Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour of Slovenia 2022 (2.Pro)
(Tour de Slovénie)
Slovenia  /  15 June - 19 June

Edition: 28 (791.7 Km)
Winner: POGACAR Tadej

2021    



Videos (5)
Winners of the Race




Last Winners







Stage 3 > Zalec - Celje
17 June / 144.60 kilometer
Stagewinner:03:27:09 POGACAR Tadej
Race leader:11:41:58 POGACAR Tadej

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. POGACAR Tadej UAD 03:27:09
2. MAJKA Rafal UAD 00:00:00
3. CONCI Nicola AFC 00:00:00
4. MEZGEC Luka BEX 00:00:00
5. ALBANESE Vincenzo EOK 00:00:00
6. MOHORIC Matej TBV 00:00:00
7. GABBURO Davide BCF 00:00:00
8. BARCELÓ ARAGÓN Fernando CJR 00:00:00
9. CHIRICO Luca DRA 00:00:00
10. NICOLAU BELTRAN Joel CJR 00:00:00
11. LASTRA MARTINEZ Jonathan CJR 00:00:00
12. REPA Vojtech EKP 00:00:00
13. NOVAK Domen TBV 00:00:00
14. DOUBLE Paul MGK 00:00:00
15. BUDZINSKI Marcin MSP 00:00:00
16. BURKE Jack RSW 00:00:00
17. MARTIN GALAN Sergio Roman CJR 00:00:00
18. RAVASI Edward EOK 00:00:00
19. IRIBAR JAUREGI Unai EUS 00:00:00
20. AGIRRE EGAÑA Jon EKP 00:00:00
21. FELLINE Fabio AST 00:00:00
22. SBARAGLI Kristian AFC 00:00:00
23. TOLIO Alex BCF 00:00:00
24. STANNARD Robert AFC 00:00:00
25. CARRETERO Hector EKP 00:00:00
26. PRIMOZIC Jaka NSLO 00:00:00
27. HOPKINS Dylan LGS 00:00:00
28. FORTUNATO Lorenzo EOK 00:00:00
29. KACZMAREK Jakub MSP 00:00:00
30. BENNETT Sean CGS 00:00:00
31. CANAL BLANCO Carlos EUS 00:00:00
32. ETXEBARRIA ZAFRA Asier EUS 00:00:00
33. BISOLTI Alessandro DRA 00:00:00
34. ROSA Diego EOK 00:00:00
35. SÜTTERLIN Jasha TBV 00:00:00
36. GLIVAR Gal ADR 00:00:00
37. HOCEVAR Kristijan ADR 00:00:00
38. SCHUNK Conor GLC 00:00:00
39. SMIT Willie CGS 00:00:00
40. TONELLI Alessandro BCF 00:00:00
41. GIDICH Yevgeniy AST 00:00:00
42. BUDZINSKI Tomasz MSP 00:00:00
43. TUKA Samuel DKB 00:00:00
44. BAGUES KALPARSORO Aritz CJR 00:00:00
45. GAVAZZI Francesco EOK 00:00:00
46. FANCELLU Alessandro EOK 00:00:00
47. UMBA LOPEZ Abner Santiago DRA 00:00:00
48. DRINOVEC Matej CTK 00:00:00
49. ZIHERL Luka CTK 00:00:00
50. TUREK Daniel RSW 00:00:00
51. VERMEULEN Moran RSW 00:00:00
52. BATTAGLIN Enrico BCF 00:00:00
53. BAIS Mattia DRA 00:00:00
54. FINKST Tilen ADR 00:00:00
55. POLANC Jan UAD 00:00:00
56. SCHLEGEL Michal CJR 00:00:00
57. BOGNA Alex AFC 00:00:00
58. MORENO SANCHEZ Iván EKP 00:00:00
59. JUARISTI ARRIETA Txomin EUS 00:00:00
60. TRATNIK Jan TBV 00:00:00
61. SEVILLA Diego Pablo EOK 00:00:00
62. STAJNAR Mihael NSLO 00:00:00
