Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l´Avenir 2019 (2.Ncup)
France  /  15 August - 25 August

Edition: 56 (1071.5 Km)

2018    


Leaders of the Race
1 Fans




Last Winners







20 August / 125.40 kilometer
Stagewinner:02:55:47 BISSEGGER Stefan
Race leader:18:38:34 ALEOTTI Giovanni

Description
Result

Classification
Stage results
1. BISSEGGER Stefan USUI 02:55:47
2. GROVES Kaden UAUS 02:55:47
3. JORGENSON Matteo UUSA 02:55:48
4. BAYER Tobias UAUT 02:55:48
5. RUTSCH Jonas UGER 02:55:50
6. VAN WILDER Ilan UBEL 02:55:50
7. BATTISTELLA Samuele UITA 02:55:58
8. FOSS Tobias UNOR 02:55:58
9. HULGAARD Morten Alexander UDEN 02:56:10
10. BERRADE FERNANDEZ Urko UESP 02:56:10
11. VANSEVENANT Mauri UBEL 02:56:10
12. LÜSCHER Damian USUI 02:56:10
13. GALL Felix UAUT 02:56:10
14. ZIMMERMANN Georg UGER 02:56:10
15. ALEOTTI Giovanni UITA 02:56:33
16. ACOSTA Thomas 02:56:38
17. BAGIOLI Andrea UITA 02:57:36
18. PRICE-PEJTERSEN Johan UDEN 02:57:58
19. HALLER Patrick UGER 02:57:59
20. PEÁK Barnabas UHUN 02:58:03
21. SCHELLING Ide UNED 02:58:04
22. EVANS Alexander UAUS 02:58:06
23. COVI Alessandro UITA 02:58:22
24. GARCIA SOSA Jhojan Orlando UCOL 02:58:22
25. CHAMPOUSSIN Clément UFRA 02:58:22
26. VALTER Attila UHUN 02:58:22
27. TEJADA CANACUE Harold UCOL 02:58:22
28. RIES Michel ULUX 02:58:24
29. PARRA José Félix UESP 02:58:24
30. HEALY Ben 02:58:37
31. MONIQUET Sylvain UBEL 02:58:41
32. BALFOUR Stuart UGBR 02:58:41
33. CEPEDA ORTIZ Jefferson Alexander UECU 02:58:41
34. VAN DEN BERG Lars UNED 02:58:41
35. GUGLIELMI Simon UFRA 02:59:02
36. CHRETIEN Charles-Etienne UCAN 03:00:03
37. OLDANI Stefano UITA 03:00:09
38. LALBA Clément 03:00:09
39. LEBRETON Jacques 03:00:09
40. HARO Wilson UECU 03:00:16
41. SLEEN Torjus UNOR 03:02:32
42. ALBA BOLIVAR Juan Diego UCOL 03:02:47
43. HOLSTAD Ludvik Aspelund UNOR 03:03:56
44. STOKBRO NIELSEN Andreas UDEN 03:03:56
45. DEBESAY ABREHAM Yakob UERI 03:03:56
46. HEINSCHKE Leon UGER 03:04:28
47. VAN TRICHT Stan UBEL 03:08:38
48. LOUVET Louis 03:08:57
49. HINDSGAUL MADSEN Jacob UDEN 03:09:29
50. BOILEAU Alan UFRA 03:09:32
51. PRODHOMME Nicolas UFRA 03:09:32
52. ELÓSEGUI Iñigo UESP 03:10:01
53. JACOBS Johan USUI 03:10:01
54. GIRMAY HAILU Biniam UERI 03:10:01
55. AGIRRE EGAÑA Jon UESP 03:10:01
56. MOTA Guilherme UPOR 03:12:07
57. ANDERSEN Idar UNOR 03:13:22
58. LAZKANO Oier UESP 03:13:22
59. CEMAZAR Nik USLO 03:14:48
60. JARC Aljaz USLO 03:14:48
61. FINKST Tilen USLO 03:14:48
