Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol | Euskara

Login / Subscribe   
Paris-Nice 2020 (2.UWT)
(Paris - Nice)
France  /  8 March - 15 March

Edition: 78 (1218.5 Km)
Winner: SCHACHMANN Maximilian

2019    



Videos (7)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







9 March / 166.50 kilometer / Start: 12:35 / Finish: 16:25
Stage results
1. NIZZOLO Giacomo NTT 03:49:57
2. ACKERMANN Pascal BOH 00:00:00
3. STUYVEN Jasper TFS 00:00:00
4. POLITT Nils ISN 00:00:00
5. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 00:00:00
6. W▄RTZ SCHMIDT Mads ISN 00:00:00
7. NIBALI Vincenzo TFS 00:00:03
8. SCHACHMANN Maximilian BOH 00:00:03
9. GRO▀SCHARTNER Felix BOH 00:00:03
10. NEILANDS Krists ISN 00:00:03
11. SAGAN Peter BOH 00:00:03
12. WALSCHEID Max NTT 00:00:18
13. VIVIANI Elia COF 00:00:18
14. HOFSTETTER Hugo ISN 00:00:18
15. NAESEN Oliver ALM 00:00:18
16. SISKEVICIUS Evaldas NDP 00:00:18
17. KIRSCH Alex TFS 00:00:18
18. BARDET Romain ALM 00:00:18
19. KONRAD Patrick BOH 00:00:18
20. PINOT Thibaut GFC 00:00:18
21. MOLARD Rudy GFC 00:00:18
22. PEDERSEN Mads TFS 00:00:18
23. GOGL Michael NTT 00:00:18
24. CHEREL MickaŰl ALM 00:00:18
25. VANMARCKE Sep EF1 00:00:18
26. PARET-PEINTRE AurÚlien ALM 00:00:18
27. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:00:18
28. K▄NG Stefan GFC 00:00:18
29. PASQUALON Andrea CWG 00:00:36
30. RAJOVIC Dusan NDP 00:00:36
31. DEGENKOLB John LTS 00:00:36
32. MATTHEWS Michael SUN 00:00:36
33. LUDVIGSSON Tobias GFC 00:00:36
34. BENOOT Tiesj SUN 00:00:36
35. GIBBONS Ryan NTT 00:00:36
36. TOUZ╔ Damien COF 00:00:36
37. DUCHESNE Antoine GFC 00:00:36
38. KRAGH ANDERSEN S°ren SUN 00:00:36
39. GILBERT Philippe LTS 00:00:36
40. DOUBEY Fabien CWG 00:00:36
41. KANGERT Tanel EF1 00:00:36
42. TEUNS Dylan TBM 00:00:36
43. BETTIOL Alberto EF1 00:00:36
44. LEMOINE Cyril COF 00:00:36
45. WOODS Michael EF1 00:00:36
46. HAUSSLER Heinrich TBM 00:00:36
47. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:00:36
48. SCULLY Thomas EF1 00:00:47
49. SCHWARZMANN Michael BOH 00:01:17
50. EEKHOFF Nils SUN 00:01:22
51. MORKOV Michael DQT 00:01:25
52. CAMPENAERTS Victor NTT 00:01:25
53. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:01:25
54. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander ARK 00:01:25
55. ARNDT Nikias SUN 00:01:25
56. COQUARD Bryan VCB 00:01:25
57. LE GAC Olivier GFC 00:01:25
58. BOL Cees SUN 00:01:25
59. BOUHANNI Nacer ARK 00:01:25
60. DE BUYST Jasper LTS 00:01:25
61. THEUNS Edward TFS 00:01:25
62. STYBAR Zdenek DQT 00:01:25
63. SWIFT Connor ARK 00:01:31
64. ASGREEN Kasper DQT 00:01:44
65. CALMEJANE Lilian TDE 00:02:21
66. MARTIN Guillaume COF 00:02:21
67. JUNGELS Bob DQT 00:02:21
68. BARTHE Cyril VCB 00:03:05
69. MULLEN Ryan TFS 00:03:05
70. VAN POPPEL Boy CWG 00:03:05
71. TRATNIK Jan TBM 00:03:05
72. VAN GARDEREN Tejay EF1 00:03:05
73. VERMOTE Julien COF 00:03:05
74. SARREAU Marc GFC 00:03:05
75. ALLEGAERT Piet COF 00:03:05
76. SAGAN Juraj BOH 00:03:05
77. BILBAO LËPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 00:03:05
78. DECLERCQ Tim DQT 00:03:05
79. DE GENDT AimÚ CWG 00:03:05
80. BOIVIN Guillaume ISN 00:03:05
81. DENZ Nico SUN 00:03:05
82. VALGREN ANDERSEN Michael NTT 00:03:05
83. BACKAERT Frederik VCB 00:03:05
84. DRUCKER Jean Pierre BOH 00:03:05
85. VAN GESTEL Dries TDE 00:03:05
86. BENNETT Sam DQT 00:03:05
87. COSNEFROY Benoit ALM 00:03:05
88. KLUGE Roger LTS 00:03:05
89. NAVARDAUSKAS Ramunas NDP 00:03:37
90. COMBAUD Romain NDP 00:03:37
91. D═AZ GALLEGO JosÚ Manuel NDP 00:03:37
92. MEURISSE Xandro CWG 00:03:37
93. ROSA Diego ARK 00:03:37
94. ANACONA Winner Anrew ARK 00:03:37
95. PERNSTEINER Hermann TBM 00:03:37
96. ARMEE Sander LTS 00:03:37
97. EL FARES Julien NDP 00:03:37
98. TRARIEUX Julien NDP 00:03:37
99. PETERS Nans ALM 00:03:37
100. KREUZIGER Roman NTT 00:03:37
101. PORTE Richie TFS 00:03:37
102. NOVAK Domen TBM 00:03:37
103. SCHÍNBERGER Sebastian VCB 00:03:37
104. CARUSO Damiano TBM 00:03:37
105. LAMPAERT Yves DQT 00:03:37
106. TERPSTRA Niki TDE 00:03:37
107. SIMON Julien TDE 00:03:37
108. DEBUSSCHERE Jens VCB 00:03:37
109. VANSPEYBROUCK Pieter CWG 00:03:37
110. PACHER Quentin VCB 00:03:37
111. CRADDOCK Lawson EF1 00:03:37
112. DE GENDT Thomas LTS 00:05:29
113. HAMILTON Chris SUN 00:05:35
114. O'CONNOR Ben Alexander NTT 00:05:35
115. EDET Nicolas COF 00:05:35
116. LATOUR Pierre ALM 00:05:35
117. ELISSONDE Kenny TFS 00:05:35
118. PETIT Adrien TDE 00:05:35
119. GOUGEARD Alexis ALM 00:05:35
120. GAUTIER Cyril VCB 00:05:35
121. DEVRIENDT Tom CWG 00:05:35
122. PEREZ Anthony COF 00:05:35
123. TURGIS Anthony TDE 00:05:35
124. FRISON Frederik LTS 00:05:35
125. BONIFAZIO Niccolo TDE 00:09:11
126. EWAN Caleb LTS 00:09:11
127. REZA KÚvin VCB 00:09:11
128. VAN ASBROECK Tom ISN 00:09:33
129. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney ARK 00:09:33
130. BARBIER Rudy ISN 00:09:33
131. BIERMANS Jenthe ISN 00:09:33
132. MCLAY Daniel ARK 00:11:21
133. HIVERT Jonathan TDE 00:11:21









--- advertisement ---