63. STRONG Hayden CGS 00:00:00
64. KUBIS Lukas DKB 00:00:00
65. GOVEKAR Matevz TBV 00:00:00
66. HAMILTON Lucas BEX 00:00:00
67. SOBRERO Matteo BEX 00:00:00
68. KONYCHEV Alexander BEX 00:00:00
69. ZOCCARATO Samuele BCF 00:00:00
70. DE ROSSI Lucas CGS 00:00:00
71. JEROMEL Vid CTK 00:00:00
72. CEMAZAR Nik ADR 00:00:00
73. VOVK Jaka CTK 00:00:00
74. JARC Aljaz ADR 00:00:00
75. VRHOVNIK Luka NSLO 00:00:00
76. HAUSSLER Heinrich TBV 00:00:00
77. TAMINIAUX Lionel AFC 00:00:00
78. KOREN Kristjan ADR 00:00:00
79. MARENGO Umberto DRA 00:00:00
80. JORDAN Adam LGS 00:00:00
81. VAN EMPEL Etienne CGS 00:00:00
82. GAMPER Mario RSW 00:00:00
83. PER David ADR 00:00:00
84. COLNAGHI Luca BCF 00:00:00
85. CAROLLO Francesco MGK 00:00:00
86. COBO CAYON Iván EKP 00:00:00
87. ARAIZ MICHEL Sergio EKP 00:00:00
88. MÁRQUEZ ROMAN Martí EKP 00:00:00
89. SARC Leon CTK 00:00:00
90. AZPARREN IRURZUN Xavier Mikel EUS 00:00:00
91. CERNE Gregor Matija NSLO 00:00:00
92. BALLARIN MANSO Iker EUS 00:00:00
93. SUNDERLAND Dylan GLC 00:00:00
94. POTOCKI Viktor LGS 00:00:00
95. ROVDER Pavol DKB 00:00:00
96. MERLIER Tim AFC 00:00:00
97. TYBOR Patrik DKB 00:00:00
98. BRUSSENSKIY Gleb AST 00:00:00
99. KRALJ Fabijan LGS 00:00:00
100. SANCHEZ Pablo AST 00:00:00
101. OLIVEIRA Rui UAD 00:00:00
102. ACKERMANN Pascal UAD 00:00:00
103. MARTINELLI Davide AST 00:00:00
104. PAVLIC Marko NSLO 00:00:00
105. LOHINSKY Filip DKB 00:00:00
106. GROSU Eduard Michael DRA 00:00:00
107. PICCOLO Simone MGK 00:00:00
108. GAZZOLI Michele AST 00:00:00
109. TAGLIANI Filippo DRA 00:00:00
110. HARING Martin DKB 00:00:00
111. WATTS Kiaan GLC 00:00:00
112. MANGERTSEDER Matthias RSW 00:00:00
113. STEWART Campbell BEX 00:00:00
114. SAVINI Daniel MGK 00:00:00
115. SESSLER Nicolas GLC 00:00:00
116. YOUNG Xeno GLC 00:00:00
117. PELTONEN Ukko Iisakki GLC 00:00:00
118. SOTO GUIRAO Antonio Jesús EUS 00:00:00
119. WRIGHT Paul MGK 00:00:00
120. FIORELLI Filippo BCF 00:00:00
121. CORTESE Jacopo MGK 00:00:00
122. BOGUSLAWSKI Marceli MSP 00:00:00
123. GROENEWEGEN Dylan BEX 00:00:00
124. STACHOWIAK Adam MSP 00:00:00
125. BROZYNA Piotr MSP 00:00:00
126. BALMER Alexandre BEX 00:00:00
127. ZUMER Matic NSLO 00:00:00
128. BANASZEK Alan MSP 00:00:00
129. STEDMAN Max MGK 00:00:00

7 Abandoned
4. BJERG Mikkel UAD DNS
5. LAENGEN Vegard Stake UAD DNS
63. BARRENETXEA GOLZARRI Jon CJR DNF
125. TURKULOV Luka CTK DNF
135. MACEK Matic LGS DNF
137. SKOK Anze LGS DNF
177. XU Changquan CGS DNF








--- advertisement ---