Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l´Avenir 2019 (2.Ncup)
France  /  15 August - 25 August

Edition: 56 (1071.5 Km)

2018    


Leaders of the Race
1 Fans




Last Winners







17 August / 169.60 kilometer
Stagewinner:04:02:40 HAYTER Ethan
Race leader:07:40:55 FOSS Tobias

Description
Result

Classification
Stage results
1. HAYTER Ethan UGBR 04:02:40
2. PIDCOCK Thomas UGBR 04:02:40
3. OLDANI Stefano UITA 04:02:40
4. TEJADA CANACUE Harold UCOL 04:02:40
5. FOSS Tobias UNOR 04:02:40
6. BATTISTELLA Samuele UITA 04:02:40
7. BERRADE FERNANDEZ Urko UESP 04:02:40
8. VALTER Attila UHUN 04:02:40
9. CHAMPOUSSIN Clément UFRA 04:02:40
10. VAN WILDER Ilan UBEL 04:02:40
11. MONIQUET Sylvain UBEL 04:02:40
12. GARCIA SOSA Jhojan Orlando UCOL 04:02:40
13. VANSEVENANT Mauri UBEL 04:02:40
14. BAGIOLI Andrea UITA 04:02:40
15. RUBIO REYES Einer Augusto UCOL 04:02:40
16. SLEEN Torjus UNOR 04:02:40
17. EVANS Alexander UAUS 04:02:40
18. GALL Felix UAUT 04:02:40
19. RIES Michel ULUX 04:02:40
20. RUTSCH Jonas UGER 04:02:40
21. CEPEDA ORTIZ Jefferson Alexander UECU 04:02:40
22. JORGENSON Matteo UUSA 04:02:59
23. LALBA Clément 04:03:08
24. LÜSCHER Damian USUI 04:03:08
25. BAYER Tobias UAUT 04:03:12
26. ALBA BOLIVAR Juan Diego UCOL 04:03:13
27. GUYOT Jocelyn 04:03:20
28. CONCA Filippo UITA 04:03:20
29. PRODHOMME Nicolas UFRA 04:03:22
30. CARVALHO Goncalo UPOR 04:03:22
31. VAN DEN BERG Lars UNED 04:03:24
32. BURGAUDEAU Mathieu UFRA 04:03:24
33. VAN TRICHT Stan UBEL 04:03:24
34. ELÓSEGUI Iñigo UESP 04:03:25
35. PARRA José Félix UESP 04:03:25
36. GUGLIELMI Simon UFRA 04:03:25
37. GIRMAY HAILU Biniam UERI 04:03:25
38. ARENSMAN Thymen UNED 04:03:25
39. ZUKOWSKY Nick UCAN 04:03:25
40. HARO Wilson UECU 04:03:31
41. ALEOTTI Giovanni UITA 04:03:40
42. KATERBERG Ben UCAN 04:03:40
43. VERMEULEN Moran UAUT 04:03:40
44. SEKKAK Imad 04:03:40
45. BISSEGGER Stefan USUI 04:03:40
46. MOTA Guilherme UPOR 04:03:40
47. ZIMMERMANN Georg UGER 04:03:40
48. VERSCHAEVE Viktor UBEL 04:03:40
49. LEBRETON Jacques 04:03:40
50. BUSTAMANTE RUDA Adrian Camilo UCOL 04:03:52
51. AGUT Maxime 04:03:56
52. FETTER Erik UHUN 04:03:56
53. BOILEAU Alan UFRA 04:03:56
54. MULUBERHAN Henok UERI 04:03:59
55. HAIDET Lance UUSA 04:04:05
56. HOCEVAR Kristijan USLO 04:04:06
57. PEÑA JIMENEZ Jesus David UCOL 04:04:06
58. QUINTEROS MOYA Alexis Benjamin UECU 04:04:06
59. MONTENEGRO NARVAEZ Jimmy Santiago UECU 04:04:06
60. JENNER Samuel UAUS 04:04:06
61. O'MAHONEY Darragh 04:04:16
62. GERVAIS Laurent UCAN 04:04:23
63. ROBERGE Adam UCAN 04:04:23
64. MAGENNIS Liam UAUS 04:04:26
65. DEBESAY ABREHAM Yakob UERI 04:04:26
66. MAGALHÃES Jorge UPOR 04:04:26
67. HEIDEMANN Miguel UGER 04:04:30
68. AGIRRE EGAÑA Jon UESP 04:04:30
