Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l´Avenir 2019 (2.Ncup)
France  /  15 August - 25 August

Edition: 56 (1071.5 Km)

2018    


Leaders of the Race
1 Fans




Last Winners







Stage 4 > Mauriac - Espalion
18 August / 163.70 kilometer
Stagewinner:03:54:44 WRIGHT Fred
Race leader:11:37:02 GUGLIELMI Simon

Description
Result

Classification
Stage results
1. WRIGHT Fred UGBR 03:54:44
2. SUTER Joel USUI 03:54:44
3. WAERENSKJOLD Søren UNOR 03:54:44
4. GUGLIELMI Simon UFRA 03:54:44
5. GAMPER Patrick UAUT 03:54:44
6. ALEOTTI Giovanni UITA 03:54:44
7. HALLER Patrick UGER 03:54:44
8. HEIDEMANN Miguel UGER 03:54:58
9. BROWN Jim UGBR 03:56:49
10. FINKST Tilen USLO 03:56:49
11. FOSS Tobias UNOR 03:56:49
12. STOKBRO NIELSEN Andreas UDEN 03:56:49
13. FROIDEVAUX Robin USUI 03:56:49
14. KELEMEN Petr 03:56:49
15. PEÁK Barnabas UHUN 03:56:49
16. KLUCKERS Arthur ULUX 03:56:49
17. LAPIERRE Louis 03:56:49
18. GIRMAY HAILU Biniam UERI 03:56:49
19. HECHT Gage UUSA 03:56:49
20. CAÑELLAS SÁNCHEZ Xavier UESP 03:56:49
21. REYNDERS Jens UBEL 03:56:49
22. FETTER Erik UHUN 03:56:49
23. MAGENNIS Liam UAUS 03:56:49
24. EEKHOFF Nils UNED 03:56:49
25. COVI Alessandro UITA 03:56:49
26. PRIES Cédric ULUX 03:56:49
27. BAYER Tobias UAUT 03:56:49
28. KARL Adam UHUN 03:56:49
29. BISSEGGER Stefan USUI 03:56:49
30. PIDCOCK Thomas UGBR 03:56:49
31. MULUBERHAN Henok UERI 03:56:49
32. WHITE Nicholas UAUS 03:56:49
33. HEIDERSCHEID Colin ULUX 03:56:49
34. RUTSCH Jonas UGER 03:56:49
35. O'MAHONEY Darragh 03:56:49
36. ROSSINI Quentin 03:56:49
37. JORGENSON Matteo UUSA 03:56:49
38. MÄRKL Niklas UGER 03:56:49
39. HERNANDEZ Michael UUSA 03:56:49
40. SLEEN Torjus UNOR 03:56:49
41. TORO CAICEDO Cristian UECU 03:56:49
42. BOILEAU Alan UFRA 03:56:49
43. GERVAIS Laurent UCAN 03:56:49
44. FOULON Dorian 03:56:49
45. JARNET Maxime 03:56:49
46. VAN TRICHT Stan UBEL 03:56:49
47. SHPAKOUSKI Yahor UBLR 03:56:49
48. VAN DEN BERG Lars UNED 03:56:49
49. VAN WILDER Ilan UBEL 03:56:49
50. BAGIOLI Andrea UITA 03:56:49
51. ELÓSEGUI Iñigo UESP 03:56:49
52. JARC Aljaz USLO 03:56:49
53. VANSEVENANT Mauri UBEL 03:56:49
54. BATTISTELLA Samuele UITA 03:56:49
55. GARCIA SOSA Jhojan Orlando UCOL 03:56:49
56. KATERBERG Ben UCAN 03:56:49
57. QUINTEROS MOYA Alexis Benjamin UECU 03:56:49
58. LÜSCHER Damian USUI 03:56:49
59. ZUKOWSKY Nick UCAN 03:56:49
60. MONTENEGRO NARVAEZ Jimmy Santiago UECU 03:56:49
61. CARVALHO Goncalo UPOR 03:56:49
62. HOCEVAR Kristijan USLO 03:56:49
63. MARCHUK Dzianis UBLR 03:56:49
64. MONIQUET Sylvain UBEL 03:56:49
65. BRITO CAMPOS Francisco UPOR 03:56:49
66. DEBESAY ABREHAM Yakob UERI 03:56:49
