Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de Pologne 2022 (2.UWT)
Poland  /  30 July - 5 August

Edition: 79 (1213.0 Km)
Winner: HAYTER Ethan

2021    


Videos (7)
Winners of the Race




Last Winners







4 August / 15.40 kilometer / Start: 12:30 / Finish: 16:35
Stagewinner:00:17:40 ARENSMAN Thymen
Race leader:24:27:03 HAYTER Ethan
Stage type:Individual Time Trial

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. ARENSMAN Thymen DSM 00:17:40
2. SHEFFIELD Magnus IGD 00:00:07
3. HAYTER Ethan IGD 00:00:08
4. CAVAGNA Rémi QST 00:00:20
5. BRENNER Marco DSM 00:00:26
6. TULETT Ben IGD 00:00:28
7. BATTISTELLA Samuele AST 00:00:30
8. SOBRERO Matteo BEX 00:00:31
9. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello TBV 00:00:32
10. PADUN Mark EFN 00:00:35
11. ARMIRAIL Bruno GFC 00:00:36
12. CARR Simon EFN 00:00:42
13. TEJADA CANACUE Harold AST 00:00:00
14. CRADDOCK Lawson BEX 00:00:49
15. MONIQUET Sylvain LTS 00:00:00
16. HIGUITA GARCIA Sergio Andres BOH 00:00:50
17. ULISSI Diego UAD 00:00:53
18. ARNDT Nikias DSM 00:00:57
19. HEPBURN Michael BEX 00:01:00
20. GODON Dorian ACT 00:01:01
21. QUINN Sean EFN 00:00:00
22. RODRIGUEZ GARAIKOETXEA Óscar MOV 00:00:00
23. GALL Felix ACT 00:00:00
24. DE GENDT Thomas LTS 00:00:00
25. ALEOTTI Giovanni BOH 00:00:00
26. PACHER Quentin GFC 00:00:00
27. HOOLE Daan TFS 00:00:00
28. CERNY Josef QST 00:00:00
29. HAMILTON Lucas BEX 00:00:00
30. CAMARGO PINEDA Diego Andres EFN 00:00:00
31. ANDERSEN Idar UXT 00:00:00
32. CARAPAZ Richard IGD 00:00:00
33. HERMANS Quinten IWG 00:00:00
34. KACZMAREK Jakub NPOL 00:00:00
35. BERWICK Sebastian ISN 00:00:00
36. FORMOLO Davide UAD 00:00:00
37. VAN DIJKE Mick TJV 00:00:00
38. SCARONI Cristian AST 00:00:00
39. VANSEVENANT Mauri QST 00:00:00
40. FEDOROV Yevgeniy AST 00:00:00
41. GROVES Kaden BEX 00:00:00
42. PETERS Nans ACT 00:00:00
43. GAZZOLI Michele AST 00:00:00
44. CRAS Steff LTS 00:00:00
45. BARTA William MOV 00:00:00
46. GREGAARD WILSLY Jonas UXT 00:00:00
47. MACIEJUK Filip TBV 00:00:00
48. CHAMPION Thomas COF 00:00:00
49. LAENGEN Vegard Stake UAD 00:00:00
50. SCHÄR Michael ACT 00:00:00
51. HOLLENSTEIN Reto ISN 00:00:00
52. HOLLMANN Juri MOV 00:00:00
53. ZAMBANINI Edoardo TBV 00:00:00
54. JOHANSEN Julius IWG 00:00:00
55. MILAN Jonathan TBV 00:00:00
56. GONZALEZ RIVERA Abner MOV 00:00:00
57. MARTIN GALAN Sergio Roman CJR 00:00:00
58. WILLIAMS Stephen TBV 00:00:00
59. BROZYNA Piotr NPOL 00:00:00
60. LIEPINS Emils TFS 00:00:00
61. PAGE Hugo IWG 00:00:00
62. O'BRIEN Kelland BEX 00:00:00
