Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol | Euskara

Login / Subscribe   
Paris-Nice 2020 (2.UWT)
(Paris - Nice)
France  /  8 March - 15 March

Edition: 78 (1218.5 Km)
Winner: SCHACHMANN Maximilian

2019    



Videos (7)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







Stage 6 > Sorgues - Apt
13 March / 161.50 kilometer / Start: 12:30 / Finish: 16:25
Stagewinner:03:57:02 BENOOT Tiesj
Race leader:22:46:24 SCHACHMANN Maximilian

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. BENOOT Tiesj SUN 03:57:02
2. MATTHEWS Michael SUN 00:00:22
3. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 00:00:22
4. JUNGELS Bob DQT 00:00:22
5. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:00:22
6. NIBALI Vincenzo TFS 00:00:22
7. PINOT Thibaut GFC 00:00:22
8. MARTIN Guillaume COF 00:00:22
9. MOLARD Rudy GFC 00:00:22
10. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander ARK 00:00:22
11. GRO▀SCHARTNER Felix BOH 00:00:22
12. SCHACHMANN Maximilian BOH 00:00:22
13. CALMEJANE Lilian TDE 00:00:43
14. MEURISSE Xandro CWG 00:00:43
15. KANGERT Tanel EF1 00:00:43
16. DOUBEY Fabien CWG 00:00:43
17. DE GENDT Thomas LTS 00:00:53
18. CHEREL MickaŰl ALM 00:01:01
19. VALGREN ANDERSEN Michael NTT 00:01:01
20. PARET-PEINTRE AurÚlien ALM 00:01:01
21. GILBERT Philippe LTS 00:01:01
22. KRAGH ANDERSEN S°ren SUN 00:02:48
23. KREUZIGER Roman NTT 00:03:18
24. COMBAUD Romain NDP 00:03:18
25. POLITT Nils ISN 00:03:18
26. STYBAR Zdenek DQT 00:03:18
27. STUYVEN Jasper TFS 00:03:18
28. D═AZ GALLEGO JosÚ Manuel NDP 00:03:18
29. DE GENDT AimÚ CWG 00:03:18
30. ELISSONDE Kenny TFS 00:03:18
31. LE GAC Olivier GFC 00:03:18
32. DEGENKOLB John LTS 00:05:54
33. DECLERCQ Tim DQT 00:05:54
34. SCHÍNBERGER Sebastian VCB 00:05:54
35. ARNDT Nikias SUN 00:05:54
36. ANACONA Winner Anrew ARK 00:05:54
37. TOUZ╔ Damien COF 00:08:23
38. PETERS Nans ALM 00:08:23
39. BARDET Romain ALM 00:08:25
40. EDET Nicolas COF 00:11:01
41. ASGREEN Kasper DQT 00:11:01
42. BETTIOL Alberto EF1 00:11:01
43. KONRAD Patrick BOH 00:11:01
44. GOGL Michael NTT 00:11:01
45. HAMILTON Chris SUN 00:11:01
46. HIVERT Jonathan TDE 00:11:45
47. PACHER Quentin VCB 00:12:16
48. VERMOTE Julien COF 00:12:16
49. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:12:16
50. PASQUALON Andrea CWG 00:12:16
51. LUDVIGSSON Tobias GFC 00:12:16
52. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney ARK 00:12:16
53. K▄NG Stefan GFC 00:12:16
54. PEREZ Anthony COF 00:14:20
55. LAMPAERT Yves DQT 00:17:08
56. PEDERSEN Mads TFS 00:17:08
57. COQUARD Bryan VCB 00:17:08
58. TERPSTRA Niki TDE 00:20:19
59. GOUGEARD Alexis ALM 00:20:19
60. MORKOV Michael DQT 00:20:19
61. COSNEFROY Benoit ALM 00:20:19
62. O'CONNOR Ben Alexander NTT 00:20:19
63. VAN ASBROECK Tom ISN 00:20:58
64. VAN GESTEL Dries TDE 00:20:58
65. BARTHE Cyril VCB 00:20:58
66. DUCHESNE Antoine GFC 00:20:58
67. LEMOINE Cyril COF 00:20:58
68. GIBBONS Ryan NTT 00:20:58
69. DENZ Nico SUN 00:20:58
70. PORTE Richie TFS 00:20:58
71. THEUNS Edward TFS 00:20:58
72. TURGIS Anthony TDE 00:20:58
73. SISKEVICIUS Evaldas NDP 00:20:58
74. SWIFT Connor ARK 00:20:58
75. ARMEE Sander LTS 00:20:58
76. DEBUSSCHERE Jens VCB 00:20:58
77. VANMARCKE Sep EF1 00:20:58
78. TRARIEUX Julien NDP 00:20:58
79. SAGAN Peter BOH 00:20:58
80. KIRSCH Alex TFS 00:20:58
81. SCHWARZMANN Michael BOH 00:20:58
82. FRISON Frederik LTS 00:20:58
83. BIERMANS Jenthe ISN 00:20:58
84. ALLEGAERT Piet COF 00:20:58
85. BOUHANNI Nacer ARK 00:20:58
86. LATOUR Pierre ALM 00:20:58
87. SCULLY Thomas EF1 00:20:58
88. BOL Cees SUN 00:20:58
89. SARREAU Marc GFC 00:21:06
90. PETIT Adrien TDE 00:21:06
91. CAMPENAERTS Victor NTT 00:21:06
92. KLUGE Roger LTS 00:22:42
93. RAJOVIC Dusan NDP 00:26:39
94. VANSPEYBROUCK Pieter CWG 00:26:39
95. SAGAN Juraj BOH 00:26:39
96. VAN POPPEL Boy CWG 00:26:39
97. MCLAY Daniel ARK 00:26:39
98. NAVARDAUSKAS Ramunas NDP 00:26:39

24 Abandoned
5. MULLEN Ryan TFS DNF
33. DRUCKER Jean Pierre BOH DNF
63. DE BUYST Jasper LTS DNF
66. EWAN Caleb LTS DNF
71. VIVIANI Elia COF DNF
81. TEUNS Dylan TBM DNF
82. BILBAO LËPEZ DE ARMENTIA Pello TBM DNF
83. CARUSO Damiano TBM DNF
84. GARCIA CORTINA Ivan TBM DNF
85. HAUSSLER Heinrich TBM DNF
86. NOVAK Domen TBM DNF
87. PERNSTEINER Hermann TBM DNF
88. TRATNIK Jan TBM DNF
96. EEKHOFF Nils SUN DNF
112. BONIFAZIO Niccolo TDE DNF
115. SIMON Julien TDE DNF
121. NIZZOLO Giacomo NTT DNF
132. BARBIER Rudy ISN DNF
135. HOFSTETTER Hugo ISN DNF
136. NEILANDS Krists ISN DNF
137. W▄RTZ SCHMIDT Mads ISN DNF
153. DEVRIENDT Tom CWG DNF
165. GAUTIER Cyril VCB DNF
167. REZA KÚvin VCB DNF









--- advertisement ---