67. BALFOUR Stuart UGBR 03:56:49
68. GROVES Kaden UAUS 03:56:49
69. PRIMOZIC Jaka USLO 03:56:49
70. RUBIO REYES Einer Augusto UCOL 03:56:49
71. JENNER Samuel UAUS 03:56:49
72. VERMEULEN Moran UAUT 03:56:49
73. MOTA Guilherme UPOR 03:56:49
74. OLDANI Stefano UITA 03:56:49
75. CONCA Filippo UITA 03:56:49
76. SEKKAK Imad 03:56:49
77. GALL Felix UAUT 03:56:49
78. BUSTAMANTE RUDA Adrian Camilo UCOL 03:56:49
79. SEDLACEK Vojtech 03:56:49
80. VAS Balázs UHUN 03:56:49
81. PEÑA JIMENEZ Jesus David UCOL 03:56:49
82. FATKULLIN Valerii URUS 03:56:49
83. ZIMMERMANN Georg UGER 03:56:49
84. ARENSMAN Thymen UNED 03:56:49
85. TEJADA CANACUE Harold UCOL 03:56:49
86. BERRADE FERNANDEZ Urko UESP 03:56:49
87. JACOBS Johan USUI 03:56:49
88. VOIGT Eric UUSA 03:56:49
89. VALTER Attila UHUN 03:56:49
90. CEPEDA ORTIZ Jefferson Alexander UECU 03:56:49
91. CHAMPOUSSIN Clément UFRA 03:56:49
92. BURGAUDEAU Mathieu UFRA 03:56:49
93. RIES Michel ULUX 03:56:49
94. EVANS Alexander UAUS 03:56:49
95. ALBA BOLIVAR Juan Diego UCOL 03:56:49
96. PRODHOMME Nicolas UFRA 03:56:49
97. HOOLE Daan UNED 03:56:49
98. TEWELDE Robel UERI 03:56:49
99. ROBERGE Adam UCAN 03:56:49
100. POTTER Michael UAUS 03:56:49
101. LALBA Clément 03:56:49
102. AGIRRE EGAÑA Jon UESP 03:56:49
103. MAGALHÃES Jorge UPOR 03:56:49
104. PARRA José Félix UESP 03:56:49
105. AGUT Maxime 03:56:49
106. HOLSTAD Ludvik Aspelund UNOR 03:56:49
107. LOUVET Louis 03:56:49
108. HEINSCHKE Leon UGER 03:57:03
109. LOPEZ GRANIZO Harold Martin UECU 03:57:03
110. CHRETIEN Charles-Etienne UCAN 03:57:03
111. WILDAUER Markus UAUT 03:57:03
112. RONDEAU Fabien 03:57:03
113. DOLEATTO Aurélien UFRA 03:57:03
114. ACOSTA Thomas 03:57:03
115. HINDSGAUL MADSEN Jacob UDEN 03:57:03
116. DEBONS Antoine USUI 03:57:03
117. LEBRETON Jacques 03:57:03
118. GUYOT Jocelyn 03:57:03
119. SCHELLING Ide UNED 03:57:03
120. HEALY Ben 03:57:03
121. URIANSTAD Martin Bugge UNOR 03:57:03
122. NORSGAARD JØRGENSEN Mathias UDEN 03:57:03
123. LAZKANO Oier UESP 03:57:03
124. DINA Daniel UHUN 03:57:03
125. HARO Wilson UECU 03:57:31
126. SCOTT Rob UGBR 03:57:52
127. HULGAARD Morten Alexander UDEN 03:58:07
128. PRICE-PEJTERSEN Johan UDEN 03:58:52
129. FOKIN Mikhail URUS 03:59:01
130. CEMAZAR Nik USLO 03:59:08
131. COTÉ Pier-André UCAN 04:00:10
132. WEYRICH Maxime ULUX 04:00:10
133. HAIDET Lance UUSA 04:00:10
134. SHEEHAN Riley UUSA 04:00:10
135. HORVATH Ziga USLO 04:00:10
136. ANDERSEN Idar UNOR 04:01:35
137. FRIEDRICH Marco UAUT 04:01:35

3 Abandoned
16. VERSCHAEVE Viktor UBEL DNF
91. HAYTER Ethan UGBR DNF
191. VOLKAU Ilya UBLR DNF








--- advertisement ---