Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l´Avenir 2019 (2.Ncup)
France  /  15 August - 25 August

Edition: 56 (1071.5 Km)

2018    


Leaders of the Race
1 Fans




Last Winners







19 August / 162.80 kilometer
Stagewinner:04:03:26 HEALY Ben
Race leader:15:42:00 GUGLIELMI Simon

Description
Result

Classification
Stage results
1. HEALY Ben 04:03:26
2. HULGAARD Morten Alexander UDEN 04:03:28
3. JORGENSON Matteo UUSA 04:03:31
4. PIDCOCK Thomas UGBR 04:04:57
5. OLDANI Stefano UITA 04:04:57
6. FOSS Tobias UNOR 04:04:57
7. BISSEGGER Stefan USUI 04:04:57
8. FINKST Tilen USLO 04:04:58
9. HALLER Patrick UGER 04:04:58
10. BURGAUDEAU Mathieu UFRA 04:04:58
11. VAN WILDER Ilan UBEL 04:04:58
12. STOKBRO NIELSEN Andreas UDEN 04:04:58
13. BATTISTELLA Samuele UITA 04:04:58
14. PEÁK Barnabas UHUN 04:04:58
15. RUTSCH Jonas UGER 04:04:58
16. HECHT Gage UUSA 04:04:58
17. KLUCKERS Arthur ULUX 04:04:58
18. VAN TRICHT Stan UBEL 04:04:58
19. TEJADA CANACUE Harold UCOL 04:04:58
20. ZUKOWSKY Nick UCAN 04:04:58
21. ELÓSEGUI Iñigo UESP 04:04:58
22. ACOSTA Thomas 04:04:58
23. COVI Alessandro UITA 04:04:58
24. VANSEVENANT Mauri UBEL 04:04:58
25. ALEOTTI Giovanni UITA 04:04:58
26. GERVAIS Laurent UCAN 04:04:58
27. SCOTT Rob UGBR 04:04:58
28. ZIMMERMANN Georg UGER 04:04:58
29. MOTA Guilherme UPOR 04:04:58
30. ALBA BOLIVAR Juan Diego UCOL 04:04:58
31. SLEEN Torjus UNOR 04:04:58
32. CARVALHO Goncalo UPOR 04:04:58
33. VAN DEN BERG Lars UNED 04:04:58
34. GUGLIELMI Simon UFRA 04:04:58
35. GUYOT Jocelyn 04:04:58
36. RUBIO REYES Einer Augusto UCOL 04:04:58
37. BAGIOLI Andrea UITA 04:04:58
38. BUSTAMANTE RUDA Adrian Camilo UCOL 04:04:58
39. EEKHOFF Nils UNED 04:04:58
40. LÜSCHER Damian USUI 04:04:58
41. GARCIA SOSA Jhojan Orlando UCOL 04:04:58
42. EVANS Alexander UAUS 04:04:58
43. HARO Wilson UECU 04:04:58
44. RIES Michel ULUX 04:04:58
45. JACOBS Johan USUI 04:04:58
46. BERRADE FERNANDEZ Urko UESP 04:04:58
47. ROBERGE Adam UCAN 04:04:58
48. PARRA José Félix UESP 04:04:58
49. GALL Felix UAUT 04:04:58
50. VALTER Attila UHUN 04:04:58
51. LALBA Clément 04:04:58
52. LOUVET Louis 04:04:58
53. ARENSMAN Thymen UNED 04:04:58
54. MONIQUET Sylvain UBEL 04:04:58
55. CHAMPOUSSIN Clément UFRA 04:04:58
56. CEPEDA ORTIZ Jefferson Alexander UECU 04:04:58
57. PRODHOMME Nicolas UFRA 04:04:58
58. HOCEVAR Kristijan USLO 04:04:58
59. JENNER Samuel UAUS 04:04:58
60. AGIRRE EGAÑA Jon UESP 04:04:58
61. LEBRETON Jacques 04:04:58
62. RONDEAU Fabien 04:04:58
63. BALFOUR Stuart UGBR 04:04:58
64. SCHELLING Ide UNED 04:05:16