63. AMEZQUETA MORENO Julen CJR 00:00:00
64. WÆRSTED Syver Westgaard UXT 00:00:00
65. MULLEN Ryan BOH 00:00:00
66. CEPEDA HÉRNANDEZ Jefferson Alveiro CJR 00:00:00
67. DRIZNERS Jarrad LTS 00:00:00
68. VENDRAME Andrea ACT 00:00:00
69. BRANDLE Matthias ISN 00:00:00
70. KEUKELEIRE Jens EFN 00:00:00
71. VAN DEN BERG Marijn EFN 00:00:00
72. DE MARCHI Alessandro ISN 00:00:00
73. MALECKI Kamil LTS 00:00:00
74. DELETTRE Alexandre COF 00:00:00
75. HVIDEBERG Jonas Iversby DSM 00:00:00
76. HUYS Laurens IWG 00:00:00
77. WÜRTZ SCHMIDT Mads ISN 00:00:00
78. DOWSETT Alex ISN 00:00:00
79. BOHLI Tom COF 00:00:00
80. PRADES REVERTE Eduard CJR 00:00:00
81. NARVAEZ PRADO Jhonnatan IGD 00:00:00
82. SCHLEGEL Michal CJR 00:00:00
83. WELSFORD Samuel DSM 00:00:00
84. RAUGEL Antoine ACT 00:00:00
85. NIEUWENHUIS Joris DSM 00:00:00
86. PUCCIO Salvatore IGD 00:00:00
87. BUDZINSKI Marcin NPOL 00:00:00
88. THEUNS Edward TFS 00:00:00
89. HESSMANN Michel TJV 00:00:00
90. STOSZ Patryk NPOL 00:00:00
91. VAN LERBERGHE Bert QST 00:00:00
92. CIMOLAI Davide COF 00:00:00
93. BENEDETTI Cesare BOH 00:00:00
94. KUSZTOR Peter TNN 00:00:00
95. MOSCA Jacopo TFS 00:00:00
96. MOLANO BENAVIDES Juan Sebastián UAD 00:00:00
97. BENNETT Sam BOH 00:00:00
98. JONES Taj ISN 00:00:00
99. KOOIJ Olav TJV 00:00:00
100. SKAARSETH Anders UXT 00:00:00
101. OLIVEIRA Rui UAD 00:00:00
102. TIBERI Antonio TFS 00:00:00
103. VIVIANI Elia IGD 00:00:00
104. LEITAO Iúri CJR 00:00:00
105. ACKERMANN Pascal UAD 00:00:00
106. WISNIOWSKI Lukasz EFN 00:00:00
107. STYBAR Zdenek QST 00:00:00
108. GIDICH Yevgeniy AST 00:00:00
109. VAN DER SANDE Tosh TJV 00:00:00
110. GRABIS Mateusz NPOL 00:00:00
111. TROIA Oliviero UAD 00:00:00
112. VAN POPPEL Boy IWG 00:00:00
113. MARTINELLI Davide AST 00:00:00
114. LOZANO RIBA David TNN 00:00:00
115. MÄRKL Niklas DSM 00:00:00
116. KONOVALOVAS Ignatas GFC 00:00:00
117. POLI Umberto TNN 00:00:00
118. KANTER Max MOV 00:00:00
119. THIJSSEN Gerben IWG 00:00:00
120. HAUSSLER Heinrich TBV 00:00:00
121. BAUHAUS Phil TBV 00:00:00
122. GUARNIERI Jacopo GFC 00:00:00
123. MURIAS Jakub NPOL 00:00:00
124. KLUGE Roger LTS 00:00:00
125. ANIOLKOWSKI Stanislaw NPOL 00:00:00
126. DEMARE Arnaud GFC 00:00:00
127. PERON Andrea TNN 00:00:00
128. WELTEN Bram GFC 00:00:00

9 Abandoned
2. CAVENDISH Mark QST DNS
13. SARREAU Marc ACT DNS
45. MEEUS Jordi BOH DNF
47. ARCHBOLD Shane BOH DNS
51. ALLEGAERT Piet COF DNS
76. SCOTSON Miles GFC DNS
117. TEUNISSEN Mike TJV DNS
142. DE BUYST Jasper LTS DNS
204. BRAND Sam TNN DNS








--- advertisement ---