69. FATKULLIN Valerii URUS 04:04:30
70. TEWELDE Robel UERI 04:04:32
71. HINDSGAUL MADSEN Jacob UDEN 04:04:38
72. GAMPER Patrick UAUT 04:04:38
73. LOUVET Louis 04:04:38
74. TORO CAICEDO Cristian UECU 04:05:04
75. FINKST Tilen USLO 04:05:06
76. JARC Aljaz USLO 04:05:07
77. HECHT Gage UUSA 04:05:13
78. BALFOUR Stuart UGBR 04:05:16
79. PRIMOZIC Jaka USLO 04:05:22
80. SHPAKOUSKI Yahor UBLR 04:05:32
81. KARL Adam UHUN 04:05:40
82. COVI Alessandro UITA 04:05:44
83. STOKBRO NIELSEN Andreas UDEN 04:05:44
84. SCHELLING Ide UNED 04:05:44
85. LAZKANO Oier UESP 04:05:57
86. JARNET Maxime 04:05:57
87. NORSGAARD JØRGENSEN Mathias UDEN 04:05:57
88. HEALY Ben 04:05:59
89. FOKIN Mikhail URUS 04:06:05
90. FOULON Dorian 04:06:05
91. KLUCKERS Arthur ULUX 04:06:28
92. RONDEAU Fabien 04:06:42
93. HORVATH Ziga USLO 04:06:43
94. SUTER Joel USUI 04:06:43
95. FROIDEVAUX Robin USUI 04:06:43
96. HOLSTAD Ludvik Aspelund UNOR 04:06:43
97. HALLER Patrick UGER 04:06:43
98. LAPIERRE Louis 04:06:43
99. BROWN Jim UGBR 04:07:31
100. WRIGHT Fred UGBR 04:07:31
101. REYNDERS Jens UBEL 04:07:31
102. POTTER Michael UAUS 04:07:31
103. PRIES Cédric ULUX 04:07:31
104. MARCHUK Dzianis UBLR 04:07:31
105. VOIGT Eric UUSA 04:07:31
106. ROSSINI Quentin 04:07:31
107. HULGAARD Morten Alexander UDEN 04:07:31
108. FRIEDRICH Marco UAUT 04:07:31
109. BRITO CAMPOS Francisco UPOR 04:07:56
110. DEBONS Antoine USUI 04:08:01
111. COTÉ Pier-André UCAN 04:08:25
112. URIANSTAD Martin Bugge UNOR 04:08:56
113. ANDERSEN Idar UNOR 04:08:56
114. HOOLE Daan UNED 04:08:56
115. SEDLACEK Vojtech 04:08:56
116. ACOSTA Thomas 04:09:42
117. DOLEATTO Aurélien UFRA 04:09:42
118. HEINSCHKE Leon UGER 04:11:04
119. PEÁK Barnabas UHUN 04:14:37
120. MÄRKL Niklas UGER 04:14:37
121. EEKHOFF Nils UNED 04:14:37
122. WEYRICH Maxime ULUX 04:14:37
123. PRICE-PEJTERSEN Johan UDEN 04:14:37
124. KELEMEN Petr 04:17:30
125. VOLKAU Ilya UBLR 04:17:30
126. CAÑELLAS SÁNCHEZ Xavier UESP 04:17:30
127. WHITE Nicholas UAUS 04:17:30
128. SCOTT Rob UGBR 04:17:30
129. CEMAZAR Nik USLO 04:17:30
130. JACOBS Johan USUI 04:17:30
131. HERNANDEZ Michael UUSA 04:17:30
132. HEIDERSCHEID Colin ULUX 04:17:30
133. GROVES Kaden UAUS 04:17:30
134. VAS Balázs UHUN 04:17:30
135. LOPEZ GRANIZO Harold Martin UECU 04:17:30
136. CHRETIEN Charles-Etienne UCAN 04:17:30
137. SHEEHAN Riley UUSA 04:17:30
138. DINA Daniel UHUN 04:17:30
139. WILDAUER Markus UAUT 04:17:34
140. WAERENSKJOLD Søren UNOR 04:18:34

9 Abandoned
31. KRON Andreas Lorentz UDEN DNF
152. CONTER Ken ULUX DNF
161. NEKRASOV Denis URUS DNF
163. SIDOROV Igor URUS DNF
164. SHERSTNEV Timofei URUS DNF
193. TSIMOSHYK Uladzislau UBLR DNF
194. SAROKA Aliaksandr UBLR DNF
196. SHAUCHENKA Siarhei UBLR DNF
246. LANGELLA Lilian DNF








--- advertisement ---