Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour Cycliste Féminin International de l'Ardèche 2019 (2.1)
(Tour Cycliste Féminin International Ardèche)
France  /  13 September - 19 September

Edition: 17 (842.4 Km)

2018    



Leaders of the Race




Last Winners







16 September / 138.00 kilometer
Stagewinner:04:12:13 KOSTER Anouska Helena
Race leader:16:18:39 VOS Marianne

Description
Result

Classification
Stage results
1. KOSTER Anouska Helena TVC 04:12:13
2. MACHACOVA Jarmila NCZE 04:12:13
3. TSERAKH Hanna MCC 04:12:13
4. HARRIS Ella CSR 04:12:13
5. FRANZ Heidi RLW 04:12:13
6. VALSECCHI Silvia BPK 04:12:13
7. KOREVAAR Jeanne CCC 04:12:13
8. GILLOW Shara FDJ 04:12:13
9. LOPEZ GALLASTEGUI Enara NESP 04:12:13
10. DOBRYNINA Kseniia SER 04:12:13
11. KULYNYCH Olha NUKR 04:12:13
12. KROGSGAARD ANDERSEN Birgitte TVC 04:12:13
13. RAGUSA Katia BPK 04:12:28
14. YAPURA PLAZA Anabel Maria Fernanda WCC 04:12:34
15. GEHNBÖCK Sylvia NAUT 04:14:57
16. AHUMADA RIQUELME Denisse Aracely NCOL 04:15:00
17. VOS Marianne CCC 04:15:00
18. BEEKHUIS Teuntje BPC 04:15:00
19. SCHWEINBERGER Christina HMT 04:15:00
20. VYSOTSKA Yevgenia SER 04:15:00
21. TAZREITER Angelika NAUT 04:15:00
22. SIERRA CAÑADILLA Arlenis ASA 04:15:00
23. DOEBEL-HICKOK Kristabel RLW 04:15:00
24. IVANIUK Maryna NUKR 04:15:00
25. CECCHINI Elena CSR 04:15:00
26. CROMWELL Tiffany CSR 04:15:00
27. CANVELLI Vania BPK 04:15:00
28. STEPHENS Lauren TIB 04:15:00
29. MERINO CORTAZAR Eider NESP 04:15:00
30. SANTESTEBAN GONZALEZ Ane WNT 04:15:00
31. BASTIANELLI Marta TVC 04:15:00
32. KERN Spela BTC 04:15:00
33. AALERUD Katrine TVC 04:15:00
34. GARCIA Margarita Victoria NESP 04:15:00
35. MAGNALDI Erica WNT 04:15:00
36. GEBRU Eyeru Tesfoam WCC 04:15:00
37. NOSKOVÁ Nikola NCZE 04:15:00
38. POIDEVIN Sara RLW 04:15:00
39. BERTIZZOLO Sofia TVC 04:15:00
40. MUZIC Evita FDJ 04:15:00
41. KOPPENBURG Clara WNT 04:15:00
42. HAJKOVA Marketa SER 04:15:00
43. GUILMAN Victorie FDJ 04:15:00
44. KOLESAVA Anastasiya WCC 04:15:00
45. MORENO CANCHON Blanca Liliana ASA 04:15:00
46. GUDERZO Tatiana BPK 04:15:00
47. KORVASOVÁ Tereza NCZE 04:15:00
48. VAN DE WINKEL Joanna NRSA 04:15:00
49. NILSSON Hanna BTC 04:15:00
50. SHAPIRA Omer CSR 04:15:00
51. BRAVARD Charlotte FDJ 04:15:00
52. MARTINEZ BONAFE Cristina NESP 04:15:00
53. ASENCIO Laura WNT 04:15:00
54. KASHIKI Shoko ILU 04:15:00
55. NEYLAN Rachel TVC 04:15:00
56. BLAIS Marie-Soleil 04:15:00
57. ZIGART Urska BTC 04:15:00
58. BRAVEC Urska BTC 04:18:26
59. DZEDZIKAVA Anastasiya MCC 04:18:26
60. COLBORNE Henrietta BPC 04:18:26
61. WATERREUS Kylie HMT 04:18:26
62. FERON Senna HMT 04:18:26
63. BEIJER Inez 04:18:26
64. VAN NECK Melissa BPK 04:18:26
65. SEPULVEDA DURAN Lady Johanna NCOL 04:18:26
66. PERINI Chiara BPK 04:18:26
67. PILOTE-FORTIN Gabrielle WNT 04:18:26
68. WIEL Jade FDJ 04:18:26
69. NEUMANOVA Tereza NCZE 04:18:26
70. MENESES Jessenia ILU 04:19:45
71. NEEFJES Tessa 04:21:04
72. DUCUARA ACEVEDO Jennifer Tatiana NCOL 04:21:04
73. DUENAS GOMEZ Yesi Tatiana ILU 04:21:04
74. UMUTZHANOVA Makhabbat ASA 04:21:04
75. SHEKEL Olga ASA 04:21:04
76. CARDENAS Maryluz NCOL 04:22:11
77. MACHNER Katharina NAUT 04:22:13
78. TERUEL RIBES Alba NESP 04:24:55
79. ESPÍNOLA Agua Marina WCC 04:24:55
80. DIXON Leah TIB 04:24:55
81. CHAIRIN Kulacha ILU 04:24:55
82. BAJGEROVÁ Nikola NCZE 04:24:55
83. POTOKINA Anna SER 04:24:55
84. TON Quinty BPC 04:28:33
85. THIEBAULT Marine 04:31:41
86. NASKOVICH Taisa MCC 04:31:41
87. KIPTSIKAVA Nastassia MCC 04:31:41
88. MELNYCHUK Viktoriia NUKR 04:31:41
89. DE GOEJE Hanneke 04:33:47
90. CARRASCO Paula Andrea NCOL 04:33:47
91. VAN REGENMORTEL Laura 04:33:47
92. SVECIKOA Petra NCZE 04:33:47
93. LAGENDIJK Marise 04:33:47
94. AERNOUTS Amber HMT 04:36:27
95. GRUBER-STADLER Hannah NAUT 04:36:27
96. DEFOUR Lara HMT 04:42:09

7 Abandoned
22. KEEP Tiffany NRSA DNF
34. PATINSKAITE Paulina NLTU DNF
35. JONIKAITE Dovile NLTU DNF
106. CAMPBELL Teniel WCC DNS
173. HAMMES Kathrin WNT DNS
196. ABRAMENKA Alina MCC DNF
243. HOOGEBOOM Roos BPC DNF








--- advertisement ---