HOLST ENGER Sondre ICA 00:15:06
98. KASPERKIEWICZ Przemyslaw DMP 00:15:06
99. LINDEMAN Bertjan TJV 00:15:06
100. VAN POPPEL Danny TJV 00:15:06
101. EENKHOORN Pascal TJV 00:15:06
102. SWIFT Connor PCB 00:15:06
103. FOMINYKH Daniil AST 00:15:06
104. NATAROV Yuriy AST 00:15:06
105. LAPORTE Christophe COF 00:15:06
106. EISEL Bernhard TDD 00:15:06
107. TUFT Svein RLY 00:15:06
108. LEMOINE Cyril COF 00:15:06
109. KULSET Kristian UXT 00:15:06

7 Abandoned
43. BOUET Maxime PCB DNF
45. RIOU Alan PCB DNF
122. LE BON Johan VCB DNF
123. LECROQ Jérémy VCB DNF
126. REZA Kévin VCB DNF
164. FINETTO Mauro DMP DNF
196. VIEJO REDONDO José Daniel EUS DNF








--- advertisement ---