Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tirreno-Adriatico 2019 (2.UWT)
(Tirreno - Adriatico)
Italy  /  13 March - 19 March

Edition: 54 (1048.5 Km)
Winner: ROGLIC Primoz

2018    



Videos (7)
Winners of the Race




Last Winners







Stage 4 > Foligno - Fossombrone
16 March / 221.00 kilometer / Start: 10:50 / Finish: 16:25
Stagewinner:05:16:29 LUTSENKO Alexey
Race leader:15:53:42 YATES Adam

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. LUTSENKO Alexey AST 05:16:29
2. ROGLIC Primoz TJV 05:16:29
3. YATES Adam MTS 05:16:29
4. FUGLSANG Jakob AST 05:16:29
5. FORMOLO Davide BOH 05:16:38
6. BETTIOL Alberto EF1 05:16:52
7. CLARKE Simon EF1 05:16:52
8. BENOOT Tiesj LTS 05:16:52
9. ALAPHILIPPE Julian DQT 05:16:52
10. POELS Wouter INS 05:16:52
11. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 05:16:52
12. CARAPAZ Richard MOV 05:16:52
13. PINOT Thibaut GFC 05:16:52
14. KREUZIGER Roman TDD 05:16:52
15. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney THR 05:16:52
16. MAJKA Rafal BOH 05:16:52
17. DUMOULIN Tom SUN 05:16:52
18. NIBALI Vincenzo TBM 05:16:52
19. OOMEN Sam SUN 05:16:57
20. POLANC Jan UAD 05:17:13
21. VAN AVERMAET Greg CPT 05:17:13
22. SKUJINS Toms TFS 05:17:13
23. MOHORIC Matej TBM 05:17:24
24. WELLENS Tim LTS 05:17:33
25. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INS 05:17:33
26. GESINK Robert TJV 05:17:33
27. KANGERT Tanel EF1 05:18:52
28. GUERREIRO Ruben TKA 05:19:16
29. VENTURINI Clément ALM 05:19:29
30. GONCALVES Jose TKA 05:19:29
31. SHALUNOV Evgeny GAZ 05:19:29
32. CONCI Nicola TFS 05:19:29
33. SLAGTER Tom Jelte TDD 05:19:43
34. BRAMBILLA Gianluca TFS 05:17:13
35. ZARDINI Edoardo THR 05:20:23
36. BOOKWALTER Brent MTS 05:20:23
37. PETERS Nans ALM 05:20:51
38. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 05:22:00
39. OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 05:22:09
40. STYBAR Zdenek DQT 05:22:09
41. KEUKELEIRE Jens LTS 05:23:06
42. WISNIOWSKI Lukasz CPT 05:23:08
43. ROSSKOPF Joey CPT 05:24:33
44. CATALDO Dario AST 05:24:33
45. ROVNY Ivan GAZ 05:24:33
46. SCHÄR Michael CPT 05:24:33
47. BURGHARDT Marcus BOH 05:25:06
48. DURBRIDGE Luke MTS 05:25:57
49. JUUL JENSEN Christopher MTS 05:25:57
50. ROCHE Nicholas SUN 05:25:57
51. VANMARCKE Sep EF1 05:27:10
52. SIMON Julien COF 05:27:50
53. VISCONTI Giovanni THR 05:27:50
54. VELASCO Simone THR 05:27:50
55. BALLERINI Davide AST 05:27:50
56. VAN HOOYDONCK Nathan CPT 05:27:50
57. VALGREN ANDERSEN Michael TDD 05:27:50
58. ROUX Anthony GFC 05:27:50
59. LADAGNOUS Matthieu GFC 05:27:50
60. VAN ASBROECK Tom ICA 05:27:50
61. LAMPAERT Yves DQT 05:27:50
62. BIERMANS Jenthe TKA 05:27:50
63. SÜTTERLIN Jasha MOV 05:27:50
64. STUYVEN Jasper TFS 05:27:50
65. PEDERSEN Mads TFS 05:27:50
66. BATTAGLIN Enrico TKA 05:29:59
67. JANSE VAN RENSBURG Reinardt TDD 05:29:59
68. MORABITO Steve GFC 05:29:59
69. VAN DER SANDE Tosh LTS 05:29:59
70. HERMANS Ben ICA 05:29:59