65. WRIGHT Fred UGBR 04:05:35
66. ANDERSEN Idar UNOR 04:05:45
67. ROSSINI Quentin 04:08:45
68. KATERBERG Ben UCAN 04:08:59
69. SHEEHAN Riley UUSA 04:08:59
70. JARC Aljaz USLO 04:09:01
71. CHRETIEN Charles-Etienne UCAN 04:09:01
72. DINA Daniel UHUN 04:09:01
73. JARNET Maxime 04:09:09
74. FROIDEVAUX Robin USUI 04:09:09
75. VERMEULEN Moran UAUT 04:09:54
76. SEKKAK Imad 04:10:13
77. FATKULLIN Valerii URUS 04:10:20
78. TORO CAICEDO Cristian UECU 04:11:45
79. QUINTEROS MOYA Alexis Benjamin UECU 04:11:45
80. MONTENEGRO NARVAEZ Jimmy Santiago UECU 04:11:45
81. PEÑA JIMENEZ Jesus David UCOL 04:11:45
82. HAIDET Lance UUSA 04:11:45
83. LOPEZ GRANIZO Harold Martin UECU 04:11:45
84. VOIGT Eric UUSA 04:11:45
85. HOLSTAD Ludvik Aspelund UNOR 04:11:53
86. HINDSGAUL MADSEN Jacob UDEN 04:11:53
87. HEIDEMANN Miguel UGER 04:12:23
88. BOILEAU Alan UFRA 04:13:28
89. MAGALHÃES Jorge UPOR 04:13:28
90. MULUBERHAN Henok UERI 04:13:28
91. AGUT Maxime 04:13:28
92. WILDAUER Markus UAUT 04:13:28
93. SEDLACEK Vojtech 04:14:00
94. SUTER Joel USUI 04:14:21
95. SHPAKOUSKI Yahor UBLR 04:14:25
96. FOKIN Mikhail URUS 04:14:25
97. KELEMEN Petr 04:14:25
98. URIANSTAD Martin Bugge UNOR 04:15:46
99. BAYER Tobias UAUT 04:15:46
100. GIRMAY HAILU Biniam UERI 04:15:46
101. WHITE Nicholas UAUS 04:18:59
102. WEYRICH Maxime ULUX 04:18:59
103. HEINSCHKE Leon UGER 04:19:31
104. PRIMOZIC Jaka USLO 04:20:40
105. TEWELDE Robel UERI 04:21:54
106. HERNANDEZ Michael UUSA 04:23:15
107. POTTER Michael UAUS 04:23:15
108. LAZKANO Oier UESP 04:23:15
109. CAÑELLAS SÁNCHEZ Xavier UESP 04:23:15
110. GAMPER Patrick UAUT 04:23:15
111. BRITO CAMPOS Francisco UPOR 04:23:15
112. DEBONS Antoine USUI 04:23:15
113. HOOLE Daan UNED 04:23:19
114. FETTER Erik UHUN 04:23:22
115. DOLEATTO Aurélien UFRA 04:23:22
116. KARL Adam UHUN 04:23:23
117. GROVES Kaden UAUS 04:23:23
118. CONCA Filippo UITA 04:23:23
119. REYNDERS Jens UBEL 04:29:20
120. CEMAZAR Nik USLO 04:29:20
121. VAS Balázs UHUN 04:29:20
122. MARCHUK Dzianis UBLR 04:29:20
123. BROWN Jim UGBR 04:29:20
124. PRICE-PEJTERSEN Johan UDEN 04:29:20
125. MÄRKL Niklas UGER 04:29:20
126. NORSGAARD JØRGENSEN Mathias UDEN 04:29:20
127. HORVATH Ziga USLO 04:29:20
128. PRIES Cédric ULUX 04:29:20
129. HEIDERSCHEID Colin ULUX 04:29:20
130. DEBESAY ABREHAM Yakob UERI 04:29:20
131. O'MAHONEY Darragh 04:29:20
132. LAPIERRE Louis 04:29:20
133. FOULON Dorian 04:29:52

4 Abandoned
46. WAERENSKJOLD Søren UNOR DNF
142. FRIEDRICH Marco UAUT DNS
184. MAGENNIS Liam UAUS DNF
202. COTÉ Pier-André UCAN DNS








--- advertisement ---