Login / Subscribe
Language: English |
Nederlands
|
Français
|
Italiano
|
Español
|
Euskara
Homepage
News and Media
CyclingFever Weekly
Newsfeeds
Interviews
Videos
Games
Main Competition
Stage Competition
Points Competition
Combination Classification
Races
Cycling Calendar
Results
Startlists
Championships
Teams
WorldTeams
ProTeams
Continental Teams
Women WorldTeams
Women Continental Teams
Active riders
Transfer Overview
CyclingFever Ranking
Women
Transfers
Community
Forum
Chat
Groups
Login / Subscribe
Tour de l´Avenir
2021
(2.Ncup)
France / 13 August - 22 August
Edition: 57 (1163.0 Km)
Winner:
JOHANNESSEN Tobias Halland
2019
2022
Route & Stages
Teams and Riders
Classifications
History & Statistics
Visit the official website
Twitter
Facebook
Winners of the Race
Tobias Halland Johannessen
NOR
Editions
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
Last Winners
Palmares >>
2022
UIJTDEBROEKS Cian
2021
JOHANNESSEN Tobias Halland
2019
FOSS Tobias
2018
POGACAR Tadej
2017
BERNAL GOMEZ Egan Arley
2016
GAUDU David
2015
SOLER GIMENEZ Marc
2014
LÓPEZ MORENO Miguel Ángel
2013
FERNANDEZ ANDUJAR Rubén
2012
BARGUIL Warren
Previous
0
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
Next
Stage 2 >
Laon
-
Laon
15 August
/ 27.00 kilometer
Stagewinner
:
00:30:41
VAN DIJKE Mick
Race leader
:
04:26:34
VAN DIJKE Mick
Stage type
:
Team Time Trial
Description
Result
Classification
Stage results
**
Login/Subscribe to see the full results
1.
HOOLE Daan
UNED
00:30:41
1.
LEIJNSE Enzo
UNED
00:30:41
1.
VAN UDEN Casper
UNED
00:30:41
1.
VAN DEN BERG Marijn
UNED
00:30:41
1.
LEEMREIZE Gijs
UNED
00:30:41
1.
VAN DIJKE Mick
UNED
00:30:41
2.
ROMO Javier
UESP
00:31:04
2.
RODRIGUEZ CANO Carlos
UESP
00:31:04
2.
AYUSO PESQUERA Juan
UESP
00:31:04
2.
ARRIETA LIZARRAGA Igor
UESP
00:34:50
2.
GARCÍA PIERNA Raúl
UESP
00:31:04
3.
JOHANNESSEN Tobias Halland
UNOR
00:31:05
3.
JOHANNESSEN Anders Halland
UNOR
00:31:31
3.
STAUNE-MITTET Johannes
UNOR
00:31:05
3.
WAERENSKJOLD Søren
UNOR
00:31:05
3.
HOLTER Adne
UNOR
00:32:00
3.
HVIDEBERG Jonas Iversby
UNOR
00:31:05
4.
BARONCINI Filippo
UITA
00:31:19
4.
GAROFOLI Gianmarco
UITA
00:31:19
4.
ZANA Filippo
UITA
00:31:19
2
Abandoned
42.
PLAPP Luke
UAUS
DNS
54.
KABAS Maximilian
UAUT
DNS
**
Login/Subscribe to see the full results
--- advertisement ---
Pro Cycling
Calendar
Results
Startlists
Teams and Riders
News and Media
CyclingFever Weekly
Interviews
Newsfeeds
Videos
Community
Chat
Forum
Groups
Club CyclingFever
Games
Giro d´Italia
Tour de France
Vuelta a España
WorldTour competition
Spring competition
Autumn competition
About CyclingFever
History
Frequently asked questions
Make a Donation
Advertise
Cookies
Statistics