Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Cycling Tour of Szeklerland 2019 (2.2)
(Tour of Szeklerland)
Romania  /  7 August - 10 August

Edition: 13 (557.5 Km)
Winner: RAPP Jonas

2018    


Winners of the Race


Last Winners







7 August / 5.30 kilometer
Stagewinner:00:06:55 CRISTA Daniel
Race leader:00:06:55 CRISTA Daniel
Stage type:Individual Time Trial

Description
Result

Classification
Stage results
1. CRISTA Daniel ROU GIOTTI VICTORIA 00:06:55
2. VULCAN Denis Marian ROU GIOTTI VICTORIA 00:06:57
3. RITZINGER Felix AUT AUSTRIA 00:06:58
4. TOTŇ Paolo ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 00:07:04
5. RAPP Jonas GER HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 00:07:04
6. GÖTZINGER Valentin AUT AUSTRIA 00:07:05
7. ZURLO Federico ITA GIOTTI VICTORIA 00:07:06
8. GÖNCZY Gergő HUN 00:07:07
9. SHEMETAU Mikhail BLR BELARUS 00:07:11
10. RESTREPO DIOSA Jaime Alberto COL TEAM NOVAK 00:07:11
11. LOVASSY Krisztián HUN 00:07:11
12. PREVAR Oleksandr UKR KYIV CAPITAL TEAM 00:07:12
13. SAYAR Mustafa TUR TURKEY 00:07:12
14. VAN DER HEIJDEN Maik NED 00:07:13
15. FILUTÁS Viktor HUN PANNON CYCLING TEAM 00:07:14
16. PORTA Gabriele ITA 00:07:14
17. CECCHINI Marco ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 00:07:15
18. GODRIE Stan NED 00:07:15
19. PUCCIONI Dario ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 00:07:15
20. DEMENTIEV Yehor UKR 00:07:16
21. PÖLL Stefan AUT AUSTRIA 00:07:17
22. TSISHKOU Raman BLR BELARUS 00:07:17
23. DIMA Emil ROU GIOTTI VICTORIA 00:07:17
24. BOBBO Riccardo ITA 00:07:18
25. SALVIETTI Niccolo' ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 00:07:18
26. DANILOVIĆ Marko SRB SERBIA 00:07:19
27. PAWLAK Tobiasz POL HUROM BDC DEVELOPMENT 00:07:19
28. INNOCENTI Simone ITA 00:07:20
29. PEGORARO Matteo Gino ITA 00:07:20
30. ABAY Burak TUR TURKEY 00:07:20
31. SZARKA Gergely HUN 00:07:20
32. PAJEK Luka SLO SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 00:07:20
33. BALAZSI Lorant ROU TEAM NOVAK 00:07:21
34. HAMMERSCHMID Raphael AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 00:07:22
35. GANDIN Stefano ITA 00:07:22
36. HAMMERSCHMID Marvin AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 00:07:22
37. PÁLYI Csaba HUN 00:07:23
38. ORENCIK Ahmet TUR TURKEY 00:07:24
39. DOGAN Halil TUR TURKEY 00:07:24
40. HRINKOW Dominik AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 00:07:25
41. TOLSTOPIATENKO Yaroslav UKR KYIV CAPITAL TEAM 00:07:25
42. BIALIAUSKI Kanstantsin BLR BELARUS 00:07:25
43. EICHINGER Daniel AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 00:07:25
44. BUDZINSKI Marcin POL HUROM BDC DEVELOPMENT 00:07:25
45. FRIEDL Nils AUT AUSTRIA 00:07:25
46. COJANU Andrei ROU 00:07:27
47. PLESEA Valentin ROU 00:07:27
48. BONIFAZIO Leonardo ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 00:07:27
49. RAMANAU Raman BLR BELARUS 00:07:28
50. SHAKALETS Ivan BLR BELARUS 00:07:29
51. UMHALLER Thomas AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 00:07:29
52. STEFANOVIĆ Stefan SRB SERBIA 00:07:29
53. CIOCAN Alexandru-Niculae ROU 00:07:29
54. SALI Edoardo ITA 00:07:29
55. HNIDASHEV Yaroslav UKR 00:07:29
56. DOBRE Vlad-Nicolae ROU GIOTTI VICTORIA 00:07:29
57. KUS Adam POL HUROM BDC DEVELOPMENT 00:07:31
58. KALABA Dušan SRB SERBIA 00:07:31
59. POLZER David AUT AUSTRIA 00:07:32
60. SOLYMOSI Márton HUN 00:07:32
61. DAKHNOVSKYI Kostiantyn UKR 00:07:32
62. YILMAZ Yunus TUR TURKEY 00:07:33
63. KISS Gergely HUN 00:07:34
64. GALOVIĆ Andrej SRB SERBIA 00:07:34
65. NIEUWKOOP Bas NED 00:07:34
66. GASIOROWSKI Mariusz POL HUROM BDC DEVELOPMENT 00:07:35
67. BARENDREGT Thijs NED 00:07:35
68. MÓRICZ Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 00:07:36
69. BALKAN Serkan TUR TURKEY 00:07:36
70. BANASZEK Norbert POL HUROM BDC DEVELOPMENT 00:07:36
71. VESELINOVIĆ Dušan SRB SERBIA 00:07:37
72. ARTZ Bart NED 00:07:37
73. MOLINA RICO Wilmar COL TEAM NOVAK 00:07:38
74. OROSZ Gergő HUN PANNON CYCLING TEAM 00:07:38
75. BIDILICI Andrei Cosmin ROU 00:07:39
76. JITARU Ciprian Ioan ROU GIOTTI VICTORIA 00:07:40
77. TSISHCHANKA Hardzei BLR BELARUS 00:07:41
78. BABAITA Dan-Mihai ROU 00:07:44
79. GRUBER Julian AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 00:07:44
80. NOVAK Carol-Eduard ROU TEAM NOVAK 00:07:45
81. FORRAY András HUN PANNON CYCLING TEAM 00:07:45
82. YAROSHENKO Maksym UKR KYIV CAPITAL TEAM 00:07:47
83. GARIBIAN Arman MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 00:07:47
84. MAIER Florian AUT AUSTRIA 00:07:49
85. DOMIN Krzysztof POL SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 00:07:50
86. BARBU Leonard ROU 00:07:50
87. BUMBU Nicolae MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 00:07:54
88. VAN AGTMAAL Jeffrey NED 00:07:54
89. BARTHA Csaba ROU 00:07:58
90. SOBENNICOV Andrei MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 00:07:58
91. BODAJCO Marian MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 00:07:58
92. CHEPETAN Emil-Nicolae ROU 00:07:59
93. HORVATH Roland ROU 00:08:03
94. CRISTIAN Mihnea-Adrian ROU 00:08:08
95. CRISAN Daniel ROU 00:08:13
96. BIRCA Vlad MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 00:08:13
97. ANDREI Ionut-Andrei ROU 00:08:14
98. FREIBERGER Markus AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 00:08:43
99. PIASKOWY Emanuel POL HUROM BDC DEVELOPMENT 00:08:43
100. ARROYAVE CAŃAS Daniel COL TEAM NOVAK 00:08:43








--- advertisement ---