Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Vuelta a Burgos 2022 (2.Pro)
Spain  /  2 August - 6 August

Edition: 44 (810.0 Km)
Winner: SIVAKOV Pavel

2021    


Videos (5)
Winners of the Race




Last Winners







6 August / 170.00 kilometer
Stagewinner:04:06:19 ALMEIDA João
Race leader:19:00:23 SIVAKOV Pavel

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. ALMEIDA João UAD 04:06:19
2. LÓPEZ MORENO Miguel Ángel AST 00:00:00
3. SIVAKOV Pavel IGD 00:00:00
4. RODRIGUEZ CANO Carlos IGD 00:00:00
5. VAN WILDER Ilan QST 00:00:00
6. GUERREIRO Ruben EFN 00:00:00
7. HINDLEY Jai BOH 00:00:00
8. ELISSONDE Kenny TFS 00:00:00
9. CARTHY Hugh EFN 00:00:00
10. KELDERMAN Wilco BOH 00:00:00
11. POELS Wouter TBV 00:00:00
12. BUITRAGO SANCHEZ Santiago TBV 00:00:00
13. BERRADE FERNANDEZ Urko EKP 00:00:00
14. CABEDO CARDA Oscar BBH 00:00:00
15. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 00:00:00
16. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:00:00
17. NIBALI Vincenzo AST 00:00:00
18. CHAVES RUBIO Johan Esteban EFN 00:00:00
19. DÍAZ GALLEGO José Manuel BBH 00:00:00
20. SOSA CUERVO Ivan Ramiro MOV 00:00:00
21. GARCÍA PIERNA Raúl EKP 00:00:00
22. GEOGHEGAN HART Tao IGD 00:00:00
23. NICOLAU BELTRAN Joel CJR 00:00:00
24. RICCITELLO Matthew ISN 00:00:00
25. MÄDER Gino TBV 00:00:00
26. FABBRO Matteo BOH 00:00:00
27. FORTUNATO Lorenzo EOK 00:00:00
28. CHAMPOUSSIN Clément ACT 00:00:00
29. PERNSTEINER Hermann TBV 00:00:00
30. NIEVE ITURALDE Mikel CJR 00:00:00
31. BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUS 00:00:00
32. LANDA MEANA Mikel TBV 00:00:00
33. KNOX James QST 00:00:00
34. HARPER Chris TJV 00:00:00
35. BUCHMANN Emanuel BOH 00:00:00
36. PICCOLI James ISN 00:00:00
37. DE PLUS Laurens IGD 00:00:00
38. HÄNNINEN Jaakko ACT 00:00:00
39. MASNADA Fausto QST 00:00:00
40. LÓPEZ Juan Pedro TFS 00:00:00
41. LASTRA MARTINEZ Jonathan CJR 00:00:00
42. GESINK Robert TJV 00:00:00
43. REPA Vojtech EKP 00:00:00
44. SERRY Pieter QST 00:00:00
45. CARRETERO Hector EKP 00:00:00
46. MARTIN Alex EOK 00:00:00
47. GARCÍA GONZALEZ Sergio EOK 00:00:00
48. OKAMIKA BENGOETXEA Ander BBH 00:00:00
49. AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai EUS 00:00:00
50. GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel TFS 00:00:00
51. BARCELÓ ARAGÓN Fernando CJR 00:00:00
52. EZQUERRA MUELA Jesús BBH 00:00:00
53. PRONSKIY Vadim AST 00:00:00
54. PARRA CUERDA José Félix EKP 00:00:00
55. PELLAUD Simon TFS 00:00:00
56. BOU COMPANY Joan EUS 00:00:00
57. FRIGO Marco ISN 00:00:00
58. SEVILLA Diego Pablo EOK 00:00:00
59. ARRIETA LIZARRAGA Igor EKP 00:00:00
60. NATAROV Yuriy AST 00:00:00
61. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 00:00:00
62. MAS BONET Lluis MOV 00:00:00
63. RIVERA VARGAS Brandon Smith IGD 00:00:00
64. TRENTIN Matteo UAD 00:00:00
65. DE LA CRUZ MELGAREJO David AST 00:00:00
66. HOLLYMAN Mason ISN 00:00:00
67. BOL Jetse BBH 00:00:00
68. FRAILE MATARRANZ Omar IGD 00:00:00
69. BARRENETXEA GOLZARRI Jon CJR 00:00:00
70. RAVASI Edward EOK 00:00:00
71. TRONCHON Bastien ACT 00:00:00
72. RETAILLEAU Valentin ACT 00:00:00
73. CALMEJANE Lilian ACT 00:00:00
74. CANAL BLANCO Carlos EUS 00:00:00
75. CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever EFN 00:00:00
76. KIRSCH Alex TFS 00:00:00
77. AFFINI Edoardo TJV 00:00:00
78. ELÓSEGUI Iñigo MOV 00:00:00
79. KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi EFN 00:00:00
80. RUIZ SEDANO Ibon EKP 00:00:00
81. ABERASTURI IZAGA Jon TFS 00:00:00
82. FUENTES PANIEGO Ángel BBH 00:00:00
83. CATALDO Dario TFS 00:00:00
84. GOLDSTEIN Omer ISN 00:00:00
85. SHAW James Callum EFN 00:00:00
86. ARASHIRO Yukiya TBV 00:00:00
87. GARCIA CORTINA Ivan MOV 00:00:00
88. GAMPER Patrick BOH 00:00:00
89. GOVEKAR Matevz TBV 00:00:00
90. PENALVER ANIORTE Manuel BBH 00:00:00
91. AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey IGD 00:00:00
92. NORSGAARD JØRGENSEN Mathias MOV 00:00:00
93. ITURRIA SEGUROLA Mikel EUS 00:00:00
94. HOFSTEDE Lennard TJV 00:00:00
95. MARTIN SANZ Gotzon EUS 00:00:00
96. FEDELI Alessandro EOK 00:00:00
97. AZPARREN IRURZUN Xavier Mikel EUS 00:00:00
98. MARTIN David EOK 00:00:00

10 Abandoned
16. LAAS Martin BOH DNF
32. ROOSEN Timo TJV DNS
63. GAVIRIA RENDON Fernando UAD DNF
65. SUTER Joel UAD DNF
66. KNIGHT Oliver UAD DNF
87. SCULLY Thomas EFN DNF
94. DE BOD Stefan AST DNS
96. BOARO Manuele AST DNF
102. HERMANS Ben ISN DNS
105. BARBIER Rudy ISN DNF








--- advertisement ---