62. EEKHOFF Nils UNED 03:14:48
63. FOKIN Mikhail URUS 03:14:48
64. WHITE Nicholas UAUS 03:14:48
65. HOCEVAR Kristijan USLO 03:14:48
66. SHEEHAN Riley UUSA 03:14:48
67. WRIGHT Fred UGBR 03:14:48
68. JENNER Samuel UAUS 03:14:48
69. WILDAUER Markus UAUT 03:14:48
70. ROSSINI Quentin 03:14:48
71. DOLEATTO Aurélien UFRA 03:14:48
72. ZUKOWSKY Nick UCAN 03:14:48
73. HECHT Gage UUSA 03:14:48
74. URIANSTAD Martin Bugge UNOR 03:14:48
75. FROIDEVAUX Robin USUI 03:14:48
76. KLUCKERS Arthur ULUX 03:14:48
77. VERMEULEN Moran UAUT 03:14:48
78. PEÑA JIMENEZ Jesus David UCOL 03:14:48
79. POTTER Michael UAUS 03:14:48
80. LOPEZ GRANIZO Harold Martin UECU 03:14:48
81. DINA Daniel UHUN 03:14:48
82. BURGAUDEAU Mathieu UFRA 03:14:48
83. SUTER Joel USUI 03:14:48
84. SCOTT Rob UGBR 03:15:01
85. HOOLE Daan UNED 03:15:28
86. HERNANDEZ Michael UUSA 03:15:28
87. REYNDERS Jens UBEL 03:16:11
88. HEIDEMANN Miguel UGER 03:16:11
89. MARCHUK Dzianis UBLR 03:16:11
90. BROWN Jim UGBR 03:16:11
91. GAMPER Patrick UAUT 03:16:11
92. MÄRKL Niklas UGER 03:16:11
93. FATKULLIN Valerii URUS 03:16:11
94. SEDLACEK Vojtech 03:16:11
95. MULUBERHAN Henok UERI 03:16:11
96. O'MAHONEY Darragh 03:16:11
97. KATERBERG Ben UCAN 03:16:11
98. VOIGT Eric UUSA 03:16:11
99. AGUT Maxime 03:16:46
100. PRIMOZIC Jaka USLO 03:18:18
101. HORVATH Ziga USLO 03:18:18
102. NORSGAARD JØRGENSEN Mathias UDEN 03:19:41
103. GERVAIS Laurent UCAN 03:19:41
104. CARVALHO Goncalo UPOR 03:19:41
105. KELEMEN Petr 03:19:47
106. QUINTEROS MOYA Alexis Benjamin UECU 03:20:01
107. HAIDET Lance UUSA 03:20:18
108. VAS Balázs UHUN 03:20:23
109. MONTENEGRO NARVAEZ Jimmy Santiago UECU 03:20:57
110. DEBONS Antoine USUI 03:21:01
111. SEKKAK Imad 03:21:25
112. ROBERGE Adam UCAN 03:21:31
113. WEYRICH Maxime ULUX 03:21:31
114. FETTER Erik UHUN 03:21:31
115. KARL Adam UHUN 03:21:31
116. SHPAKOUSKI Yahor UBLR 03:21:38
117. GUYOT Jocelyn 03:21:58
118. MAGALHÃES Jorge UPOR 03:22:01
119. BRITO CAMPOS Francisco UPOR 03:22:01
120. PIDCOCK Thomas UGBR 02:56:10

13 Abandoned
54. CONCA Filippo UITA DNF
81. ARENSMAN Thymen UNED DNF
106. TEWELDE Robel UERI DNF
113. CAÑELLAS SÁNCHEZ Xavier UESP DNF
126. TORO CAICEDO Cristian UECU DNF
155. PRIES Cédric ULUX DNF
156. HEIDERSCHEID Colin ULUX DNF
173. JARNET Maxime DNF
176. RONDEAU Fabien DNF
221. RUBIO REYES Einer Augusto UCOL DNF
225. BUSTAMANTE RUDA Adrian Camilo UCOL DNF
244. LAPIERRE Louis DNF
245. FOULON Dorian DNF








--- advertisement ---