Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Le Tour de Savoie Mont Blanc 2019 (2.2)
(Tour des Pays de Savoie)
France  /  20 June - 23 June

Edition: 11 (520.4 Km)
Winner: HARPER Chris

2018    



Winners of the Race


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. HARPER Chris AUS TEAM BRIDGELANE 14h59'16''
2. FICARA Pierpaolo ITA AMORE & VITA - PRODIR 15h05'16''
3. BELLICAUD Jeremy FRA 15h05'16''
4. SUNDERLAND Dylan AUS TEAM BRIDGELANE 15h06'00''
5. DOLEATTO Aurélien FRA 15h06'20''
6. PRODHOMME Nicolas FRA 15h07'21''
7. DIAZ GALLEGO Jose Manuel ESP TEAM VORARLBERG SANTIC 15h08'03''
8. LEOPOLD Hans-Jörg AUT MALOJA PUSHBIKERS 15h11'25''
9. SINSCHEK Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 15h11'26''
10. CARR Simon GBR 15h13'03''
11. VOISARD Yannis SUI AKROS - THÖMUS 15h13'30''
12. MORENO SALA Adrià ESP 15h16'52''
13. HARDY Romain FRA TEAM ARKEA - SAMSIC 15h17'05''
14. HOEM Bjørn Tore NOR JOKER FUEL OF NORWAY 15h17'23''
15. BANZER Gordian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 15h18'47''
16. ADAMS Jens BEL PAUWELS SAUZEN - VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM 15h19'05''
17. MEREDITH Charlie GBR 15h19'46''
18. QUEMERE Tao FRA 15h19'59''
19. CELANO Danilo ITA AMORE & VITA - PRODIR 15h20'19''
20. PAROZ Justin SUI AKROS - THÖMUS 15h22'29''
21. RICHARD Louis FRA 15h24'46''
22. DEVAUX Thomas FRA 15h30'38''
23. GEISMAYR Daniel AUT TEAM VORARLBERG SANTIC 15h32'47''
24. JAMET Alexandre FRA 15h33'08''
25. BOWDEN Scott AUS TEAM BRIDGELANE 15h33'17''
26. STÜSSI Colin Chris SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 15h33'37''
27. ROSIER Romain FRA 15h35'17''
28. FINE Gabin FRA 15h36'04''
29. SWIFT Connor GBR TEAM ARKEA - SAMSIC 15h39'14''
30. SCHINNAGEL Johannes GER MALOJA PUSHBIKERS 15h43'01''
31. DIDIER Clément FRA 15h47'35''
32. RONDEAU Fabien FRA 15h47'40''
33. BENNETT Stéfan FRA 15h47'52''
34. CASTELLARNAU Florent FRA 15h49'35''
35. MAWDITT Lionel AUS TEAM BRIDGELANE 15h51'15''
36. FINE Eddy FRA 15h51'20''
37. PHILIBERT Aurélien FRA 15h51'55''
38. BUSSARD Dimitri SUI 15h52'07''
39. KRÄHEMANN Raphael SUI SWISS RACING ACADEMY 15h52'12''
40. RUSSO Clément FRA TEAM ARKEA - SAMSIC 15h52'26''
41. HEINSCHKE Leon GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 15h55'49''
42. LUKKEDAL Øivind NOR JOKER FUEL OF NORWAY 15h58'17''
43. VANTHOURENHOUT Michael BEL PAUWELS SAUZEN – BINGOAL 15h58'59''
44. COMBES Simon FRA 15h59'16''
45. TIZZA Marco ITA AMORE & VITA - PRODIR 16h01'22''
46. LE ROUX Romain FRA TEAM ARKEA - SAMSIC 16h02'37''
47. MCCORMICK Hayden NZL TEAM BRIDGELANE 16h04'58''
48. KOLB Stefan AUT MALOJA PUSHBIKERS 16h05'39''
49. LUKSEVICS Viesturs LAT AMORE & VITA - PRODIR 16h05'53''
50. SALZMANN Jodok AUT MALOJA PUSHBIKERS 16h09'06''
51. PAUMANN Fabian SUI SWISS RACING ACADEMY 16h09'58''
52. SCHLEMMER Lukas AUT MALOJA PUSHBIKERS 16h10'58''
53. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC 16h11'39''
54. FORFANG Ole NOR JOKER FUEL OF NORWAY 16h11'53''
55. CONTER Ken LUX 16h19'20''
56. MEYER Robin FRA 16h19'55''
57. AUBERT Rémi FRA 16h30'22''
58. GAGNAIRE Thibaut FRA 16h35'38''
59. SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 16h36'15''







--- advertisement ---