Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Cycling Tour of Szeklerland 2019 (2.2)
(Tour of Szeklerland)
Romania  /  7 August - 10 August

Edition: 13 (557.5 Km)
Winner: RAPP Jonas

2018    


Winners of the Race


Last Winners







9 August / 198.20 kilometer
Stagewinner:04:28:32 HRINKOW Dominik
Race leader:09:17:47 RAPP Jonas

Description
Result

Classification
Stage results
1. HRINKOW Dominik AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 04:28:32
2. RAPP Jonas GER HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 04:28:32
3. TOTŇ Paolo ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:30:07
4. ZURLO Federico ITA GIOTTI VICTORIA 04:30:07
5. PUCCIONI Dario ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:30:08
6. RESTREPO DIOSA Jaime Alberto COL TEAM NOVAK 04:30:08.21
7. PREVAR Oleksandr UKR KYIV CAPITAL TEAM 04:30:08.27
8. FILUTÁS Viktor HUN PANNON CYCLING TEAM 04:30:08.34
9. PIASKOWY Emanuel POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:30:08.51
10. PÖLL Stefan AUT AUSTRIA 04:30:08.83
11. ARROYAVE CAŃAS Daniel COL TEAM NOVAK 04:30:14.29
12. PEGORARO Matteo Gino ITA 04:30:14.60
13. VULCAN Denis Marian ROU GIOTTI VICTORIA 04:30:14.66
14. HAMMERSCHMID Marvin AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:30:15.61
15. ABAY Burak TUR TURKEY 04:31:00.39
16. SALVIETTI Niccolo' ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:31:00.81
17. CRISTA Daniel ROU GIOTTI VICTORIA 04:31:03.80
18. CECCHINI Marco ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:31:04.10
19. HNIDASHEV Yaroslav UKR 04:31:04.20
20. HAMMERSCHMID Raphael AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:31:05.30
21. SAYAR Mustafa TUR TURKEY 04:31:06.75
22. EICHINGER Daniel AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 04:31:07.05
23. DOGAN Halil TUR TURKEY 04:31:07.38
24. DIMA Emil ROU GIOTTI VICTORIA 04:31:07.48
25. BUDZINSKI Marcin POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:31:07.60
26. STEFANOVIĆ Stefan SRB SERBIA 04:31:07.61
27. VAN DER HEIJDEN Maik NED 04:31:07.98
28. GANDIN Stefano ITA 04:31:15.13
29. MÓRICZ Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 04:34:45.51
30. PORTA Gabriele ITA 04:34:48.04
31. VESELINOVIĆ Dušan SRB SERBIA 04:34:48.37
32. PÁLYI Csaba HUN 04:34:49.87
33. BIDILICI Andrei Cosmin ROU 04:34:52.80
34. KALABA Dušan SRB SERBIA 04:35:18.59
35. DANILOVIĆ Marko SRB SERBIA 04:35:18.85
36. GODRIE Stan NED 04:36:02.27
37. UMHALLER Thomas AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:36:08.23
38. BANASZEK Norbert POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:36:08.29
39. OROSZ Gergő HUN PANNON CYCLING TEAM 04:36:08.43
40. FORRAY András HUN PANNON CYCLING TEAM 04:36:08.43
41. INNOCENTI Simone ITA 04:36:08.61
42. GASIOROWSKI Mariusz POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:36:08.69
43. DEMENTIEV Yehor UKR 04:36:08.76
44. PAJEK Luka SLO SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:36:08.82
45. BALKAN Serkan TUR TURKEY 04:36:08.83
46. LOVASSY Krisztián HUN 04:36:08.90
47. FRIEDL Nils AUT AUSTRIA 04:36:09.03
48. GÖNCZY Gergő HUN 04:36:09.07
49. DAKHNOVSKYI Kostiantyn UKR 04:36:09.17
50. MAIER Florian AUT AUSTRIA 04:36:09.31
51. RITZINGER Felix AUT AUSTRIA 04:36:09.54
52. GALOVIĆ Andrej SRB SERBIA 04:36:09.80
53. SZARKA Gergely HUN 04:36:10.54
54. KISS Gergely HUN 04:36:10.67
55. ORENCIK Ahmet TUR TURKEY 04:36:10.81
56. TOLSTOPIATENKO Yaroslav UKR KYIV CAPITAL TEAM 04:40:19.66
57. SHAKALETS Ivan BLR BELARUS 04:40:19.79
58. BALAZSI Lorant ROU TEAM NOVAK 04:40:19.82
59. SHEMETAU Mikhail BLR BELARUS 04:41:33.25
60. PAWLAK Tobiasz POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:41:33.52
61. NIEUWKOOP Bas NED 04:41:36.54
62. KUS Adam POL HUROM BDC DEVELOPMENT 04:41:37.37
63. BARENDREGT Thijs NED 04:44:42.02
64. ARTZ Bart NED 04:44:56.71
65. PLESEA Valentin ROU 04:44:56.93
66. SOLYMOSI Márton HUN 04:44:58.87
67. BARTHA Csaba ROU 04:44:59.92
68. POLZER David AUT AUSTRIA 04:45:00.65
69. JITARU Ciprian Ioan ROU GIOTTI VICTORIA 04:45:42.33
70. DOMIN Krzysztof POL SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:45:42.44
71. SALI Edoardo ITA 04:45:47.19
72. BOBBO Riccardo ITA 04:45:47.24
73. ANDREI Ionut-Andrei ROU 04:45:55.89
74. BONIFAZIO Leonardo ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 04:45:58.14
75. BUMBU Nicolae MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 04:56:37.87
76. BIRCA Vlad MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 04:56:37.97
77. GRUBER Julian AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 04:56:38.16
78. BABAITA Dan-Mihai ROU 04:56:38.42
79. DOBRE Vlad-Nicolae ROU GIOTTI VICTORIA 04:56:38.75
80. CIOCAN Alexandru-Niculae ROU 04:56:39.22








--- advertisement ---