Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Critérium du Dauphiné 2020 (2.UWT)
France  /  12 August - 16 August

Edition: 72 (821.0 Km)
Winner: MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe

2019    



Videos (5)
Winners of the Race




Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF1 21:44:58
2. PINOT Thibaut GFC 00:00:29
3. MARTIN Guillaume COF 00:00:41
4. POGACAR Tadej UAD 00:00:56
5. LÓPEZ MORENO Miguel Ángel AST 00:01:38
6. BARDET Romain ALM 00:01:43
7. DUMOULIN Tom TJV 00:02:07
8. KÄMNA Lennard BOH 00:02:14
9. BARGUIL Warren ARK 00:02:49
10. KUSS Sepp TJV 00:02:55
11. SIVAKOV Pavel INS 00:03:10
12. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:07:59
13. REICHENBACH Sébastien GFC 00:09:04
14. ROLLAND Pierre VCB 00:12:03
15. PORTE Richie TFS 00:12:04
16. ELISSONDE Kenny TFS 00:16:52
17. YATES Adam MTS 00:17:19
18. LANDA MEANA Mikel TBM 00:18:58
19. DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 00:20:56
20. MAS NICOLAU Enric MOV 00:22:33
21. MADOUAS Valentin GFC 00:26:51
22. URAN URAN Rigoberto EF1 00:28:17
23. HIRSCHI Marc SUN 00:31:15
24. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:31:39
25. DE LA CRUZ MELGAREJO David UAD 00:32:36
26. FORMOLO Davide UAD 00:33:47
27. HAIG Jack MTS 00:38:24
28. MASNADA Fausto CPT 00:39:10
29. CARUSO Damiano TBM 00:43:46
30. HAGEN Carl Fredrik LTS 00:45:38
31. IZAGIRRE INSAUSTI Gorka AST 00:45:43
32. VAN AERT Wout TJV 00:47:08
33. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 00:48:28
34. EDET Nicolas COF 00:49:53
35. LUTSENKO Alexey AST 00:50:11
36. CHEREL Mickaël ALM 00:52:05
37. THOMAS Geraint INS 00:53:38
38. SICARD Romain TDE 00:54:38
39. ROCHE Nicholas SUN 00:55:48
40. POZZOVIVO Domenico NTT 00:56:01
41. KÜNG Stefan GFC 00:58:08
42. JUNGELS Bob DQT 00:58:36
43. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INS 00:58:40
44. ROSSETTO Stéphane COF 00:58:59
45. VAN BAARLE Dylan INS 00:59:55
46. KANGERT Tanel EF1 01:01:19
47. POLANC Jan UAD 01:01:50
48. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 01:02:12
49. MEINTJES Louis NTT 01:02:33
50. VANHOUCKE Harm LTS 01:04:54
51. EG Niklas TFS 01:05:18
52. VALLS FERRI Rafael TBM 01:06:20
53. BARTA William CPT 01:06:36
54. BAKELANTS Jan CWG 01:07:47
55. MOHORIC Matej TBM 01:09:36
56. GESINK Robert TJV 01:09:49
57. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 01:12:07
58. DE GENDT Thomas LTS 01:13:07
59. DONOVAN Mark SUN 01:13:41
60. NEILANDS Krists ISN 01:14:53
61. GROßSCHARTNER Felix BOH 01:15:09
62. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 01:18:13
63. SKUJINS Toms TFS 01:18:48
64. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 01:20:28
65. PETERS Nans ALM 01:21:28
66. CARTHY Hugh EF1 01:22:14
67. ARMIRAIL Bruno GFC 01:22:44
68. PARET-PEINTRE Aurélien ALM 01:25:05
69. LAENGEN Vegard Stake UAD 01:25:19
70. LATOUR Pierre ALM 01:26:10
71. FROOME Christopher INS 01:26:14
72. RIES Michel TFS 01:27:42
73. PEREZ Anthony COF 01:28:28
74. WÜRTZ SCHMIDT Mads ISN 01:28:37
75. LAFAY Victor COF 01:31:25
76. KNOX James DQT 01:38:06
77. BOOKWALTER Brent MTS 01:38:18
78. KOCHETKOV Pavel CPT 01:39:50
79. DEGAND Thomas CWG 01:40:13
80. KRAGH ANDERSEN Søren SUN 01:41:31
81. KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi AST 01:41:51
82. VAN GARDEREN Tejay EF1 01:41:53
83. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 01:42:52
84. DOUBEY Fabien CWG 01:42:54
85. GALLOPIN Tony ALM 01:42:54
86. MATÉ MARDONES Luis Ángel COF 01:43:13
87. GAUTIER Cyril VCB 01:44:17
88. KEUKELEIRE Jens EF1 01:45:31
89. IMPEY Daryl MTS 01:47:22
90. SCHÄR Michael CPT 01:47:31
91. TEUNS Dylan TBM 01:47:31
92. O'CONNOR Ben Alexander NTT 01:48:03
93. HOFSTETTER Hugo ISN 01:48:40
94. WEENING Pieter TFS 01:50:01
95. JUUL JENSEN Christopher MTS 01:50:49
96. ARNDT Nikias SUN 01:54:03
97. NIV Guy ISN 01:54:29
98. SÜTTERLIN Jasha SUN 01:54:40
99. ASGREEN Kasper DQT 01:56:35
100. CAVAGNA Rémi DQT 01:59:19
101. COLBRELLI Sonny TBM 02:00:05
102. LADAGNOUS Matthieu GFC 02:03:05
103. STALNOV Nikita AST 02:07:48
104. DECLERCQ Tim DQT 02:08:15
105. COURTEILLE Arnaud VCB 02:13:49
106. SLAGTER Tom Jelte VCB 02:14:28








--- advertisement ---