Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol | Euskara

Login / Subscribe   
CRO Race 2019 (2.1)
(Tour of Croatia-Kroz Hrvatsku)
Croatia  /  1 October - 6 October

Edition: 5 (1022.0 Km)
Winner: YATES Adam

2018    



Winners of the Race


Last Winners







Stage 5 > Rabac - Platak
5 October / 142.00 kilometer
Stagewinner:03:40:01 YATES Adam
Race leader:17:34:46 YATES Adam

Description
Result

Classification
Stage results
1. YATES Adam MTS 03:40:01
2. VILLELLA Davide AST 03:40:11
3. DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 03:40:11
4. ROLLAND Pierre VCB 03:40:11
5. NOVAK Domen TBM 03:40:12
6. EARLE Nathan ICA 03:40:18
7. ZEITS Andrey AST 03:40:23
8. GUERIN Alexis DMP 03:40:50
9. COVILI Luca BRD 03:40:54
10. BADILATTI Matteo ICA 03:41:11
11. RIVERA SERRANO Kevin ANS 03:41:15
12. BOOKWALTER Brent MTS 03:41:32
13. BAX Sjoerd MET 03:41:35
14. ZOIDL Riccardo CPT 03:41:38
15. ROGINA Radoslav ADR 03:41:40
16. CHEVALIER Maxime VCB 03:42:05
17. PAUWELS Serge CPT 03:42:34
18. PRONSKIY Vadim AST 03:42:38
19. TORRES AGUDELO Rodolfo Andres ILU 03:42:44
20. MORENO BAZAN Javier DMP 03:42:44
21. FINETTO Mauro DMP 03:44:21
22. PACHER Quentin VCB 03:44:21
23. BUDYAK Anatoliy WIB 03:44:23
24. BRAJKOVIC Janez ADR 03:44:50
25. RUMAC Josip ANS 03:45:53
26. PLAZA MOLINA Ruben ICA 03:48:32
27. SCOTSON Callum MTS 03:49:02
28. BARON CASTILLO Felix Alejandro ILU 03:49:28
29. ROSSKOPF Joey CPT 03:50:02
30. M▄LLER Patrick VCB 03:50:02
31. JEANNES Matthieu ILU 03:51:09
32. GIDICH Yevgeniy AST 03:51:44
33. RÍBER Dominik PUS 03:53:54
34. ENGELHARDT Felix TIR 03:53:56
35. BOLE Grega TBM 03:54:09
36. PIBERNIK Luka TBM 03:54:09
37. CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo ILU 03:54:14
38. VAN DEN BERG Lars MET 03:55:48
39. BIZHIGITOV Zhandos AST 03:56:19
40. PRAH Aljaz LGS 03:56:22
41. MAESTRI Mirco BRD 03:56:22
42. WARCHOL Bartosz WIB 03:56:22
43. COURTEILLE Arnaud VCB 03:56:22
44. BAJC Andi RSW 03:56:22
45. PATERSKI Maciej WIB 03:56:22
46. ZIMMERMANN Georg CPT 03:56:22
47. FRIEDRICH Marco TIR 03:56:22
48. OMRZEL Aljaz ADR 03:56:22
49. TRATNIK Jan TBM 03:56:22
50. FERNANDEZ CRUZ Delio DMP 03:56:22
51. RAPP Jonas HAC 03:56:22
52. BOUWMANS Dylan MET 03:56:22
53. GAUTIER Cyril VCB 03:56:22
54. KRUL Stef MET 03:56:22
55. HAUSSLER Heinrich TBM 03:56:22
56. GROSELJ Matic LGS 03:56:22
57. FEDELI Alessandro DMP 03:56:22
58. TEN DAM Laurens CPT 03:56:22
59. KISTOWSKI Kacper WIB 03:57:00
60. CATAFORD Alexander ICA 03:57:12
61. VAN DER TUUK Danny MET 03:57:12
62. RIVI Samuele TIR 04:02:46
63. EDMONDSON Alexander MTS 04:02:46
64. DE BACKER Bert VCB 04:04:15
65. FOMINYKH Daniil AST 04:04:15
66. LONGHITANO Claudio ILU 04:04:15
67. LEHNER Daniel RSW 04:04:15
68. HILL Ben LGS 04:04:15
69. FOUCHE James MTS 04:04:15
70. DINKLER Jonathan PUS 04:04:15
71. NOLDE Tobias PUS 04:04:15
72. NATAROV Yuriy AST 04:04:15
73. MANDRYSCH John PUS 04:04:15
74. DE KLEIJN Arvid MET 04:04:15
75. HRINKOW Dominik HAC 04:04:15
76. BOGUSLAWSKI Marceli WIB 04:04:15
77. GAMPER Patrick TIR 04:04:15
78. RUCIGAJ Ziga LGS 04:04:15
79. PODLASKI Michal WIB 04:04:15
80. PER David ADR 04:04:15
81. KRIZEK Matthias RSW 04:04:15
82. GAMPER Florian TIR 04:04:15
83. WILDAUER Markus TIR 04:04:15
84. KIERNER Florian RSW 04:04:15
85. BRESCIANI Michael BRD 04:04:15
86. FRAPPORTI Mattia ANS 04:05:44
87. RAJOVIC Dusan ADR 04:06:13
88. KATRASNIK Gasper ADR 04:06:13
89. HOFER Andreas HAC 04:06:13
90. SIMION Paolo BRD 04:07:08
91. PESSOT Alessandro BRD 04:07:08
92. LODERER Timon HAC 04:07:08
93. KUMP Marko ADR 04:07:08
94. CARBONI Giovanni BRD 04:07:08
95. KOROSEC Rok LGS 04:07:08
96. MARONESE Marco BRD 04:07:08
97. GUY Timothy LGS 04:16:24
98. SONNLEITNER Jonas PUS 04:16:24

7 Abandoned
22. BEWLEY Sam MTS DNS
27. PE┴K Barnabas MTS DNF
62. GROSU Eduard Michael DMP DNF
106. RABITSCH Stephan RSW DNS
161. EICHINGER Daniel HAC DNS
171. J─GELER Robert PUS DNF
176. ASCHENBRENNER Michel PUS DNF








--- advertisement ---