71. PRADES REVERTE Eduard MOV 05:29:59
72. TRATNIK Jan TBM 05:29:59
73. ASGREEN Kasper DQT 05:29:59
74. MAS BONET Lluis MOV 05:29:59
75. HOWSON Damien MTS 05:29:59
76. PEREZ Anthony COF 05:29:59
77. KRAGH ANDERSEN Søren SUN 05:29:59
78. CUMMINGS Stephen TDD 05:31:46
79. VAN HOECKE Gijs CPT 05:32:15
80. GAVIRIA RENDON Fernando UAD 05:32:15
81. PUCCIO Salvatore INS 05:32:15
82. HAGEN Carl Fredrik LTS 05:32:15
83. CAMPENAERTS Victor LTS 05:32:15
84. LANGEVELD Sebastian EF1 05:32:15
85. FRAILE MATARRANZ Omar AST 05:33:40
86. SAGAN Peter BOH 05:37:07
87. GATTO Oscar BOH 05:36:40
88. GODON Dorian ALM 05:46:09
89. GABBURO Davide THR 05:37:59
90. VIVIANI Elia DQT 05:46:24
91. NEILANDS Krists ICA 05:36:40
92. VAN KEIRSBULCK Guillaume CPT 05:37:59
93. BODNAR Maciej BOH 05:37:59
94. HEPBURN Michael MTS 05:46:24
95. NIZZOLO Giacomo TDD 05:46:24
96. BRESCIANI Michael BRD 05:46:24
97. CONTI Valerio UAD 05:46:24
98. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael COF 05:37:59
99. SCHÖNBERGER Sebastian THR 05:46:24
100. SIEBERG Marcel TBM 05:46:24
101. BOEV Igor GAZ 05:46:52
102. BIZHIGITOV Zhandos AST 05:37:07
103. ARCAS PEÑA Jorge MOV 05:46:24
104. GANNA Filippo INS 05:46:24
105. DENZ Nico ALM 05:46:09
106. DUVAL Julien ALM 05:37:59
107. KUZNETSOV Vyacheslav TKA 05:36:40
108. PORSEV Alexander GAZ 05:46:24
109. KÜNG Stefan GFC 05:37:59
110. IRIZAR ARANBURU Markel TFS 05:46:24
111. BOHLI Tom UAD 05:46:24
112. TROIA Oliviero UAD 05:46:24
113. WACKERMANN Luca BRD 05:46:52
114. THOMAS Benjamin GFC 05:46:24
115. DENNIS Rohan TBM 05:46:24
116. SCOTSON Miles GFC 05:46:52
117. POWER Robert SUN 05:36:40
118. CATAFORD Alexander ICA 05:46:24
119. KING Benjamin TDD 05:46:24
120. HAGA Chad SUN 05:46:24
121. VUILLERMOZ Alexis ALM 05:46:09
122. LEMOINE Cyril COF 05:37:07
123. CHERKASOV Nikolay GAZ 05:46:24
124. VANBILSEN Kenneth COF 05:46:24
125. MAESTRI Mirco BRD 05:37:59
126. CIMOLAI Davide ICA 05:46:52
127. STANNARD Ian INS 05:36:40
128. SIMION Paolo BRD 05:46:24
129. WÜRTZ SCHMIDT Mads TKA 05:46:24
130. PACIONI Luca THR 05:46:24
131. VAN EMDEN Jos TJV 05:46:24
132. BARBIN Enrico BRD 05:37:59
133. CONSONNI Simone UAD 05:46:24
134. TONELLI Alessandro BRD 05:46:24
135. PHINNEY Taylor EF1 05:46:24
136. OSS Daniel BOH 05:36:40
137. DE PLUS Laurens TJV 05:37:07
138. MARTENS Paul TJV 05:46:52
139. GRUZDEV Dmitriy AST 05:46:24
140. MODOLO Sacha EF1 05:46:52
141. RICHEZE Ariel Maximiliano DQT 05:46:24
142. DILLIER Silvan ALM 05:46:52
143. BRANDLE Matthias ICA 05:46:24
144. DUNNE Conor ICA 05:46:24
145. MARTIN Tony TJV 05:46:24
146. MORKOV Michael DQT 05:46:24
147. ARNDT Nikias SUN 05:46:24
148. BAUHAUS Phil TBM 05:46:52

8 Abandoned
1. THOMAS Geraint INS DNF
44. MARONESE Marco BRD OTL
73. CLAEYS Dimitri COF DNF
101. ARSLANOV Ildar GAZ OTL
102. KURIANOV Stepan GAZ OTL
142. EDMONDSON Alexander MTS DNF
182. BOUWMAN Koen TJV DNF
193. BOSWELL Ian TKA DNF








--- advertisement ---