Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Cycling Tour of Szeklerland 2019 (2.2)
(Tour of Szeklerland)
Romania  /  7 August - 10 August

Edition: 13 (557.5 Km)
Winner: RAPP Jonas

2018    


Winners of the Race


Last Winners







8 August / 199.90 kilometer
Stagewinner:04:42:20 BOBBO Riccardo
Race leader:04:49:15 CRISTA Daniel

Description
Result

Classification
Stage results
1. BOBBO Riccardo ITA 04:42:20
2. BONIFAZIO Leonardo ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:42:20
3. TOTŇ Paolo ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:42:20
4. KALABA Dušan SRB SERBIA 04:42:21
5. ZURLO Federico ITA GIOTTI VICTORIA 04:42:21
6. SALI Edoardo ITA 04:42:21.63
7. BANASZEK Norbert POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:42:21.90
8. ABAY Burak TUR TURKEY 04:42:22.01
9. GODRIE Stan NED 04:42:22.17
10. PAJEK Luka SLO SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:42:22.44
11. SAYAR Mustafa TUR TURKEY 04:42:22.66
12. TSISHKOU Raman BLR BELARUS 04:42:22.98
13. MOLINA RICO Wilmar COL TEAM NOVAK 04:42:23.36
14. DANILOVIĆ Marko SRB SERBIA 04:42:23.65
15. FILUTÁS Viktor HUN PANNON CYCLING TEAM 04:42:23.87
16. HRINKOW Dominik AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 04:42:23.89
17. MÓRICZ Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 04:42:24.05
18. PUCCIONI Dario ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:42:24.12
19. OROSZ Gergő HUN PANNON CYCLING TEAM 04:42:24.16
20. VULCAN Denis Marian ROU GIOTTI VICTORIA 04:42:24.59
21. SALVIETTI Niccolo' ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:42:24.75
22. RAPP Jonas GER HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 04:42:24.95
23. ARROYAVE CAŃAS Daniel COL TEAM NOVAK 04:42:25.02
24. CRISTA Daniel ROU GIOTTI VICTORIA 04:42:25.09
25. PORTA Gabriele ITA 04:42:25.47
26. PREVAR Oleksandr UKR KYIV CAPITAL TEAM 04:42:25.57
27. GÖNCZY Gergő HUN 04:42:26.33
28. ORENCIK Ahmet TUR TURKEY 04:42:26.43
29. SZARKA Gergely HUN 04:42:26.71
30. RITZINGER Felix AUT AUSTRIA 04:42:27.45
31. BIDILICI Andrei Cosmin ROU 04:42:27.49
32. LOVASSY Krisztián HUN 04:42:27.58
33. PÖLL Stefan AUT AUSTRIA 04:42:27.78
34. GASIOROWSKI Mariusz POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:42:28.21
35. CECCHINI Marco ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:42:28.54
36. BALKAN Serkan TUR TURKEY 04:42:29.01
37. RESTREPO DIOSA Jaime Alberto COL TEAM NOVAK 04:42:29.04
38. DEMENTIEV Yehor UKR 04:42:29.27
39. BABAITA Dan-Mihai ROU 04:42:29.32
40. DIMA Emil ROU GIOTTI VICTORIA 04:42:29.62
41. KUS Adam POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:42:29.74
42. BUDZINSKI Marcin POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:42:29.88
43. DOBRE Vlad-Nicolae ROU GIOTTI VICTORIA 04:42:30.17
44. VAN DER HEIJDEN Maik NED 04:42:30.50
45. DOGAN Halil TUR TURKEY 04:42:30.50
46. BIALIAUSKI Kanstantsin BLR BELARUS 04:42:30.59
47. DAKHNOVSKYI Kostiantyn UKR 04:42:30.66
48. GALOVIĆ Andrej SRB SERBIA 04:42:30.74
49. SHAKALETS Ivan BLR BELARUS 04:42:30.97
50. FORRAY András HUN PANNON CYCLING TEAM 04:42:31.29
51. STEFANOVIĆ Stefan SRB SERBIA 04:42:32.12
52. INNOCENTI Simone ITA 04:42:32.15
53. HNIDASHEV Yaroslav UKR 04:42:32.30
54. PEGORARO Matteo Gino ITA 04:42:32.62
55. PIASKOWY Emanuel POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:42:32.77
56. YILMAZ Yunus TUR TURKEY 04:42:33.16
57. GANDIN Stefano ITA 04:42:33.44
58. COJANU Andrei ROU 04:42:33.73
59. BALAZSI Lorant ROU TEAM NOVAK 04:42:33.85
60. PÁLYI Csaba HUN 04:42:33.88
61. HAMMERSCHMID Marvin AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:42:33.98
62. FRIEDL Nils AUT AUSTRIA 04:42:34.12
63. DOMIN Krzysztof POL SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:42:34.14
64. PAWLAK Tobiasz POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:42:34.39
65. KISS Gergely HUN 04:42:34.54
66. NIEUWKOOP Bas NED 04:42:35.98
67. VESELINOVIĆ Dušan SRB SERBIA 04:42:42.27
68. GÖTZINGER Valentin AUT AUSTRIA 04:42:20.77
69. HAMMERSCHMID Raphael AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:42:20.88
70. SOLYMOSI Márton HUN 04:46:05.92
71. SOBENNICOV Andrei MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 04:46:05.93
72. RAMANAU Raman BLR BELARUS 04:46:06.02
73. HORVATH Roland ROU 04:46:06.06
74. UMHALLER Thomas AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:46:06.63
75. BARTHA Csaba ROU 04:46:50.18
76. BUMBU Nicolae MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 04:46:50.34
77. BIRCA Vlad MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 04:46:50.46
78. GRUBER Julian AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:46:50.62
79. ARTZ Bart NED 04:46:50.88
80. JITARU Ciprian Ioan ROU GIOTTI VICTORIA 04:46:50.91
81. MAIER Florian AUT AUSTRIA 04:46:51.16
82. EICHINGER Daniel AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 04:46:52.03
83. ANDREI Ionut-Andrei ROU 04:46:54.47
84. POLZER David AUT AUSTRIA 04:47:42.14
85. SHEMETAU Mikhail BLR BELARUS 04:49:59.28
86. BARENDREGT Thijs NED 04:49:59.28
87. TOLSTOPIATENKO Yaroslav UKR KYIV CAPITAL TEAM 04:49:59.49
88. CIOCAN Alexandru-Niculae ROU 04:49:59.95
89. TSISHCHANKA Hardzei BLR BELARUS 04:50:10.87
90. NOVAK Carol-Eduard ROU TEAM NOVAK 04:50:38.88
91. PLESEA Valentin ROU 04:50:38.95








--- advertisement ---