Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Rwanda 2020 (2.1)
Rwanda  /  23 February - 1 March

Edition: 12 (889.0 Km)
Winner: TESFATSION OCBIT Natnael

2019    



Videos (8)
Winners of the Race




Last Winners







1 March / 89.30 kilometer
Stage results
1. DÍAZ GALLEGO José Manuel NDP 02:33:24
2. MUGISHA Moise SAC 02:33:27
3. MAIN Kent PRO 02:33:31
4. RAVANELLI Simone ANS 02:33:35
5. SCHELLING Patrick ISN 02:33:46
6. GEBREMEDHIN ANDEMESKEL Awet ISN 02:33:48
7. OURSELIN Paul TDE 02:33:55
8. HAILEMICHAEL Mulu NDP 02:33:55
9. TESFATSION OCBIT Natnael NERI 02:34:03
10. MULUBERHAN Henok NERI 02:34:03
11. RESTREPO VALENCIA Jhonatan ANS 02:34:07
12. QUINTERO NORENA Carlos Julian TSG 02:34:33
13. MANIZABAYO Eric BIG 02:34:40
14. MUGISHA Samuel NRWA 02:35:16
15. GAHEMBA Barnabé NRWA 02:37:04
16. YEMANE Dawit NERI 02:37:09
17. LOZANO RIBA David TNN 02:37:12
18. ARERUYA Joseph NRWA 02:37:32
19. GIRMAY HAILU Biniam NDP 02:38:00
20. GABBURO Davide ANS 02:38:32
21. BURU Temesgen NETH 02:38:59
22. HENTTALA Joonas TNN 02:39:36
23. KRUGER Hendrik PRO 02:40:29
24. DEBESAY Mekseb Abraha BAI 02:40:44
25. FEDOROV Yevgeniy VAM 02:40:55
26. TEWELDE Mehari NERI 02:40:55
27. HABIMANA Jean Eric SAC 02:40:55
28. HAILU Hailemelekot NETH 02:40:55
29. MUÑOZ GIRALDO Daniel ANS 02:40:55
30. BYUKUSENGE Patrick BIG 02:40:59
31. ABREHA Negasi NETH 02:40:59
32. DUKUZUMUREMYI Fidel SAC 02:41:16
33. SHTEIN Grigoriy VAM 02:41:23
34. CHZHAN Igor VAM 02:41:32
35. LAGAB Azzedine GSP 02:41:35
36. OYARZUN GUIÑEZ Carlos Ivan BSP 02:42:02
37. KANGANGI Suleiman BAI 02:42:12
38. ASTAFYEV Stepan VAM 02:42:12
39. NSENGIYUMVA Shemu SAC 02:42:40
40. TAARAMAE Rein TDE 02:43:30
41. CARDIS Romain TDE 02:44:43
42. BRAND Sam TNN 02:46:46
43. NSENGIMANA Jean Bosco NRWA 02:46:54
44. UWIZEYE Jean Claude NRWA 02:47:15
45. TESFOM Sirak NERI 02:47:15
46. LIGTHART Pim TDE 02:48:01
47. BASSON Gustav PRO 02:48:01
48. BEN YOUCEF Abdellah GSP 02:48:20
49. HAKIZIMANA Seth SAC 02:48:32
50. DARIO Antonio Marcelino BSP 02:51:26
51. OVETT Freddy ISN 02:52:02
52. MUNYANEZA Didier BIG 02:52:03
53. KIPKEMBOI Salim BAI 02:52:03
54. FOURIE James PRO 02:52:20
55. RAJOVIC Dusan NDP 02:52:20
56. SELLIER Simon TDE 02:52:23
57. LAHAV Omar ISN 02:52:33
58. PLANET Charles TNN 02:54:35

8 Abandoned
44. NZAFASHWANAYO Jean Claude BIG OTL
45. UHIRIWE Renus Byiza BIG OTL
81. HOLLER Nikodemus BAI DNF
92. BENGAYOU Abdelraouf GSP DNF
94. HADJ-BOUZID Abderrahmane Karim GSP DNF
123. ARAUJO Bruno BSP DNF
153. JURADO Cristopher Robin TSG DNF
154. BATMUNKH Maral-Erdene TSG DNF








--- advertisement ---