Login / Subscribe
Language: English |
Nederlands
|
Français
|
Italiano
|
Español
|
Euskara
Homepage
News and Media
CyclingFever Weekly
Newsfeeds
Interviews
Videos
Games
Main Competition
Stage Competition
Points Competition
Combination Classification
Races
Cycling Calendar
Results
Startlists
Championships
Teams
WorldTeams
ProTeams
Continental Teams
Women WorldTeams
Women Continental Teams
Active riders
Transfer Overview
CyclingFever Ranking
Women
Transfers
Community
Forum
Chat
Groups
Login / Subscribe
Tour de l´Avenir
2018
(2.Ncup)
France / 17 August - 26 August
Edition: 55 (1138.8 Km)
Winner:
POGACAR Tadej
2017
2019
Route & Stages
Teams and Riders
Classifications
History & Statistics
Visit the official website
Twitter
Facebook
Winners of the Race
Tadej Pogacar
SLO
Editions
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
Last Winners
Palmares >>
2022
UIJTDEBROEKS Cian
2021
JOHANNESSEN Tobias Halland
2019
FOSS Tobias
2018
POGACAR Tadej
2017
BERNAL GOMEZ Egan Arley
2016
GAUDU David
2015
SOLER GIMENEZ Marc
2014
LÓPEZ MORENO Miguel Ángel
2013
FERNANDEZ ANDUJAR Rubén
2012
BARGUIL Warren
Previous
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
Next
Stage 8 >
La Bâthie
-
Crest-Voland Cohennoz
24 August
/ 81.10 kilometer
Stagewinner
:
02:11:24
MÄDER Gino
Race leader
:
21:04:35
POGACAR Tadej
Description
Result
Classification
Stage results
**
Login/Subscribe to see the full results
1.
MÄDER Gino
USUI
02:11:24
2.
SOSA CUERVO Ivan Ramiro
UCOL
02:11:39
3.
STANNARD Robert
UAUS
02:11:39
4.
VLASOV Aleksander
URUS
02:11:39
5.
POGACAR Tadej
USLO
02:11:39
6.
CHAMPOUSSIN Clément
UFRA
02:11:39
7.
MCNULTY Brandon
UUSA
02:11:39
8.
OSORIO CARVAJAL Alejandro
UCOL
02:11:39
9.
GREGAARD WILSLY Jonas
UDEN
02:11:39
10.
DUNBAR Eddie
UIRL
02:11:39
11.
FOSS Tobias
UNOR
02:11:39
12.
GALL Felix
UAUT
02:11:39
13.
BARCELÓ ARAGÓN Fernando
UESP
02:11:39
14.
ARENSMAN Thymen
UNED
02:11:39
15.
RIES Michel
ULUX
02:11:39
16.
BAGIOLI Andrea
UITA
02:11:44
17.
BATTISTELLA Samuele
UITA
02:11:44
18.
ZIMMERMANN Georg
UGER
02:11:44
19.
ALMEIDA João
UPOR
02:11:44
20.
SLEEN Torjus
UNOR
02:11:49
5
Abandoned
15.
SUNDERLAND Dylan
UAUS
DNF
34.
DUFOUR Florian
DNF
166.
MOBACH Jarno
UNED
DNF
194.
BOGUSLAWSKI Marceli
UPOL
DNF
235.
PENKO Izidor
USLO
DNF
**
Login/Subscribe to see the full results
--- advertisement ---
Pro Cycling
Calendar
Results
Startlists
Teams and Riders
News and Media
CyclingFever Weekly
Interviews
Newsfeeds
Videos
Community
Chat
Forum
Groups
Club CyclingFever
Games
Giro d´Italia
Tour de France
Vuelta a España
WorldTour competition
Spring competition
Autumn competition
About CyclingFever
History
Frequently asked questions
Make a Donation
Advertise
Cookies
Statistics