Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Cycling Tour of Szeklerland 2019 (2.2)
(Tour of Szeklerland)
Romania  /  7 August - 10 August

Edition: 13 (557.5 Km)
Winner: RAPP Jonas

2018    


Winners of the Race


Last Winners







10 August / 143.90 kilometer
Stagewinner:02:45:13 RITZINGER Felix
Race leader:12:28:23 RAPP Jonas

Description
Result

Classification
Stage results
1. RITZINGER Felix AUT AUSTRIA 02:45:13
2. DOBRE Vlad-Nicolae ROU GIOTTI VICTORIA 02:45:54
3. BIDILICI Andrei Cosmin ROU 02:45:54
4. KISS Gergely HUN 02:45:54
5. GÖNCZY Gergő HUN 02:46:50
6. ARROYAVE CAŃAS Daniel COL TEAM NOVAK 02:46:51
7. PUCCIONI Dario ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 02:46:51.33
8. DIMA Emil ROU GIOTTI VICTORIA 02:46:52.57
9. GODRIE Stan NED 02:46:53.83
10. MÓRICZ Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 02:46:54.37
11. KALABA Dušan SRB SERBIA 02:46:55.37
12. TOTŇ Paolo ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 02:46:55.39
13. BANASZEK Norbert POL HUROM BDC DEVELOPMENT 02:46:55.41
14. BOBBO Riccardo ITA 02:46:55.57
15. OROSZ Gergő HUN PANNON CYCLING TEAM 02:46:55.73
16. RESTREPO DIOSA Jaime Alberto COL TEAM NOVAK 02:46:57.10
17. HAMMERSCHMID Marvin AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 02:46:57.17
18. FILUTÁS Viktor HUN PANNON CYCLING TEAM 02:46:57.24
19. CECCHINI Marco ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 02:46:57.33
20. DOGAN Halil TUR TURKEY 02:46:57.38
21. RAPP Jonas GER HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 02:46:57.41
22. LOVASSY Krisztián HUN 02:46:57.58
23. PREVAR Oleksandr UKR KYIV CAPITAL TEAM 02:46:57.63
24. HAMMERSCHMID Raphael AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 02:46:57.86
25. VULCAN Denis Marian ROU GIOTTI VICTORIA 02:46:57.97
26. VAN DER HEIJDEN Maik NED 02:46:58.20
27. SAYAR Mustafa TUR TURKEY 02:46:58.22
28. SALVIETTI Niccolo' ITA SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 02:46:58.39
29. PAJEK Luka SLO SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 02:46:58.53
30. SOLYMOSI Márton HUN 02:46:59.20
31. HRINKOW Dominik AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG 02:46:59.35
32. PÖLL Stefan AUT AUSTRIA 02:46:59.60
33. GASIOROWSKI Mariusz POL HUROM BDC DEVELOPMENT 02:46:59.76
34. INNOCENTI Simone ITA 02:47:00.17
35. ABAY Burak TUR TURKEY 02:47:01.09
36. VESELINOVIĆ Dušan SRB SERBIA 02:47:01.20
37. PEGORARO Matteo Gino ITA 02:47:01.88
38. BUDZINSKI Marcin POL HUROM BDC DEVELOPMENT 02:47:02.58
39. ARTZ Bart NED 02:47:02.87
40. GALOVIĆ Andrej SRB SERBIA 02:47:03.06
41. FORRAY András HUN PANNON CYCLING TEAM 02:47:05.13
42. BALAZSI Lorant ROU TEAM NOVAK 02:47:05.30
43. DEMENTIEV Yehor UKR 02:47:05.40
44. SZARKA Gergely HUN 02:47:05.61
45. HNIDASHEV Yaroslav UKR 02:47:05.78
46. PAWLAK Tobiasz POL HUROM BDC DEVELOPMENT 02:47:05.78
47. JITARU Ciprian Ioan ROU GIOTTI VICTORIA 02:47:05.87
48. PIASKOWY Emanuel POL HUROM BDC DEVELOPMENT 02:47:06.42
49. SHEMETAU Mikhail BLR BELARUS 02:47:06.79
50. SHAKALETS Ivan BLR BELARUS 02:47:07.07
51. ZURLO Federico ITA GIOTTI VICTORIA 02:47:08.02
52. DAKHNOVSKYI Kostiantyn UKR 02:47:08.16
53. PÁLYI Csaba HUN 02:47:08.33
54. SALI Edoardo ITA 02:47:08.95
55. STEFANOVIĆ Stefan SRB SERBIA 02:47:09.27
56. PORTA Gabriele ITA 02:47:10.82
57. DOMIN Krzysztof POL SANGEMINI - TREVIGIANI - MG.K VIS 02:47:11.21
58. NIEUWKOOP Bas NED 02:47:15.72
59. BALKAN Serkan TUR TURKEY 02:47:16.01
60. CRISTA Daniel ROU GIOTTI VICTORIA 02:47:16.28
61. BABAITA Dan-Mihai ROU 02:47:37.84
62. CIOCAN Alexandru-Niculae ROU 02:47:37.98
63. MAIER Florian AUT AUSTRIA 02:47:38.20
64. BARTHA Csaba ROU 02:47:38.35
65. BARENDREGT Thijs NED 02:47:38.48
66. BUMBU Nicolae MDA REPUBLIC OF MOLDOVA 02:47:38.84
67. UMHALLER Thomas AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 02:47:52.95
68. GRUBER Julian AUT SPORT.LAND. NIEDERÖSTERREICH SELLE SMP - ST. RICH 02:48:05.25
69. GANDIN Stefano ITA 02:51:33.62
70. PLESEA Valentin ROU 02:53:50.37








--- advertisement ---