Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Paris-Nice 2020 (2.UWT)
(Paris - Nice)
France  /  8 March - 15 March

Edition: 78 (1218.5 Km)
Winner: SCHACHMANN Maximilian

2019    



Videos (7)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







12 March / 227.00 kilometer / Start: 11:00 / Finish: 16:20
Stage results
1. BONIFAZIO Niccolo TDE 05:18:02
2. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:00:00
3. SAGAN Peter BOH 00:00:00
4. BOUHANNI Nacer ARK 00:00:00
5. HOFSTETTER Hugo ISN 00:00:00
6. PASQUALON Andrea CWG 00:00:00
7. DEGENKOLB John LTS 00:00:00
8. VIVIANI Elia COF 00:00:00
9. COQUARD Bryan VCB 00:00:00
10. SARREAU Marc GFC 00:00:00
11. NIZZOLO Giacomo NTT 00:00:00
12. STUYVEN Jasper TFS 00:00:00
13. TRATNIK Jan TBM 00:00:00
14. STYBAR Zdenek DQT 00:00:00
15. RAJOVIC Dusan NDP 00:00:00
16. BOL Cees SUN 00:00:00
17. SCHACHMANN Maximilian BOH 00:00:00
18. SISKEVICIUS Evaldas NDP 00:00:00
19. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 00:00:00
20. MORKOV Michael DQT 00:00:00
21. MATTHEWS Michael SUN 00:00:00
22. GROßSCHARTNER Felix BOH 00:00:00
23. ANACONA Winner Anrew ARK 00:00:00
24. VAN ASBROECK Tom ISN 00:00:00
25. PINOT Thibaut GFC 00:00:00
26. POLITT Nils ISN 00:00:00
27. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander ARK 00:00:00
28. WÜRTZ SCHMIDT Mads ISN 00:00:00
29. MEURISSE Xandro CWG 00:00:00
30. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 00:00:00
31. KANGERT Tanel EF1 00:00:00
32. MOLARD Rudy GFC 00:00:00
33. TEUNS Dylan TBM 00:00:00
34. TRARIEUX Julien NDP 00:00:00
35. NIBALI Vincenzo TFS 00:00:00
36. GIBBONS Ryan NTT 00:00:00
37. CHEREL Mickaël ALM 00:00:00
38. DUCHESNE Antoine GFC 00:00:00
39. KRAGH ANDERSEN Søren SUN 00:00:00
40. KONRAD Patrick BOH 00:00:00
41. BENOOT Tiesj SUN 00:00:00
42. SWIFT Connor ARK 00:00:00
43. BARDET Romain ALM 00:00:00
44. MARTIN Guillaume COF 00:00:00
45. DOUBEY Fabien CWG 00:00:00
46. NEILANDS Krists ISN 00:00:00
47. COMBAUD Romain NDP 00:00:00
48. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:00:00
49. CARUSO Damiano TBM 00:00:00
50. ASGREEN Kasper DQT 00:00:00
51. DECLERCQ Tim DQT 00:00:00
52. KÜNG Stefan GFC 00:00:00
53. ARNDT Nikias SUN 00:00:00
54. THEUNS Edward TFS 00:00:00
55. LATOUR Pierre ALM 00:00:00
56. GILBERT Philippe LTS 00:00:00
57. DE BUYST Jasper LTS 00:00:00
58. JUNGELS Bob DQT 00:00:00
59. PARET-PEINTRE Aurélien ALM 00:00:00
60. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney ARK 00:00:00
61. LE GAC Olivier GFC 00:00:00
62. PETERS Nans ALM 00:00:00
63. PERNSTEINER Hermann TBM 00:00:00
64. TOUZÉ Damien COF 00:00:00
65. PORTE Richie TFS 00:00:00
66. VAN POPPEL Boy CWG 00:00:00
67. COSNEFROY Benoit ALM 00:00:00
68. KREUZIGER Roman NTT 00:00:00
69. LEMOINE Cyril COF 00:00:15
70. DÍAZ GALLEGO José Manuel NDP 00:00:19
71. VANMARCKE Sep EF1 00:00:20
72. EEKHOFF Nils SUN 00:00:20
73. SCHÖNBERGER Sebastian VCB 00:00:20
74. LUDVIGSSON Tobias GFC 00:00:20
75. BARTHE Cyril VCB 00:00:20
76. ELISSONDE Kenny TFS 00:00:20
77. KLUGE Roger LTS 00:00:25
78. TURGIS Anthony TDE 00:00:30
79. ALLEGAERT Piet COF 00:00:30
80. HAUSSLER Heinrich TBM 00:00:44
81. SCHWARZMANN Michael BOH 00:00:49
82. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:00:49
83. VALGREN ANDERSEN Michael NTT 00:00:54
84. PACHER Quentin VCB 00:00:54
85. MCLAY Daniel ARK 00:00:54
86. SCULLY Thomas EF1 00:00:54
87. DE GENDT Aimé CWG 00:01:10
88. KIRSCH Alex TFS 00:01:14
89. DEBUSSCHERE Jens VCB 00:01:19
90. PEDERSEN Mads TFS 00:01:22
91. REZA Kévin VCB 00:01:45
92. GOUGEARD Alexis ALM 00:02:53
93. PEREZ Anthony COF 00:02:53
94. EDET Nicolas COF 00:02:59
95. DE GENDT Thomas LTS 00:02:59
96. EWAN Caleb LTS 00:00:00
97. VERMOTE Julien COF 00:03:08
98. LAMPAERT Yves DQT 00:04:09
99. VANSPEYBROUCK Pieter CWG 00:04:09
100. BETTIOL Alberto EF1 00:04:09
101. DEVRIENDT Tom CWG 00:04:09
102. TERPSTRA Niki TDE 00:04:09
103. CALMEJANE Lilian TDE 00:04:09
104. HIVERT Jonathan TDE 00:04:09
105. MULLEN Ryan TFS 00:04:09
106. GOGL Michael NTT 00:04:09
107. GAUTIER Cyril VCB 00:04:09
108. DENZ Nico SUN 00:08:03
109. O'CONNOR Ben Alexander NTT 00:08:03
110. HAMILTON Chris SUN 00:08:03
111. ARMEE Sander LTS 00:08:03
112. CAMPENAERTS Victor NTT 00:08:03
113. VAN GESTEL Dries TDE 00:08:03
114. FRISON Frederik LTS 00:08:03
115. PETIT Adrien TDE 00:08:05
116. SAGAN Juraj BOH 00:12:29
117. NOVAK Domen TBM 00:12:29
118. NAVARDAUSKAS Ramunas NDP 00:12:29
119. BARBIER Rudy ISN 00:12:29
120. DRUCKER Jean Pierre BOH 00:12:29
121. BIERMANS Jenthe ISN 00:12:29
122. SIMON Julien TDE 00:12:29

8 Abandoned
17. ROSA Diego ARK DNF
32. ACKERMANN Pascal BOH DNF
56. NAESEN Oliver ALM DNF
103. CRADDOCK Lawson EF1 DNF
106. VAN GARDEREN Tejay EF1 DNS
108. WOODS Michael EF1 DNF
141. EL FARES Julien NDP DNF
162. BACKAERT Frederik VCB DNF







--- advertisement ---