Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Critérium du Dauphiné 2019 (2.UWT)
France  /  9 June - 16 June

Edition: 71 (1201.6 Km)
Winner: FUGLSANG Jakob

2018    



Videos (8)
Winners of the Race




Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. FUGLSANG Jakob AST 30:44:27
2. VAN GARDEREN Tejay EF1 00:00:20
3. BUCHMANN Emanuel BOH 00:00:21
4. POELS Wouter INS 00:00:28
5. PINOT Thibaut GFC 00:00:33
6. TEUNS Dylan TBM 00:01:11
7. LUTSENKO Alexey AST 00:01:12
8. MARTIN Daniel UAD 00:01:21
9. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 00:01:24
10. BARDET Romain ALM 00:01:38
11. PORTE Richie TFS 00:01:44
12. LAMBRECHT Bjorg LTS 00:03:17
13. BARGUIL Warren PCB 00:05:28
14. MEURISSE Xandro WGG 00:05:29
15. REICHENBACH Sébastien GFC 00:06:26
16. PERNSTEINER Hermann TBM 00:06:46
17. MARTIN Guillaume WGG 00:08:23
18. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka AST 00:08:49
19. CORT NIELSEN Magnus AST 00:09:24
20. EDET Nicolas COF 00:12:03
21. MOLARD Rudy GFC 00:12:47
22. PETILLI Simone UAD 00:13:10
23. CHEREL Mickaël ALM 00:13:34
24. POWLESS Neilson TJV 00:14:59
25. ROSSKOPF Joey CPT 00:15:09
26. KUSS Sepp TJV 00:19:19
27. HAIG Jack MTS 00:21:11
28. GILBERT Philippe DQT 00:21:22
29. KWIATKOWSKI Michal INS 00:22:34
30. HOWSON Damien MTS 00:24:13
31. HAGEN Carl Fredrik LTS 00:26:14
32. VAN BAARLE Dylan INS 00:26:20
33. POLITT Nils TKA 00:27:48
34. MOSCON Gianni INS 00:27:59
35. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:28:48
36. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 00:29:37
37. PAUWELS Serge CPT 00:29:54
38. DE MARCHI Alessandro CPT 00:33:30
39. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén MOV 00:34:01
40. GAUDU David GFC 00:36:12
41. POWER Robert SUN 00:36:51
42. SKUJINS Toms TFS 00:37:55
43. BOASSON HAGEN Edvald TDD 00:38:57
44. SEPULVEDA Eduardo MOV 00:39:03
45. HANSEN Jesper COF 00:40:59
46. BERNARD Julien TFS 00:43:25
47. VAN AERT Wout TJV 00:45:09
48. VALLS FERRI Rafael MOV 00:47:23
49. MAISON Jérémy PCB 00:47:46
50. NAESEN Oliver ALM 00:48:36
51. BOUET Maxime PCB 00:48:58
52. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:49:46
53. GROßSCHARTNER Felix BOH 00:50:03
54. BERNAS Pawel CPT 00:50:18
55. HOFSTEDE Lennard TJV 00:50:34
56. KOCH Jonas CPT 00:51:09
57. GONCALVES Jose TKA 00:52:04
58. MUNOZ LANCEROS Christian Camilo UAD 00:52:55
59. SCHULTZ Nicholas MTS 00:52:56
60. EG Niklas TFS 00:53:07
61. STORK Florian SUN 00:53:34
62. MINNAARD Marco WGG 00:54:25
63. TRATNIK Jan TBM 00:56:07
64. PADUN Mark TBM 00:56:24
65. HOULE Hugo AST 00:56:37
66. PACHER Quentin VCB 00:57:16
67. BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando AST 00:58:51
68. COLBRELLI Sonny TBM 00:58:56
69. DELAPLACE Anthony PCB 00:59:38
70. STYBAR Zdenek DQT 00:59:51
71. IMPEY Daryl MTS 01:01:08
72. KEUKELEIRE Jens LTS 01:03:07
73. OWEN Logan EF1 01:04:02
74. CAVAGNA Rémi DQT 01:04:19
75. ROUX Anthony GFC 01:05:00
76. VAKOC Petr DQT 01:05:34
77. NIEUWENHUIS Joris SUN 01:08:12
78. DE BOD Stefan TDD 01:08:29
79. PFINGSTEN Christoph BOH 01:09:22
80. COSNEFROY Benoit ALM 01:10:51
81. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael COF 01:11:47
82. MERTZ Rémy LTS 01:11:51
83. TUSVELD Martijn SUN 01:12:03
84. LAENGEN Vegard Stake UAD 01:13:30
85. LEDANOIS Kevin PCB 01:14:21
86. TEN DAM Laurens CPT 01:14:24
87. MARCZYNSKI Tomasz LTS 01:16:30
88. BENEDETTI Cesare BOH 01:16:54
89. ERVITI Imanol MOV 01:19:50
90. THEUNS Edward TFS 01:20:19
91. EENKHOORN Pascal TJV 01:20:31
92. DE KORT Koen TFS 01:21:08
93. FROHLINGER Johannes SUN 01:21:45
94. DOWSETT Alex TKA 01:23:40
95. STETINA Peter TFS 01:25:23
96. STANNARD Ian INS 01:25:50
97. SUTHERLAND Rory UAD 01:27:50
98. PIBERNIK Luka TBM 01:29:19
99. VACHON Florian PCB 01:29:30
100. WHELAN James EF1 01:30:27
101. KIRYIENKA Vasil INS 01:32:25
102. BENNETT Sam BOH 01:32:57
103. VENTER Jacobus TDD 01:34:55
104. COURTEILLE Arnaud VCB 01:35:14
105. BONNET William GFC 01:36:30
106. VAN DEN BERG Julius EF1 01:37:10







--- advertisement ---