Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Route d'Occitanie 2018 (2.1)
(Route du Sud)
France  /  14 June - 17 June

Edition: 42 (732.1 Km)
Winner: VALVERDE BELMONTE Alejandro

2017    


Winners of the Race




Last Winners







14 June / 168.00 kilometer
Stagewinner:04:12:32 BOUHANNI Nacer
Race leader:04:12:22 BOUHANNI Nacer

Description
Result

Classification
Stage results
1. BOUHANNI Nacer COF 04:12:32
2. LAPORTE Christophe COF 00:00:00
3. COQUARD Bryan VCC 00:00:00
4. ABERASTURI IZAGA Jon EUS 00:00:00
5. BARBERO CUESTA Carlos MOV 00:00:00
6. GIDICH Yevgeniy AST 00:00:00
7. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:00:00
8. LEVEAU Jérémy DMP 00:00:00
9. LAWLESS Christopher SKY 00:00:00
10. BASSO Leonardo SKY 00:00:00
11. VENTURINI Clément ALM 00:00:00
12. MAURELET Flavien AUB 00:00:00
13. TOUZÉ Damien AUB 00:00:00
14. PREIDLER Georg GFC 00:00:00
15. LASTRA MARTINEZ Jonathan CJR 00:00:00
16. LE CUNFF Kévin AUB 00:00:00
17. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:00:00
18. DANIEL Maxime FST 00:00:00
19. ELISSONDE Kenny SKY 00:00:00
20. VUILLERMOZ Alexis ALM 00:00:00
21. BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS 00:00:00
22. MEURISSE Xandro WGG 00:00:00
23. TRONET Steven RLM 00:00:00
24. VAN GENECHTEN Jonas VCC 00:00:00
25. PETIT Adrien TDE 00:00:00
26. SARREAU Marc GFC 00:00:00
27. HIGUITA GARCIA Sergio Andres MZN 00:00:00
28. THOMINET Camille AUB 00:00:00
29. DOUBEY Fabien WGG 00:00:00
30. SCHULTZ Nicholas CJR 00:00:00
31. FINETTO Mauro DMP 00:00:00
32. CHERNETSKY Sergey AST 00:00:00
33. IDJOUADIENNE Pierre RLM 00:00:00
34. MADRAZO Ángel DMP 00:00:00
35. BAKELANTS Jan ALM 00:00:00
36. MATE MARDONES Luis Angel COF 00:00:00
37. BONNAMOUR Franck FST 00:00:00
38. DUPONT Hubert ALM 00:00:00
39. VILELA Ricardo MZN 00:00:00
40. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén MOV 00:00:00
41. MADOUAS Valentin GFC 00:00:00
42. JAUREGUI Quentin ALM 00:00:00
43. COSNEFROY Benoit ALM 00:00:00
44. LEDANOIS Kevin FST 00:00:00
45. FEILLU Brice FST 00:00:00
46. ROUX Anthony GFC 00:00:00
47. CHAVANEL Sylvain TDE 00:00:00
48. GARCIA SOSA Jhojan Orlando MZN 00:00:00
49. REICHENBACH Sébastien GFC 00:00:00
50. BICO MATOS Nuno Miguel Alves MOV 00:00:00
51. MAISON Jérémy FST 00:00:00
52. DEIGNAN Philip SKY 00:00:00
53. SEPULVEDA Eduardo MOV 00:00:00
54. PARDILLA BELLON Sergio CJR 00:00:00
55. KIPKEMBOI Salim BAI 00:00:00
56. CHEVRIER Clement ALM 00:00:00
57. ITURRIA SEGUROLA Mikel EUS 00:00:00
58. LUNKE Sindre Skjøstad FST 00:00:00
59. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney MOV 00:00:00
60. MORENO BAZAN Javier DMP 00:00:00
61. BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUS 00:00:00
62. COMBAUD Romain DMP 00:00:00
63. SISKEVICIUS Evaldas DMP 00:00:00
64. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 00:00:00
65. SUAZA ARANGO Bernardo MZN 00:00:00
66. ROSSETTO Stéphane COF 00:00:00
67. BAGOT Yohan VCC 00:00:00
68. RODRÍGUEZ MARTIN Cristian CJR 00:00:00
69. MOLINA CANET Antonio CJR 00:00:00
70. OFFREDO Yoann WGG 00:00:00
71. LEVARLET Guillaume AUB 00:00:00
72. SILVA Joaquim CJR 00:00:00
73. REZA Kévin VCC 00:00:00
74. LOPEZ GARCIA David SKY 00:00:00
75. RODRIGUEZ GARAIKOETXEA Óscar EUS 00:00:00
76. PICHOT Alexandre TDE 00:00:00
77. NAVARRO GARCIA Daniel COF 00:00:00
78. PAILLOT Yoann AUB 00:00:00
79. AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo MZN 00:00:00
80. SEIGLE Romain GFC 00:00:00
81. SAMITIER SAMITIER Sergio EUS 00:00:00
82. GESBERT Elie FST 00:00:00
83. GOUAULT Pierre RLM 00:00:00
84. BALDO Nicolas AUB 00:00:00
85. KOZHATAYEV Bakhtiyar AST 00:00:00
86. DUARTE AREVALO Fabio Andres MZN 00:00:00
87. ROY Jérémy GFC 00:00:00
88. FERNANDEZ CRUZ Delio DMP 00:00:00
89. ZABALA Josu CJR 00:00:00
90. DERNIES Tom RLM 00:00:00
91. MAINARD Jérôme RLM 00:00:00
92. ABRAHAM BRHANE Meron BAI 00:00:00
93. TXOPERENA MATXIKOTE Beñat EUS 00:00:00
94. KAGIMU Charles BAI 00:00:00
95. PEREZ Anthony COF 00:00:00
96. MOSER Moreno AST 00:00:00
97. KANGANGI Suleiman BAI 00:00:00
98. ANTOMARCHI Julien RLM 00:00:00
99. MOLANO BENAVIDES Juan Sebastián MZN 00:00:00
100. LE TURNIER Mathias COF 00:00:00
101. JOLY Thomas RLM 00:00:00
102. COUSIN Jerome TDE 00:00:22
103. GENE Yohann TDE 00:00:22
104. AMADORI Julien NCA 00:00:23
105. TULIK Angelo TDE 00:00:26
106. COGNET Stéphane NCA 00:00:28
107. CORBEL Erwann VCC 00:00:33
108. STALNOV Nikita AST 00:00:35
109. DIBBEN Jonathan SKY 00:00:39
110. LE BON Johan VCC 00:00:49
111. ANTONINI Simone WGG 00:00:52
112. LAMMERTINK Steven VCC 00:00:54
113. VANSPEYBROUCK Pieter WGG 00:00:59
114. BIZHIGITOV Zhandos AST 00:01:19
115. GAUDIN Damien TDE 00:01:23
116. KIPROTICH LANGAT Geoffrey BAI 00:01:46
117. COLE Brendan NCA 00:06:04

5 Abandoned
141. CARSTENSEN Lucas BAI DNF
146. SCHAFER Timo BAI DNF
162. BOUGUET Hugo NCA DNF
164. PULIDORI Jérôme NCA DNF
165. VAUBOURZEIX Thomas NCA DNS









--- advertisement ---