Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol | Euskara

Login / Subscribe   
Paris-Nice 2020 (2.UWT)
(Paris - Nice)
France  /  8 March - 15 March

Edition: 78 (1218.5 Km)
Winner: SCHACHMANN Maximilian

2019    



Videos (7)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







11 March / 15.50 kilometer / Start: 13:25 / Finish: 16:25
Stagewinner:18:51:00 KRAGH ANDERSEN S°ren
Race leader:13:30:58 SCHACHMANN Maximilian
Stage type:Individual Time Trial

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. KRAGH ANDERSEN S°ren SUN 18:51:00
2. SCHACHMANN Maximilian BOH 00:06:00
3. ASGREEN Kasper DQT 00:12:00
4. DE GENDT Thomas LTS 00:13:00
5. BILBAO LËPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 00:15:00
6. CAMPENAERTS Victor NTT 00:17:00
7. MATTHEWS Michael SUN 00:18:00
8. K▄NG Stefan GFC 00:26:00
9. LUDVIGSSON Tobias GFC 00:27:00
10. CRADDOCK Lawson EF1 00:29:00
11. KANGERT Tanel EF1 00:33:00
12. JUNGELS Bob DQT 00:33:00
13. TRATNIK Jan TBM 00:33:00
14. PORTE Richie TFS 00:34:00
15. BENOOT Tiesj SUN 00:36:00
16. TEUNS Dylan TBM 00:36:00
17. GRO▀SCHARTNER Felix BOH 00:36:00
18. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:36:00
19. CARUSO Damiano TBM 00:40:00
20. LATOUR Pierre ALM 00:40:00
21. VAN GARDEREN Tejay EF1 00:42:00
22. POLITT Nils ISN 00:43:00
23. GOUGEARD Alexis ALM 00:45:00
24. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 00:46:00
25. EEKHOFF Nils SUN 00:48:00
26. PINOT Thibaut GFC 00:50:00
27. MOLARD Rudy GFC 00:50:00
28. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander ARK 00:51:00
29. W▄RTZ SCHMIDT Mads ISN 00:52:00
30. NIBALI Vincenzo TFS 00:53:00
31. KONRAD Patrick BOH 00:53:00
32. PARET-PEINTRE AurÚlien ALM 00:56:00
33. ANACONA Winner Anrew ARK 00:58:00
34. FRISON Frederik LTS 00:58:00
35. EDET Nicolas COF 01:01:00
36. TOUZ╔ Damien COF 01:01:00
37. COSNEFROY Benoit ALM 01:02:00
38. O'CONNOR Ben Alexander NTT 01:03:00
39. BARDET Romain ALM 01:04:00
40. LAMPAERT Yves DQT 01:05:00
41. CALMEJANE Lilian TDE 01:05:00
42. MARTIN Guillaume COF 01:06:00
43. PETERS Nans ALM 01:08:00
44. MEURISSE Xandro CWG 01:08:00
45. NIZZOLO Giacomo NTT 01:08:00
46. NEILANDS Krists ISN 01:10:00
47. STUYVEN Jasper TFS 01:10:00
48. SAGAN Peter BOH 01:10:00
49. PEREZ Anthony COF 01:11:00
50. GILBERT Philippe LTS 01:12:00
51. GIBBONS Ryan NTT 01:15:00
52. PEDERSEN Mads TFS 01:16:00
53. PERNSTEINER Hermann TBM 01:16:00
54. ARNDT Nikias SUN 01:17:00
55. DOUBEY Fabien CWG 01:17:00
56. STYBAR Zdenek DQT 01:19:00
57. TERPSTRA Niki TDE 01:20:00
