Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Paris-Nice 2020 (2.UWT)
(Paris - Nice)
France  /  8 March - 15 March

Edition: 78 (1218.5 Km)
Winner: SCHACHMANN Maximilian

2019    



Videos (7)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







10 March / 214.00 kilometer / Start: 11:20 / Finish: 16:25
Stage results
1. GARCIA CORTINA Ivan TBM 05:49:55
2. SAGAN Peter BOH 00:00:00
3. PASQUALON Andrea CWG 00:00:00
4. BOL Cees SUN 00:00:00
5. BOUHANNI Nacer ARK 00:00:00
6. BARBIER Rudy ISN 00:00:00
7. TURGIS Anthony TDE 00:00:00
8. NIZZOLO Giacomo NTT 00:00:00
9. WÜRTZ SCHMIDT Mads ISN 00:00:00
10. NAESEN Oliver ALM 00:00:00
11. NEILANDS Krists ISN 00:00:00
12. SARREAU Marc GFC 00:00:00
13. SCHACHMANN Maximilian BOH 00:00:00
14. TEUNS Dylan TBM 00:00:00
15. SWIFT Connor ARK 00:00:00
16. GROßSCHARTNER Felix BOH 00:00:03
17. POLITT Nils ISN 00:00:03
18. MOLARD Rudy GFC 00:00:03
19. BENOOT Tiesj SUN 00:00:03
20. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 00:00:03
21. VAN ASBROECK Tom ISN 00:00:03
22. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander ARK 00:00:03
23. SISKEVICIUS Evaldas NDP 00:00:03
24. GILBERT Philippe LTS 00:00:03
25. KANGERT Tanel EF1 00:00:03
26. DOUBEY Fabien CWG 00:00:03
27. KRAGH ANDERSEN Søren SUN 00:00:03
28. BONIFAZIO Niccolo TDE 00:00:03
29. ALLEGAERT Piet COF 00:00:03
30. NIBALI Vincenzo TFS 00:00:03
31. ROSA Diego ARK 00:00:03
32. PINOT Thibaut GFC 00:00:03
33. MATTHEWS Michael SUN 00:00:03
34. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:00:03
35. KONRAD Patrick BOH 00:00:03
36. MARTIN Guillaume COF 00:00:03
37. KÜNG Stefan GFC 00:00:03
38. STUYVEN Jasper TFS 00:00:03
39. JUNGELS Bob DQT 00:00:03
40. BARDET Romain ALM 00:00:03
41. KREUZIGER Roman NTT 00:00:03
42. TOUZÉ Damien COF 00:00:03
43. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:00:03
44. ARNDT Nikias SUN 00:00:03
45. FRISON Frederik LTS 00:00:03
46. VALGREN ANDERSEN Michael NTT 00:00:03
47. VANMARCKE Sep EF1 00:00:03
48. ASGREEN Kasper DQT 00:00:03
49. DENZ Nico SUN 00:00:03
50. LE GAC Olivier GFC 00:00:03
51. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 00:00:03
52. VIVIANI Elia COF 00:00:03
53. EEKHOFF Nils SUN 00:00:03
54. DUCHESNE Antoine GFC 00:00:03
55. THEUNS Edward TFS 00:00:03
56. HAUSSLER Heinrich TBM 00:00:03
57. LEMOINE Cyril COF 00:00:03
58. DE BUYST Jasper LTS 00:00:03
59. DEGENKOLB John LTS 00:00:03
60. EWAN Caleb LTS 00:00:03
61. SCHÖNBERGER Sebastian VCB 00:01:53
62. COMBAUD Romain NDP 00:01:53
63. GIBBONS Ryan NTT 00:01:53
64. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney ARK 00:01:53
65. PERNSTEINER Hermann TBM 00:01:53
66. PETIT Adrien TDE 00:01:53
67. CHEREL Mickaël ALM 00:01:53
68. SAGAN Juraj BOH 00:01:53
69. TRARIEUX Julien NDP 00:01:53
70. VERMOTE Julien COF 00:01:53
71. DRUCKER Jean Pierre BOH 00:01:53
72. CAMPENAERTS Victor NTT 00:01:53
73. DE GENDT Aimé CWG 00:01:53
74. HOFSTETTER Hugo ISN 00:00:03
75. PETERS Nans ALM 00:02:18
76. LAMPAERT Yves DQT 00:00:03
77. STYBAR Zdenek DQT 00:00:03
78. BENNETT Sam DQT 00:00:03
79. MORKOV Michael DQT 00:00:03
80. KLUGE Roger LTS 00:03:18
81. LUDVIGSSON Tobias GFC 00:03:29
82. CARUSO Damiano TBM 00:03:29
83. DECLERCQ Tim DQT 00:04:24
84. ACKERMANN Pascal BOH 00:04:24
85. KIRSCH Alex TFS 00:04:33
86. PEDERSEN Mads TFS 00:04:33
87. MCLAY Daniel ARK 00:04:33
88. TRATNIK Jan TBM 00:04:55
89. SCULLY Thomas EF1 00:05:04
90. GAUTIER Cyril VCB 00:05:32
91. COQUARD Bryan VCB 00:05:32
92. DEBUSSCHERE Jens VCB 00:05:32
93. BACKAERT Frederik VCB 00:05:32
94. BARTHE Cyril VCB 00:05:32
95. PARET-PEINTRE Aurélien ALM 00:05:37
96. DE GENDT Thomas LTS 00:05:50
97. ARMEE Sander LTS 00:05:50
98. EDET Nicolas COF 00:05:50
99. TERPSTRA Niki TDE 00:05:50
100. HAMILTON Chris SUN 00:05:50
101. NAVARDAUSKAS Ramunas NDP 00:05:50
102. RAJOVIC Dusan NDP 00:05:50
103. NOVAK Domen TBM 00:05:50
104. SCHWARZMANN Michael BOH 00:05:50
105. DÍAZ GALLEGO José Manuel NDP 00:05:50
106. ELISSONDE Kenny TFS 00:05:50
107. PEREZ Anthony COF 00:05:50
108. REZA Kévin VCB 00:05:50
109. PACHER Quentin VCB 00:05:50
110. SIMON Julien TDE 00:05:50
111. ANACONA Winner Anrew ARK 00:05:50
112. LATOUR Pierre ALM 00:05:50
113. CALMEJANE Lilian TDE 00:05:50
114. GOUGEARD Alexis ALM 00:05:50
115. BETTIOL Alberto EF1 00:05:50
116. COSNEFROY Benoit ALM 00:05:50
117. MEURISSE Xandro CWG 00:05:50
118. PORTE Richie TFS 00:05:50
119. VAN GARDEREN Tejay EF1 00:05:50
120. MULLEN Ryan TFS 00:05:50
121. VAN POPPEL Boy CWG 00:05:50
122. VAN GESTEL Dries TDE 00:05:50
123. VANSPEYBROUCK Pieter CWG 00:05:50
124. WOODS Michael EF1 00:05:50
125. CRADDOCK Lawson EF1 00:05:50
126. O'CONNOR Ben Alexander NTT 00:05:50
127. DEVRIENDT Tom CWG 00:06:01
128. BIERMANS Jenthe ISN 00:07:59
129. BOIVIN Guillaume ISN 00:07:59
130. WALSCHEID Max NTT 00:08:52
131. GOGL Michael NTT 00:08:52
132. HIVERT Jonathan TDE 00:12:09
133. EL FARES Julien NDP 00:19:01







--- advertisement ---