Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria 2018 (2.HC)
Austria  /  7 July - 14 July

Edition: 70 (1163.7 Km)
Winner: HERMANS Ben

2017    
2019



Winners of the Race




Last Winners







12 July / 167.40 kilometer
Stagewinner:04:19:25 LUTSENKO Alexey
Race leader:21:54:52 HERMANS Ben

Description
Result

Classification
Stage results
1. LUTSENKO Alexey AST 04:19:25
2. MOHORIC Matej TBM 00:00:07
3. EIKING Odd Christian WGG 00:00:50
4. MORTON Lachlan David DDD 00:00:54
5. STERBINI Simone BRD 00:00:59
6. MADRAZO Ángel DMP 00:01:03
7. VAN AERT Wout VWC 00:01:38
8. ZOIDL Riccardo RSW 00:02:12
9. CATALDO Dario AST 00:02:14
10. CIESLIK Pawel CCC 00:02:14
11. SCHELLING Patrick VOL 00:02:14
12. KING Benjamin DDD 00:02:14
13. DUYN Huub VWC 00:02:14
14. KREDER Michel ABS 00:02:14
15. GEISMAYR Daniel VOL 00:02:14
16. BACKAERT Frederik WGG 00:02:14
17. VISCONTI Giovanni TBM 00:02:14
18. VAN DER LIJKE Nick RNL 00:02:14
19. ARSLANOV Ildar GAZ 00:02:14
20. GERTS Floris RNL 00:02:14
21. DE WITTE Mathias VWC 00:02:14
22. PERNSTEINER Hermann TBM 00:02:14
23. PADUN Mark TBM 00:02:14
24. HERMANS Ben ICA 00:02:14
25. RAPP Jonas HAC 00:02:14
26. MORENO BAZAN Javier DMP 00:02:14
27. CHRISTIAN Mark ABS 00:02:14
28. BADILATTI Matteo VOL 00:02:14
29. NYCH Artem GAZ 00:02:14
30. CARBONI Giovanni BRD 00:02:14
31. SCHLEGEL Michal CCC 00:02:24
32. MEINTJES Louis DDD 00:02:24
33. ZEITS Andrey AST 00:02:24
34. BALDAUF Sébastian WSA 00:02:24
35. FOLIFOROV Alexander GAZ 00:02:24
36. DÍAZ GALLEGO José Manuel ICA 00:02:24
37. BRAJKOVIC Janez ADR 00:02:24
38. PLUCINSKI Leszek CCC 00:02:24
39. BURGER Sven TIR 00:02:30
40. THALMANN Roland VOL 00:02:30
41. DOUBEY Fabien WGG 00:02:30
42. ORRICO Davide VOL 00:02:47
43. GOLCER Jure ADR 00:02:47
44. HRINKOW Dominik HAC 00:03:42
45. NEUHAUSER Marcel TIR 00:03:53
46. LEHNER Daniel RSW 00:03:53
47. KUSZTOR Peter AMP 00:04:15
48. RABITSCH Stephan RSW 00:05:27
49. VAN ZYL Johann DDD 00:08:10
50. LAGUTIN Sergey GAZ 00:08:12
51. LODERER Timon HAC 00:09:01
52. GASPAROTTO Enrico TBM 00:09:01
53. VAN MELSEN Kevin WGG 00:09:01
54. SIUTSOU Kanstantsin TBM 00:09:01
55. EL FARES Julien DMP 00:09:01
56. MARTINEZ Yannick DMP 00:09:01
57. GROSELJ Ziga ADR 00:09:01
58. KOCH Jonas CCC 00:09:01
59. LANGEVELD Sebastian EFD 00:09:01
60. DOCKER Mitchell EFD 00:09:01
61. BUDDING Martijn RNL 00:09:01
62. ORSINI Umberto BRD 00:12:56
63. FOMINYKH Daniil AST 00:13:40
64. GIDICH Yevgeniy AST 00:13:40
65. GEBREMEDHIN ANDEMESKEL Awet ICA 00:13:40
66. KOZONTCHUK Dmitriy GAZ 00:13:40
67. FRIESECKE Gian VOL 00:14:32
68. VAN EMPEL Etienne RNL 00:14:32
69. KONING Peter ABS 00:14:32
70. LEYSEN Senne VWC 00:14:32
71. FRIEDRICH Marco TIR 00:14:32
72. STOSZ Patryk CCC 00:14:32
73. POLL Stefan WSA 00:14:32
74. JANSE VAN RENSBURG Jacques DDD 00:14:32
75. WAEYTENS Zico VWC 00:14:32
76. CUMMINGS Stephen DDD 00:14:32
77. EARLE Nathan ICA 00:14:32
78. KRIZEK Matthias RSW 00:14:32
79. BAJC Andi AMP 00:14:32
80. THWAITES Scott DDD 00:14:32
81. MAGNUSSON Kim EFD 00:14:32
82. GATE Aaron ABS 00:14:32
83. LIVYNS Arjen VWC 00:14:32
84. VANSPEYBROUCK Pieter WGG 00:14:32
85. SHALUNOV Evgeny GAZ 00:14:32
86. NIBALI Antonio TBM 00:14:32
87. WEENING Pieter RNL 00:14:32
88. FILOSI Iuri DMP 00:14:32
89. PEARSON Daniel ABS 00:14:32
90. ROVNY Ivan GAZ 00:14:51
91. CARDONA TABARES Julián EFD 00:14:51
92. VERGAERDE Otto WSA 00:19:28
93. DE GREEF Robbert RNL 00:19:28
94. REINDERS Elmar RNL 00:19:28
95. GAZVODA Gregor ADR 00:19:28
96. BRESCIANI Michael BRD 00:20:17
97. MIHAYLOV Nikolay DMP 00:20:35
98. CLARKE William EFD 00:23:23
99. FORTIN Filippo RSW 00:23:23
100. ZAKHAROV Artyom AST 00:23:23
101. BOSMAN Patrick HAC 00:23:23
102. KATRASNIK Gasper ADR 00:23:23
103. KOROSEC Rok AMP 00:23:23
104. KNAPP Daniel TIR 00:23:23
105. MCNALLY Mark WGG 00:23:23
106. MARONESE Marco BRD 00:23:23
107. SAVINI Daniel BRD 00:23:23
108. STEIMLE Jannik VOL 00:23:23
109. JARC Aljaz ADR 00:23:23
110. HOFER Andreas HAC 00:23:23
111. SCHLEMMER Lukas RSW 00:23:23
112. FENN Andrew ABS 00:23:23
113. OWEN Logan EFD 00:23:23
114. FIDLER Gerd AMP 00:23:23
115. CANTY Brendan EFD 00:23:23
116. GRAF Andreas HAC 00:23:23
117. NIV Guy ICA 00:23:23
118. SALZMANN Jodok WSA 00:23:23
119. MANGERTSEDER Matthias RSW 00:25:26
120. BIZHIGITOV Zhandos AST 00:25:35
121. PORZNER Manuel TIR 00:25:42
122. ARCHBOLD Shane ABS 00:25:47
123. SCHREURS Hamish ICA 00:25:47

3 Abandoned
132. FREIBERGER Markus HAC DNF
156. TRETTWER Helmut WSA DNF
174. KUEN Maximilian AMP DNF









--- advertisement ---