58. DEGENKOLB John LTS 01:20:00
59. HAMILTON Chris SUN 01:21:00
60. LEMOINE Cyril COF 01:22:00
61. NAESEN Oliver ALM 01:22:00
62. DE BUYST Jasper LTS 01:24:00
63. GOGL Michael NTT 01:24:00
64. VALGREN ANDERSEN Michael NTT 01:25:00
65. TURGIS Anthony TDE 01:25:00
66. WOODS Michael EF1 01:27:00
67. LE GAC Olivier GFC 01:31:00
68. VAN ASBROECK Tom ISN 01:33:00
69. LADAGNOUS Matthieu GFC 01:33:00
70. DRUCKER Jean Pierre BOH 01:33:00
71. VERMOTE Julien COF 01:34:00
72. BIERMANS Jenthe ISN 01:35:00
73. KIRSCH Alex TFS 01:37:00
74. DE GENDT AimÚ CWG 01:43:00
75. SARREAU Marc GFC 01:45:00
76. ROSA Diego ARK 01:45:00
77. SIMON Julien TDE 01:45:00
78. KREUZIGER Roman NTT 01:46:00
79. BETTIOL Alberto EF1 01:46:00
80. THEUNS Edward TFS 01:50:00
81. SISKEVICIUS Evaldas NDP 01:50:00
82. DENZ Nico SUN 01:50:00
83. SWIFT Connor ARK 01:51:00
84. SCULLY Thomas EF1 01:51:00
85. DECLERCQ Tim DQT 01:52:00
86. VANMARCKE Sep EF1 01:58:00
87. HAUSSLER Heinrich TBM 01:59:00
88. ELISSONDE Kenny TFS 02:00:00
89. COMBAUD Romain NDP 02:00:00
90. VAN GESTEL Dries TDE 02:00:00
91. EWAN Caleb LTS 02:01:00
92. NAVARDAUSKAS Ramunas NDP 02:02:00
93. DEVRIENDT Tom CWG 02:02:00
94. VIVIANI Elia COF 02:03:00
95. PACHER Quentin VCB 02:03:00
96. ARMEE Sander LTS 02:04:00
97. TRARIEUX Julien NDP 02:04:00
98. MORKOV Michael DQT 02:04:00
99. KLUGE Roger LTS 02:04:00
100. CHEREL MickaŰl ALM 02:05:00
101. MULLEN Ryan TFS 02:12:00
102. COQUARD Bryan VCB 02:16:00
103. BACKAERT Frederik VCB 02:17:00
104. GAUTIER Cyril VCB 02:17:00
105. PASQUALON Andrea CWG 02:19:00
106. RAJOVIC Dusan NDP 02:19:00
107. BOUHANNI Nacer ARK 02:28:00
108. DUCHESNE Antoine GFC 02:29:00
109. ALLEGAERT Piet COF 02:29:00
110. HOFSTETTER Hugo ISN 02:32:00
111. VANSPEYBROUCK Pieter CWG 02:33:00
112. SCHWARZMANN Michael BOH 02:33:00
113. DEBUSSCHERE Jens VCB 02:35:00
114. SCHÍNBERGER Sebastian VCB 02:35:00
115. BARBIER Rudy ISN 02:37:00
116. BARTHE Cyril VCB 02:38:00
117. EL FARES Julien NDP 02:39:00
118. BONIFAZIO Niccolo TDE 02:39:00
119. GARCIA CORTINA Ivan TBM 02:40:00
120. VAN POPPEL Boy CWG 02:41:00
121. HIVERT Jonathan TDE 02:41:00
122. NOVAK Domen TBM 02:45:00
123. SAGAN Juraj BOH 02:47:00
124. BOL Cees SUN 02:49:00
125. ACKERMANN Pascal BOH 02:51:00
126. PETIT Adrien TDE 02:51:00
127. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney ARK 02:56:00
128. REZA KÚvin VCB 03:05:00
129. D═AZ GALLEGO JosÚ Manuel NDP 03:16:00
130. MCLAY Daniel ARK 04:07:00

3 Abandoned
43. BENNETT Sam DQT DNS
128. WALSCHEID Max NTT DNS
134. BOIVIN Guillaume ISN DNS









--- advertisement ---