Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Maroc 2018 (2.2)
Morocco  /  6 April - 15 April

Edition: 31 (1652.9 Km)
Winner: RIVIÈRE David

2017    


Winners of the Race


Last Winners







Stage 9 > Safi - El Jadida
14 April / 151.50 kilometer
Stagewinner:03:49:38 MARECZKO Jakub
Race leader:37:01:48 RIVIÈRE David

Description
Result

Classification
Stage results
1. MARECZKO Jakub ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h49'38''
2. REGUIGUI Youcef ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h49'38''
3. CARSTENSEN Lucas GER BIKE AID 03h49'38''
4. COLEDAN Marco ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h49'38''
5. NOUISRI Ali TUN TUNISIA 03h49'38''
6. KURBATOV Aleksei RUS RUSSIAN FEDERATION 03h49'38''
7. TIPPER Jacob GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h49'38''
8. AGUIRRE INFANTE Jose Alfredo MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h49'38''
9. TARAGEL Filip SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h49'38''
10. MINKÓ Roland HUN 03h49'38''
11. BERNARD Enzo FRA 03h49'38''
12. TESHOME Meron ERI BIKE AID 03h49'38''
13. SZEGHALMI Bálint HUN 03h49'38''
14. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h49'38''
15. DERIAUX Florian FRA SOVAC - NATURA4EVER 03h49'38''
16. ORCEAU Clement FRA 03h49'38''
17. LACHANCE Jean Michel CAN 03h49'38''
18. HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand NOR 03h49'38''
19. BRUNO CESAR DO AMARAL De Araujo ANG 03h49'38''
20. GUERRERO BONILLA Pablo ESP 03h49'38''
21. BICHLMANN Daniel GER BIKE AID 03h49'38''
22. DARIO Antonio ANG ANGOLA 03h49'38''
23. RIVIERE David FRA 03h49'38''
24. BLÅLID Marius NOR 03h49'38''
25. GAILLARD Marlon FRA 03h49'38''
26. BERTAZZO Liam ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h49'38''
27. CARR Adam USA 03h49'38''
28. TLIBA Achraf TUN TUNISIA 03h49'38''
29. MILAN JIMENEZ Diego DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h49'38''
30. BOUZIDI Mohamed ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h49'38''
31. VERMEULEN Alexey USA INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h49'38''
32. MANCEBO PEREZ Francisco ESP INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h49'38''
33. JABRAYILOV Samir AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h49'38''
34. ZHUPA Eugert ALB WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h49'38''
35. ÁBROK Norbert HUN 03h49'38''
36. GATHIAMBO Joshphat KEN KENYA 03h49'38''
37. REZVANI GILKOLAEI Morteza IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h49'38''
38. ETXABE LETURIA Jokin ESP INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h49'38''
39. VOROBYEV Anton RUS RUSSIAN FEDERATION 03h49'38''
40. HOLLER Nikodemus GER BIKE AID 03h49'38''
41. MAITRE Florian FRA 03h49'38''
42. BELMOKHTAR Boualem ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h49'38''
43. MAHDAR Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h49'38''
44. POZDNYAKOV Kirill AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h49'38''
45. PIJOURLET Louis FRA 03h49'38''
46. BEN AMOR Nadhem TUN TUNISIA 03h49'38''
47. CRUZ José ANG ANGOLA 03h49'38''
48. POZZATO Filippo ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h49'38''
49. SARABIA DIAZ Ignacio MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h49'38''
50. TYBOR Patrik SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h49'38''
51. HISHINUMA Yukinori JPN INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h49'38''
52. POLIVODA Oleksandr UKR SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h49'38''
53. GONÇALVES Bernardo POR 03h49'38''
54. PÁLYI Csaba HUN 03h49'38''
55. HJORTH Jonas NOR INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h49'38''
56. VALERO AMAT Javier ESP 03h49'38''
57. KISS Gergely HUN 03h49'38''
58. MONCORGÉ Pierre FRA MEMIL CCN PRO CYCLING 03h49'38''
59. ASADOV Elchin AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h49'38''
60. KARIUKI John KEN KENYA 03h49'38''
61. HARING Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h49'38''
62. JUAREZ GARRIDO Juan Ramon MEX 03h49'38''
63. KIMUTAI Andrew KEN KENYA 03h49'38''
64. LECHNER Patrick GER BIKE AID 03h49'53''
65. SCHÄFER Timo GER BIKE AID 03h49'53''
66. HETHERINGTON Ben GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h50'00''
67. CULLY Jan Andrej SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h50'15''
68. POOR HEMMATI Masoud IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h50'15''
69. KULIKOV Vladislav RUS RUSSIAN FEDERATION 03h50'15''
70. ORR Robert GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h50'32''
71. ASANOV Enver AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h50'44''
72. FONZI Giuseppe ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h50'59''
73. FABREGAT VILLANUEVA Oscar ESP 03h50'59''
74. SAZANOV Andrei RUS RUSSIAN FEDERATION 03h50'59''
75. BOCHKOV Kirill RUS RUSSIAN FEDERATION 03h50'59''
76. NUÑEZ HERNANDEZ Adrian Santiago DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h50'59''
77. VOLKERS Samuel AUS MEMIL CCN PRO CYCLING 03h52'14''







--- advertisement ---